MSZE ŚWIĘTE
NIEDZIELA:
STRZELCE:
8.00, 12.00
GRĘBOSZÓW:
10.00
DNI POWSZEDNIE:
STRZELCE:
17.00
(od października do Wielkanocy)
18.00
(od Wielkanocy do września)
GRĘBOSZÓW:
Czwartek
16.00
(od października do Wielkanocy)
17.00
(od Wielkanocy do Września)
KONTAKT Z PARAFIĄ
Parafia Narodzenia N.M.P i Św. Marcina
Strzelce 41
46-146 Domaszowice
tel.: 77 419 43 57
NR KONTA BS NAMYSŁÓW
77 8890 1011 0008 0943 4001 0003
NR KONTA FUNDUSZ REMONTOWY
59 8890 0001 0108 0943 2000 0005
KANCELARIA PARAFIALNA CZYNNA JEST:
Wtorek - Piątek
(pół godziny po Mszy Św. wieczornej)
KANCELARIA JEST NIECZYNNA:
w święta:
kościelne i państwowe
NAMASZCZENIE CHORYCH
• Namaszczenie Chorych udzielano jest każdorazowo na prośbę osoby, która pragnie przyjąć ten sakrament lub rodziny chorego.
• W naszej Parafii, w każdy I piątek i każdą I sobotę miesiąca, w godzinach przedpołudniowych, odbywają się odwiedziny chorych z posługą sakramentalną (sakrament pokuty i Komunia Św.). W nagłej sytuacji kapłana można poprosić zawsze.
Podstawą udzielenia sakramentu jest faktyczna lub domniemana wola przyjęcia go przez chorego.
Jeśli chory jest nieprzytomny, a wcześniej kategorycznie odmawiał przyjęcia sakramentu - nie należy go udzielać takiej osobie.
Kto powinien przyjąć namaszczenie chorych?
• Sakrament namaszczenia chorych nie jest sakramentem przeznaczonym tylko dla tych, którzy znajdują się w ostatecznym niebezpieczeństwie utraty życia. Odpowiednia zatem pora na przyjęcie tego sakramentu jest już wówczas, gdy wiernym zaczyna grozić niebezpieczeństwo śmierci z powodu choroby lub starości.
• Jeśli chory, który został namaszczony, odzyskał zdrowie, w przypadku nowej ciężkiej choroby może ponownie przyjąć ten sakrament. W ciągu tej samej choroby namaszczenie chorych może być udzielone powtórnie, jeśli choroba się pogłębia. Jest rzeczą stosowną przyjąć sakrament namaszczenia chorych przed trudną operacją. Odnosi się to także do osób starszych, u których pogłębia się starość.
Skutki sakramentu namaszczenia chorych.
Na temat skuteczności sakramentu namaszczenia chorych św. Jakub Apostoł pisze bardzo wyraźnie:
„A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5,15).
Podobnie jak w każdym sakramencie, również w namaszczeniu chorych, udzielana jest szczególna łaska Ducha Świętego. Duch Święty umacnia chorego, obdarza go pokojem i odwagą, by mógł przezwyciężyć i znieść wszystkie dolegliwości związane z chorobą lub starością. Duch Święty daje choremu moc do przezwyciężenia pokus złego ducha i lęku przed śmiercią. Prowadzi do uzdrowienia duszy, a także uzdrowienia ciała, jeśli taka jest Boża wola.
Ponadto wielkim darem sakramentu namaszczenia chorych jest łaska przebaczenia: „jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone”. Jeśli z jakiegoś powodu chory nie może już odbyć spowiedzi świętej, dostępuje odpuszczenia wszystkich grzechów.
Przygotowanie do sakramentu namaszczenia.
Stół w pobliżu łóżka chorego nakrywamy białym obrusem. Umieszczamy na nim krzyż, a obok świecę chrzcielną chorego lub inne świece. Na małym talerzyku przygotowujemy kilka kulek z waty do oczyszczenia palców po namaszczeniu. Ustawiamy również w małym naczyniu wodę święconą i kropidło.