Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia NMP i św. Marcina

MSZE ŚWIĘTE

NIEDZIELA:

STRZELCE:

8.00, 12.00 

GRĘBOSZÓW:

10.00 

DNI POWSZEDNIE:

STRZELCE:

17.00 

(od października do Wielkanocy)

18.00

(od Wielkanocy do września)

 

GRĘBOSZÓW:

Czwartek

16.00 

(od października do Wielkanocy)

17.00

(od Wielkanocy do Września)

 

KONTAKT Z PARAFIĄ

Parafia Narodzenia N.M.P i Św. Marcina

Strzelce 41

46-146 Domaszowice

tel.: 77 419 43 57

+48 509 787 229

NR KONTA BS NAMYSŁÓW
77 8890 1011 0008 0943 4001 0003

NR KONTA FUNDUSZ REMONTOWY 
59 8890 0001 0108 0943 2000 0005

KANCELARIA PARAFIALNA CZYNNA JEST:

Wtorek - Piątek

(pół godziny po Mszy Św. wieczornej)

KANCELARIA JEST NIECZYNNA:

w święta:

kościelne i państwowe

 

Projekt Unijny

O G Ł O S Z E N I A

   

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO  – 28 maja 2023

Przeżywamy dziś uroczystość Pięćdziesiątnicy - Zesłania Ducha Świętego, zwaną w naszej Ojczyźnie Zielonymi Świątkami i kończymy liturgiczny okres Wielkiej Nocy. Niech umocnienie darami Ducha Świętego przynosi w naszym życiu widoczne owoce.
Za zbożny i publiczny udział w śpiewie (lub recytacji) całego hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź” można dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

KALENDARZ LITURGICZNY:
PONIEDZIAŁEK – NMP Matki Kościoła (drugi dzień świąt)
ŚRODA – NAWIEDZENIE NMP – święto.
CZWARTEK – Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
SOBOTA – Świętych Męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy.

1. We wtorek i środę na zakończenie Mszy Świętej ostatnie w tym roku nabożeństwo majowe. Zapraszam do wspólnej modlitwy.
2. 1 czerwca – Międzynarodowy Dzień Dziecka. Polecajmy w modlitwie wszystkie dzieci wypraszając im potrzebne do wzrastania łaski i dary.
3. Rozpoczynający się w czwartek nowy miesiąc – czerwiec – poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo czerwcowe codziennie na zakończenie Mszy Świętej o godz. 18.00. Wyjątkowo w piątek (I piątek miesiąca) Nabożeństwo na zakończenie Adoracji Najświętszego Sakramentu, która rozpocznie się o godz. 17.30. W tym czasie możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania.
4. W przyszłą niedzielę, 4 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy.
5. Od roku 2008, z inicjatywy Kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, w pierwszą niedzielę czerwca obchodzimy Święto Dziękczynienia. Po Mszach Świętych będzie można złożyć do puszki swój dar na rzecz Sanktuarium Opatrzności Bożej w Warszawie.
6. Rodzinom KOPICA i HABRYCH dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy kolejnym Rodzinom z Zalesia. Rodzinom CHRABAŃSKICH i STĘPIEŃ dziękuję za wykoszenie trawy na cmentarzu.
7. Przy wyjściu z kościoła znajduje się nowy numer diecezjalnego pisma NOWE ŻYCIE. Zachęcam do lektury.
8. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo. Wszystkim życzę dobrej niedzieli i dobrego, błogosławionego tygodnia
9. Arcybiskup Metropolita Józef Kupny zapowiedział zwołanie Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Ostatni taki odbył się w latach 1985 – 1991, a więc w zupełnie innych warunkach społeczno–politycznych. Bazując na wcześniejszych, dobrych doświadczeniach z pracy zespołów „Synodu o synodalności” – Ksiądz Arcybiskup poleca, by  w każdej parafii powstał Zespół Presynodalny, który podejmie refleksje nad lokalnym środowiskiem religijnym dając tym samym fundament do przyszłych prac Synodu. Synod Diecezjalny rozpocznie się 19 maja 2024 r. 

MODLITWA za SYNOD: Stajemy przed Tobą, Duchu Święty, zgromadzeni w Imię Twoje. Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz; zamieszkaj w naszych sercach, naucz nas drogi, którą mamy iść i jak mamy nią podążać. Jesteśmy słabi i grzeszni; nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład. Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę, albo stronniczość wpływała na nasze działania. Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność, abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego, i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy i tego, co jest słuszne. O to wszystko prosimy Ciebie, który działasz w każdym miejscu i czasie, w komunii Ojca i Syna, na wieki wieków. Amen.

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE: ZAPOWIEDŹ II.

MACIEJ CZUCZWARA, rzym.-kat., wolny, par. Strzelce (Gręboszów)
NATALIA MICHTA, rzym.- kat., wolna, par. Woskowice Małe (Polkowskie)

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE  – 21 maja 2023

Przeżywamy dziś Uroczystość Wniebowstąpienia Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Jezus wstępujący do Domu Ojca aby pokazać nam kierunek i cel naszego postępowania na ziemskiej drodze życia.

KALENDARZ LITURGICZNY:
PONIEDZIAŁEK – św. Rity z Cascii, zakonnicy.
ŚRODA – NMP Wspomożycielki Wiernych
PIĄTEK – Św. Filipa Neri, prezbitera.

1. Dziś, w przededniu liturgicznego wspomnienia św. Rity na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12.00 nabożeństwo ku Jej czci z błogosławieństwem róż. Na zakończenie błogosławieństwo indywidualne relikwiami Świętej z Cascii.
2. Przez kolejne majowe dni w naszych kościołach, przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach wyśpiewujemy chwalę NMP słowami Litanii Loretańskiej. Nabożeństwa majowe w naszym kościele codziennie na zakończenie Mszy Świętej wieczornej.
3. W piątek – 26 maja – przypada Dzień Matki. Zapraszam do modlitwy w intencji mam - żyjącym wypraszajmy obfitość Bożych łask i błogosławieństwo, a zmarłym radość wieczną.
4. W tym też dniu przypada 22. rocznica święceń kapłańskich Księdza Proboszcza. Uroczyste świętowanie rocznicy w gronie Kapłanów wyświęconych 26 maja 2001 roku zaplanowane zostało na dzień jutrzejszy w parafii p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Wigancicach. Msza Święta rozpocznie się o godz. 12.00. zapraszam do łączności duchowej.
5. Od piątku modlitewnie oczekujemy na zesłanie Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki w przyszłą niedzielę – 28 maja. Uprzejmie proszę o ozdobienie kościoła brzózkami. Pięćdziesiątnica kończy okres Wielkanocny.
6. 10 czerwca planowana jest jednodniowa pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej. Chętnych proszę o zapisywanie się w zakrystii
7. Rodzinom BILSKICH i KACZMAREK dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom z Zalesia (pierwsze dwie rodziny). O wykoszenie trawy na cmentarzu proszę Rodziny CHRABAŃSKICH i STĘPIEŃ.
8. Dziękuję serdecznie za prace pielęgnacyjne przy kościele, za wykoszenie trawy w ogrodzie św. Rity.
9. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo. Wszystkim życzę dobrej niedzieli i dobrego, błogosławionego tygodnia

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

ZAPOWIEDŹ III.
KORDIAN KALUZA, rzym.-kat., wolny, par. Strzelce
EWA BEDKA, rzym.- kat., wolna, par. Miłowice

ZAPOWIEDŹ I.
MACIEJ CZUCZWARA, rzym.-kat., wolny, par. Strzelce (Gręboszów)
NATALIA MICHTA, rzym.- kat., wolna, par. Woskowice Małe (Polkowskie)

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA – 14 maja 2023

Świętujemy dziś szóstą niedzielę po Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.
KALENDARZ LITURGICZNY:
WTOREK – Św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika patrona Polski - święto.

1. Dzisiejsza niedziela skrywa liturgiczne wspomnienie św. Macieja Apostoła. Swoje patronalne święto obchodzi dziś J. E. Ks. Bp Maciej Małyga- biskup pomocniczy naszej diecezji. Pamiętajmy w modlitwie o dostojnym Solenizancie.
2. Przez kolejne majowe dni w naszych kościołach, przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach wyśpiewujemy chwalę NMP słowami Litanii Loretańskiej. Nabożeństwa majowe w naszym kościele codziennie na zakończenie Mszy Świętej wieczornej.
3. W poniedziałek, wtorek i środę po szóstej niedzieli wielkanocnej przypadają kwartalne dni modlitw o urodzaje (dawniej tzw. „Dni Krzyżowe”). W poniedziałek Msza św. „w okresie zasiewów”, we wtorek „Msza św. o uświęcenie pracy ludzkiej”, w środę „Msza za głodujących”.  Będziemy prosić Pana Boga o obfite plony i błogosławieństwo dla ciężkiej pracy na roli, o sprawiedliwy podział dóbr i chleb dla głodujących w naszym kraju i na całym świecie.
4. W piątek 19 maja rozpoczyna się nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
5. W przyszłą niedzielę – 21 maja – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
6. W przyszłą niedzielę, w przededniu liturgicznego wspomnienia św. Rity na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12.00 nabożeństwo ku Jej czci z błogosławieństwem róż. Na zakończenie błogosławieństwo indywidualne relikwiami.
7. Rodzinom BIELA i RUTKA dziękuje za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom: BILSKICH i KACZMAREK.
8. 10 czerwca planowana jest jednodniowa pielgrzymka autokarowa. Chętnych proszę o zapisywanie się w zakrystii
9. Dziękuję serdecznie paniom za prace pielęgnacyjne w ogrodzie św. Rity, Dziękuję za każde dobro i wszelką pomoc, a także za ofiarowane na plebanię produkty.
10. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece Najświętszej Maryi Panny i ich świętych patronów a w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo.

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:
ZAPOWIEDŹ II.

KORDIAN KALUZA, rzym.-kat., wolny, par. Strzelce
EWA BEDKA, rzym.- kat., wolna, par. Miłowice 

V NIEDZIELA WIELKANOCNA  – 7 maja 2023

Dziś jest piąta niedziela Wielkanocy. Trwamy w  radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Umacniajmy się spotkaniem ze Zmartwychwstałym przez nasz pełny udział w Eucharystii.

KALENDARZ LITURGICZNY:
PONIEDZIAŁEK – św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski – uroczystość.

1. Dziś przypada 31 rocznica śmierci Ks. Bolesława Salety, pełniącego funkcję Proboszcza parafii w Strzelcach w latach 1974 – 1991. Pamiętajmy w modlitwie o zmarłych kapłanach posługujących w naszej parafii.

2. Wczoraj w naszej wspólnocie parafialnej 10 dzieci przystąpiło do I Komunii Świętej. Dziękuję bardzo rodzicom dzieci za przygotowanie tej uroczystości oraz za ofiarowanie do kościoła mikrofonu.

3. Przez kolejne majowe dni w naszych kościołach, przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach odbywają się Nabożeństwa Majowe. Trwajmy na modlitwie, oddając cześć NMP słowami Litanii Loretańskiej. Nabożeństwo codziennie na zakończenie Mszy Świętej o godz. 18.00, a w niedzielę przed Mszą Świętą o godz. 12.00.

4. Przypominam, że zgodnie z ogłoszeniem przez Stolicę Apostolską, od 20.06.2020 roku dodane zostały trzy wezwania w Litanii loretańskiej, Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła ich polskie tłumaczenie. Wprowadzone zostały do Litanii w następującym brzemieniu: Matko miłosierdzia (po Matko Kościoła), Matko nadziei (po Matko Łaski Bożej), Pociecho migrantów (po Ucieczko grzesznych). 

5. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom: BIELA i RUTKA.

6. Ks. Dziekan Tadeusz Strugała zaprasza osoby chętne do udziału w pielgrzymce do Lichenia wraz z dziećmi I komunijnymi z Włoch. Wyjazd w sobotę 20 maja.

7. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie przez przyczynę Najświętszej Maryi Panny wypraszamy obfitość darów, łask i błogosławieństwa.

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE: 

ZAPOWIEDŹ III.

DAWID WOJCIECH SOBAS rzym.-kat., wolny, par. Strzelce (Gręboszów)
KAROLINA KLUSKA, rzym.- kat., wolna, par. Przeczów (Lubska)

ZAPOWIEDŹ I.

KORDIAN KALUZA, rzym.-kat., wolny, par. Strzelce
EWA BEDKA, rzym.- kat., wolna, par. Miłowice 

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA  – 30 kwietnia 2023 

 NIEDZIELA DOBREGO PASTERZA

Dzisiejszą niedzielę tzw. „Dobrego Pasterza” przeżywamy w Kościele jako Światowy dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Podczas tego tygodnia szczególnie prośmy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne także z naszej wspólnoty parafialnej.
Dziś tez, organizowana po raz XVII przez Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i stowarzyszenie MIVA Polska Ogólnopolska Niedziela modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po naszych drogach, przebiegająca pod hasłem „Pokój w sercu i na wszystkich drogach”. Organizatorzy zapraszają wszystkich do wspólnej i indywidualnej modlitwy o bezpieczeństwo na drogach i za wszystkich użytkowników dróg.

KALENDARZ LITURGICZNY:
PONIEDZIAŁEK – Św. Józefa Rzemieślnika.
WTOREK – Św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła
ŚRODA – NMP Królowej Polski – uroczystość
CZWARTEK – Św. Floriana, męczennika
SOBOTA  - Św. Apostołów Filipa i Jakuba - święto.

1. Rozpoczynamy miesiąc w szczególny sposób poświęcony Maryi. Będziemy gromadzić się na nabożeństwie majowym ku czci NMP na zakończenie codziennych Mszy Świętych. W niedziele Litania Loretańska przed Mszą Świętą o godz. 12.00
2. 1 maja jest to także liturgicznym wspomnieniem św. Józefa Rzemieślnika. W tym dniu naszymi modlitwami przez wstawiennictwo św. Józefa Rzemieślnika obejmijmy wszystkich pracujących a także osoby i rodziny borykające się z problemem bezrobocia i z dramatyczną sytuacją materialną.
3. W rozpoczynającym się tygodniu – w środę, piątek i sobotę - przeżywamy  kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele.
4. W Uroczystość NMP KRÓLOWEJ POLSKI – 3 maja -  porządek Mszy Świętych niedzielny. Nasze myśli i serca skierujmy ku Jasnej Górze, duchowej stolicy naszej Ojczyzny, do Tronu Jasnogórskiej Matki, Królowej naszego Narodu i wzorem naszych przodów powierzajmy Matczynej Opiece Maryi Nasze Rodziny, nas samych i naszą Ojczyznę. gdyż to także święto narodowe – 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W naszym dekanacie w tym dniu uroczystość odpustowa w Domaszowicach.
5. W sobotę  – 6 maja w naszej wspólnocie parafialnej 10 dzieci przystąpi do I Komunii Świętej. Uroczystość będzie miała miejsce podczas Mszy Świętej o godz.12.00. Spowiedź przed I Komunią w piątek o godz. 16.00.
6. W przyszłą niedzielę, 7 maja przypada 31 rocznica śmierci Ks. Bolesława Salety, pełniącego funkcję Proboszcza parafii w Strzelcach w latach 1974 – 1991. Pamiętajmy w modlitwie o zmarłych kapłanach posługujących w naszej parafii.
7. Przy wyjściu z Kościoła jest nowy numer diecezjalnego pisma NOWE ŻYCIE. Zachęcam do czytania i dziękuję za ofiary złożone za prasę.
8. Rodzinom PUSZCZEWICZ i BIELA dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary. Rodzinom KUKLA I KUKLA dziękuję za wykoszenie trawy na cmentarzu. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię i obejście kościoła powierzamy rodzicom dzieci pierwszokomunijnych.
9. Dziękuję za każde dobro i wszelką pomoc, za ofiarowane na plebanię produkty. Dziękuję za troskę o teren przy kościele. Ofiarodawcom dziękuję za kolejne nasadzone rododendrony. Niech sam Bóg wynagrodzi Waszą życzliwość obfitością swojej łaski.
10. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo. 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE: ZAPOWIEDŹ II.

DAWID WOJCIECH SOBAS rzym.-kat., wolny, par. Strzelce (Gręboszów)

KAROLINA KLUSKA, rzym.- kat., wolna, par. Przeczów (Lubska)

**********

2 maja Wójt Gminy Domaszowice zaprasza do udziału w pikniku rodzinnym połączonym z obchodami święta  flagi Narodowej oraz Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Początek o godz. 16.00 przy Urzędzie Gminy. 

III NIEDZIELA WIELKANOCNA - 23 kwietnia 2023
NIEDZIELA BIBLIJNA

Dziś jest trzecia niedziela Wielkanocy. Trwamy w  radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Umacniajmy się spotkaniem ze Zmartwychwstałym przez udział w Eucharystii.
KALENDARZ LITURGICZNY:
PONIEDZIAŁEK – św. Wojciecha biskupa i męczennika, głównego patrona Polski - uroczystość.
WTOREK – Św. Marka, ewangelisty – święto.
SOBOTA – św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy - święto.

1. Dzisiejsza niedziela z ustanowienia Episkopatu Polski obchodzona jest jako NIEDZIELA BIBLIJNA  i rozpoczyna XVI Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim są słowa: Czy chcecie gardzić Kościołem Boga? (1 Kor 11,22). Celem tych dni jest zachęta do rodzinnego i osobistego czytania Pisma Świętego, oraz  ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych.
Wierni, którzy w dniu dzisiejszym poświęcą minimum pół godziny (bez przerwy) na lekturę Pisma Świętego), mogą pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny.
2. Próba dla dzieci I komunijnych w piątek po Mszy Świętej wieczornej.
3. W sobotę, 29 kwietnia przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II Wojny Światowej, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku. W tym dniu naszą modlitwą ogarniemy wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane.
4. W przyszłą –  IV Niedzielę Wielkanocną, tzw. Niedzielę Dobrego Pasterza, 30 kwietnia – przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania do Służby Bożej, który w polskim Kościele rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego.
5. Rodzinom MIKITÓW i MIKITÓW dziękujemy za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę oraz za złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskęo świątynię powierzamy Rodzinom: PUSZCZEWICZ i BIELA. O wykoszenie trawy na cmentarzu proszę Rodziny: KUKLA i KUKLA.
6. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo. 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE: ZAPOWIEDŹ I

DAWID WOJCIECH SOBAS, rzym.-kat., wolny, par. Strzelce (Gręboszów).
KAROLINA KLUSKA, rzym.- kat., wolna, par. Przeczów (Lubska). 

II NIEDZIELA WIELKANOCNA  – 16 kwietnia 2022 – NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

Przeżywamy Niedzielę Miłosierdzia Bożego, ustanowioną dla całego Kościoła przez św. Jana Pawła II, w dniu kanonizacji siostry Faustyny.. Zadaniem Kościoła – nas wszystkich napełnionych paschalną radością - jest głosić i uobecniać miłosierdzie Boga, objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żyje pośród nas. Na zakończenie Mszy Świętych Koronka do Miłosierdzia Bożego.

1. Dziś można zyskać dar odpustu zupełnego na zwykłych warunkach za udział w pobożnych praktykach ku czci Miłosierdzia Bożego. 
Na terytorium Polski istnieje także codzienna możliwość uzyskania odpustu zupełnego za pobożne odmówienie koronki do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem wystawionym do adoracji bądź w tabernakulum.
2. Niedziela Miłosierdzia Bożego, rozpoczyna w Kościele Katolickim 79Tydzień Miłosierdzia, którego celem jest budzenie wrażliwości na potrzeby naszych bliźnich, zwłaszcza chorych i ubogich. Jego hasłem będą słowa papieża Franciszka: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”.
3. W sobotę, 22 kwietnia na zakończenie Mszy Świętej o godz. 18.00 Nabożeństwo ku czci św. Rity.
4. Przyszła,  III niedziela Wielkanocna – 23 kwietnia, z ustanowienia Episkopatu Polski obchodzona jest jako NIEDZIELA BIBLIJNA  i rozpocznie XV Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim są słowa: Czy chcecie gardzić Kościołem Boga? (1 Kor 11,22) W niedziele odbędzie się również Narodowe czytanie Pisma Świętego.
5. Kończąca się dziś Oktawa Wielkanocy jest również okazją do podziękowania za wszystkie Świąteczne Życzenia, które jako parafia otrzymaliśmy w minionych dniach od osób publicznych, prywatnych oraz instytucji.
6. Dziękuję również osobom, które zaangażowały się w demontaż dekoracji wielkanocnych, sprzątanie i przygotowanie kościoła na niedzielę. Dziękuję również paniom, które zatroszczyły się o ogród św. Rity.
7. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom: MIKITÓW i MIKITÓW.
8. Wszystkim solenizantom i jubilatom świętującym w rozpoczynającym się tygodniu życzę obfitości łask Bożych oraz opieki Matki Najświętszej i św. Patronów na każdy dzień.
********
W dniach 16 – 25 września 2023 planowana jest z naszej parafii pielgrzymka samolotowo - autokarowa do Włoch. Na trasie przewidziane są : ARBELOBELLO – MATERA – BARI – MONTE SAN ANGELO – SAN GIOVANNI ROTONDO – NEAPOL – MONTE CASSINO – RZYM – WATYKAN – CASCIA – ROCCAPORENA – ASYŻ – WENECJA – SANKTUARIUM MADONNA DELLA CORONA. Bliższe informacje i zapisy u Ks. Proboszcza.

UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 9 kwietnia 2023

W ten radosny dzień Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa przyszliśmy do naszego parafialnego kościoła, aby wyśpiewać radosne Alleluja i dziękować waz z całym stworzeniem za dzieło Odkupienia, z Chrystusowe zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Jak Apostołowie, niewiasty stajemy przy pustym grobie
i przepełnieni wydarzeniem nocy i wielkanocnego poranka zwiastować światu – „Zmartwychwstał Chrystus, Pan mój i nadzieja…”
Z okazji Zmartwychwstania Naszego Pana życzę wszystkim Parafianom i Gościom, aby te Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość. Niech Chrystusowe zwycięstwo nad grzechem i śmiercią napełni nasze serca nową nadzieją. Wielkanocna radość niech zagości w naszych domach, pośród krewnych, przyjaciół i znajomych. Niech umacnia nas w trudach codziennego życia i składania świadectwa wiary., Przede wszystkim  jednak życzmy sobie dziś POKOJU w Naszej Ojczyźnie, na Ukrainie, na świecie i w naszych sercach.

1. Dzisiejsza, najważniejsza w naszej wierze Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna ośmiodniową Oktawę Wielkanocy, co oznacza iż wszystkie jej dni obchodzi się jako jedna uroczystość ku czci Chrystusa Zmartwychwstałego.
2. W Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy Świętych jak w każdą niedzielę. Naszymi modlitwami i ofiarami złożonymi na tacę wspieramy Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne i Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Serdecznie dziękuję wszystkim ofiarodawcom.
3. Od Wielkiego Piątku trwamy na nowennie przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia. 
4. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie kościoła do przeżywania świąt: za jego posprzątanie, przygotowanie dekoracji i liturgii na czas Triduum Paschalnego, a także za czynny udział w liturgii minionych dni.
Dziękuję lektorom i ministrantom i wszystkim , którzy włączyli się w przygotowanie i przebieg liturgii. Dziękuję organistom – Pani Agnieszce i Panu Grzegorzowi za prowadzenie śpiewu. Wszystkim, którzy włączyli się w liturgię i tym, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do przeżycia tych świątecznych dni składam serdeczne Bóg zapłać. Niech sam Bóg wynagrodzi Waszą życzliwość obfitością swojej łaski.
5. Od środy Msze Święte o godz. 18.00, w Gręboszowie w czwartki o 17.00.
6. Spotkanie dzieci mających przystąpić do I komunii Świętej w piątek 14 kwietnia, po Mszy Świętej.
7. II Niedziela Wielkanocna (16 kwietnia) to Niedziela Bożego Miłosierdzia. W ten dzień można odpust zupełny na zwykłych warunkach za udział w pobożnych praktykach ku czci Miłosierdzia Bożego (w dowolnym kościele) lub przynajmniej odmówienia przed Najświętszym Sakramentem „Ojcze nasz” i „Wierzę” z dodaniem pobożnego wezwania do Pana Jezusa miłosiernego (np. „Jezu Miłosierny, ufam Tobie”).
Na terytorium Polski istnieje także codzienna możliwość uzyskania odpustu zupełnego za pobożne odmówienie koronki do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem (wystawionym lub w tabernakulum).

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 2 kwietnia 2023

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

1. Dziś przypada 18 rocznica śmierci św. Jana Pawła II. W związku próbami dyskredytowania dobrego imienia Ojca Świętego zrodziło się wiele inicjatyw mających na celu obronę dobrego imienia św. Jana Pawła II. Dziś w Namysłowie o godz. 21.00 odbędzie się PAPIESKI MARSZ PAMIĘCI, który przejdzie z parkingu przy cmentarzu na ul. Jana Pawła II do Rynku. W imieniu organizatorów zapraszam do udziału.
2. Rozpoczynający się Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii Triduum Sacrum.
3. Przygotowanie Kościoła do Świąt, przygotowanie ołtarza adoracji i symbolicznego Bożego Grobu w środę od godziny 16.00. Zapraszam do pomocy chętnych, którym pozwalają czas.  możliwości i chęci.
4. Odwiedziny chorych w środę od godz. 10.00.
5. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się onao godz. 19.00 (GRĘBOSZÓW, g 17.00). Po Komunii świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej „ciemnicą”. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Pana Jezusa potrwa do 22.00. W Wielki Piątek Adoracja zostanie wznowiona o godz. 15.00.
6. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 19.00 (GRĘBOSZÓW, g. 17.00). Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Ofiary złożone na tacę podczas adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie Bazylik Zmartwychwstania i Ukrzyżowania w Jerozolimie. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego; adoracja przy grobie Pańskim w Gręboszowie do godz. 21.00,  w Strzelcach do 22.00.
W Wielki Piątek o godz. 15.00 rozpoczniemy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim (od godz.9.00). Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Strzelcach o godz. 9.00 i 12.00; w Gręboszowie o g. 10.00, w Sułoszowie o g. 10.30 przy Krzyżu, w Zalesiu – bloki o godz. 11.00 i w Zalesiu – przy Krzyżu o godz.11.20.
W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego (tzw. Matkę wszystkich Wigilii) . Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 17.00 a w GRĘBOSZOWIE o godz. 20.00. Podczas liturgii Światła i przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnym potrzebne będą świece. Proszę o ich przyniesienie ze sobą. W Gręboszowie liturgia zakończy się procesją rezurekcyjną obwieszczającą Zmartwychwstanie Chrystusa. Procesja rezurekcyjna w Strzelcach w niedzielę wielkanocną o godz. 6.00.
Zachęcam też do pielęgnowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie sobie życzeń.
8. W Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy św. niedzielny. Ofiary złożone w tym dniu na tacę przeznaczone są tradycyjnie już na potrzeby Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego i  Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
9. Serdecznie dziękuję za upiększenie ternu przy kościele poprzez zakup i posadzenie azalii oraz rododendronów przy krzyżu misyjnym.
10. Rodzinom KONDRAT i PROKOP dziękuję za posprzątanie i przygotowanie kościoła oraz złożone ofiary na kwiaty. 

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 26 marca 2023

Dzisiaj w liturgii przeżywamy piątą niedzielę Wielkiego Postu (dawniej I Męki Pańskiej), która zwana jest czarną. W tym dniu w Kościołach zasłaniane są krzyże.

1. W związku z inicjatywą obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II „Dolny Śląsk z Janem Pawłem II” w naszej parafii w piątek odbędą się drogi krzyżowe z rozważaniami o św. Janie Pawle II.
2. W piątek 31 marca przypada 40. rocznica święceń kapłańskich J.E. Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego. Pamiętajmy w modlitwie o naszym Arcypasterzu.
3. W sobotę 1 kwietnia o godz. 10.00 przedświąteczna spowiedź święta.
4. Przyszła niedziela, 2 kwietnia to Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas Mszy Świętych  poświęcenia palm. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12.00 konkurs na najpiękniejszą palmę.
5. W tym tygodniu – w związku z głoszonymi przez Księdza Proboszcza Rekolekcjami  nie będzie Mszy Świętych w poniedziałek, wtorek i środę. W czwartek Msza Święta o godz. 16.00. 
6. Przez dalszą część Wielkiego Postu odprawiane będą Nabożeństwa Pasyjne: W niedziele przed  Mszą Świętą Gorzkie Żale. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej: w piątek w Gręboszowie o godz. 16.00, a w Strzelcach na zakończenie Mszy Świętej.
7. Rodzinom PUKAŁA i PUKAŁA dziękuję za posprzątanie kościoła, oraz złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom: PROKOP i KONDRAT.
8. W zakrystii można jeszcze zaopatrywać się w świece paschalne (20 zł). Wspieramy w ten sposób akcje dobroczynne prowadzone przez Caritas.
9. Serdecznie dziękuję osobom, które uporządkowały teren przy kontenerze na cmentarzu parafialnym. Dziękuję za każde dobro, modlitwę i wszelką pomoc, dziękuję za ofiarowane na plebanie produkty. Serdeczne „Bóg zapłać”.
10 Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia, pamiętając o Nich w modlitwie.

******

Koło Gospodyń Wiejskich w Strzelcach zaprasza dzieci i dorosłych na WARSZTATY WIELKANOCNE, które odbędą się dziś w Świetlicy Wiejskiej od godz. 15.00. W trakcie Warsztatów będzie można: dekorować babeczki, zdobić jajka barwnikami i metodą Decoupage, tworzyć wielkanocne palmy. 

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 19 marca 2023

Dzisiejsza, już czwarta niedziela Wielkiego Postu w tradycji Kościoła nazywana jest niedzielą „Laetare”, czyli niedzielą radości. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wszystkich nas do radości, abyśmy podejmując trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
1. W poniedziałek 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. (przeniesiona w związku z przypadającą dziś IV Niedzielą Wielkiego Postu) Papież Pius IX ogłosił św. Józefa patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. W tym dniu otoczmy modlitwą wszystkich mężczyzn: kawalerów, mężów, ojców, dziadków i prośmy Boga o wszelkie łaski dla nich, by codziennie na wzór św. Józefa wypełniali powołanie, do jakiego zostali wezwani. Pamiętajmy też w naszej modlitwie o solenizantach, którym patronuje ten wielki święty: szczególnie o naszym Metropolicie Wrocławskim, księdzu Arcybiskupie Józefie Kupnym.
2. W najbliższą środę – jak w każdy 22 dzień miesiąca nabożeństwo ku czci Św. Rity. Natomiast w czwartek – 23 marca nabożeństwo ku czci Św. Pio z Pietrelciny (Msza Święta o godz. 9.00). Za ich przyczyną będziemy polecać nasze osobiste intencje.
3. W niedziele przed każdą Mszą Świętą – Gorzkie Żale. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej: w Gręboszowie w piątek o godz. 16.00, a w Strzelcach po Mszy Świętej wieczornej.
4. W następną niedzielę - V Wielkiego Postu (dawniej I Męki Pańskiej) zwaną czarną w kościołach zasłaniane są krzyże. W tym dniu w naszej wspólnocie parafialnej posługę pełnił będzie Ks. Dr Hab. DOMINIK OSTROWSKI – prorektor PWT we Wrocławiu.
5. Jak każdego roku Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw ‘Pro Missio” oraz Firma Green Office Ecologic, przeprowadza zbiórkę elektrośmieci w naszej archidiecezji w ramach Akcji „ Oczyść Dom i Świat z elektrośmieci”. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczone są na wsparcie polskich misji w Zambii, Kamerunie, Kenii i dzieł prowadzonych wśród Polaków na Wschodzie (Ukraina, Białoruś , Kazachstan) przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Odbiór zebranej elektryczności w naszej parafii nastąpi 22 marca do godz. 9.00.
6. W zakrystii można jeszcze zaopatrywać się w świece paschalne (20 zł). Wspieramy w ten sposób akcje dobroczynne prowadzone przez Caritas.
7. W tym tygodniu troskę o świątynię powierzamy  Rodzinom PUKAŁA i PUKAŁA.
8. Serdecznie dziękuję za każde dobro, modlitwę i wszelką pomoc i życzliwość.
9. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia, pamiętając o Nich w modlitwie.

******
Koło Gospodyń Wiejskich w Strzelcach zaprasza dzieci i dorosłych na WARSZTATY WIELKANOCNE, które odbędą się w Świetlicy Wiejskiej w sobotę 25 marca od godz. 15.00. W trakcie Warsztatów będzie można: dekorować babeczki, zdobić jajka barwnikami i metodą Decoupage, tworzyć wielkanocne palmy. 

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 12 marca 2023

Dziś III niedziela Wielkiego Postu. Przeżywamy wspólnie czas nawrócenia i pokuty, który ma nas przygotować do przeżycia radości Zmartwychwstania Pańskiego.

1. Rozpoczynamy dziś rekolekcje wielkopostne, które zakończymy  we wtorek 14 marca. Witam O. ARSENIUSZA JURAKA OSPPE, który będzie im przewodniczyć. Msze Święte z naukami rekolekcyjnymi w poniedziałek w Strzelcach o 18.00, we wtorek o 9.00 i 18.00. W Gręboszowie w poniedziałek i wtorek o 16.30SPOWIEDŹ zaplanowana jest na 1 kwietnia.
2. W środę, czwartek i piątek nie będzie Mszy Świętych.
3. W zakrystii można zaopatrywać się w baranki z białej czekolady (10 zł) oraz świece paschalne (20 zł). Wspieramy w ten sposób akcje dobroczynne prowadzone przez Caritas: WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS oraz JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA. Na ostatnich ławkach znajdują się jeszcze małe skarbonki przeznaczone na jałmużnę.
4. Rodzinom młodzieży, która przystąpiła do bierzmowania  dziękuję za posprzątanie kościoła.
5. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania, jak i uczestniczącym w dniu wczorajszym w spotkaniu z naszym Pasterzem Arcybiskupem Józefem Kupnym w ramach WIZYTACJI KANONICZNEJ. Dziękuję za każde dobro, modlitwę i wszelką pomoc,
6. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia, pamiętając o Nich w modlitwie. 

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 5 marca 2023

Przeżywamy drugą niedzielę Wielkiego Postu. Dzisiejsza niedziela to Niedziela „Ad Gentes” – Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami pod hasłem „Z misjonarzami budujemy Kościół”. Dziękuję wszystkim, którzy składając dziś na tacę swoją ofiarę wspierają cele misyjne. Dzieło to można wesprzeć również wysyłają sms-a  MISJE pod numer 72032

1. W najbliższy piątek – 10 marca przypada 1 rocznica wyniesienia do godności biskupiej Ks. Dra Macieja Małygi, biskupa pomocniczego naszej Archidiecezji.

2. W sobotę 11 marca przeżywać będziemy w naszej parafii WIZYTACJĘ KANONICZNĄ. Gościć będziemy Metropolitę Wrocławskiego Księdza Arcybiskupa JÓZEFA KUPNEGO. Główna Msza Święta wraz z udzieleniem sakramentu bierzmowania o godz. 13.30. W Gręboszowie spotkanie z Księdzem Arcybiskupem podczas modlitwy Anioł Pański o godz. 12.00.

3. We wtorek na godz. 10.00 zapraszam osoby chętne do pomocy przy uporządkowaniu terenu przy plebanii.

4. W środę – 8 marca - obchodzimy dziś Dzień Kobiet. Pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach. Wszak kobiety odgrywają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem kobiety, żony i matki.

 

5. W czwartek o godz. 16.00 zbiórka dla ministrantów (obecność obowiązkowa), a  po Mszy Świętej spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.

6. Przez cały okres Wielkiego Postu odprawiane są Nabożeństwa Pasyjne: W niedziele przed każdą Mszą Świętą – Gorzkie Żale. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej: w Gręboszowie w piątek o godz. 16.00, a w Strzelcach po Mszy Świętej wieczornej.

7. Wzorem lat ubiegłych Caritas na czas Wielkiego Postu proponuje udział w akcjach dobroczynnych:
WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS – w zakrystii i kancelarii parafialnej można zaopatrywać się w baranki z białej czekolady (10 zł) oraz świece paschalne 20 zł.
JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA – na ławkach znajdują się jeszcze małe skarbonki, do których, w miarę możliwości przez okres Postu składać można drobne ofiary pochodzące z wyrzeczeń wielkopostnych.
W Niedzielę Bożego Miłosierdzia zebrane ofiary przynosimy do kościoła. Uzyskane środki zostaną przekazane na dzieła Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

8. Rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy w przyszłą niedzielę (12 marca), a zakończymy  we wtorek 14 marca. Przewodniczyć będzie O. ARSENIUSZ JURAK OSPPE, aktualnie posługujący na Jasnej Górze, a wcześniej do czasu wojny przez 13 lat na Ukrainie. Spowiedź wielkopostna będzie miała miejsce 1 kwietnia.

9. Rodzinie KĄCKICH i KĄCKICH dziękuję za posprzątanie kościoła, oraz złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom młodzieży przystępującej do bierzmowania.

10. Przy wyjściu z kościoła dostępny jest nowy numer diecezjalnego czasopisma NOWE ŻYCIE. Zachęcam do lektury i dziękuję za ofiary składane za prasę..

11. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia, pamiętając o Nich w modlitwie.

 I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 26 lutego 2023

Dzisiaj  w liturgii przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, oraz ostatni dzień Kwartalnych dni modlitw o ducha pokuty. Niech czas Wielkiego Postu będzie dla każdego z nas czasem zbliżania się do Boga, pracy nad sobą i wrażliwości na potrzeby innych.

KALENDARZ LITURGICZNY:
SOBOTA – św. Kazimierza, królewicza - święto

1. Rozpoczęliśmy czas przygotowania do Świąt Paschalnych. W dobrym przeżyciu Wielkiego Postu pomogą nam Nabożeństwa Pasyjne. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej: w piątki o godz.16.00 w Gręboszowie, w Strzelcach po Mszy Świętej ogodz.17.00. W niedziele przed Mszą Świętą – Gorzkie Żale. Zachęcam do udziału w rozważaniu Męki Pańskiej. Za uczestnictwo w nabożeństwach pasyjnych a także za  odmówienie w piątki modlitwy do Chrystusa Ukrzyżowanego „Oto ja dobry i najsłodszy Jezu…” po spełnieniu zwykłych warunków możemy uzyskać odpust zupełny.
2. Spotkanie kandydatów do bierzmowania wraz z rodzicami we wtorek – 28 lutego po Mszy Świętej.
3. W środę, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.
4. Przyszła, druga niedziela Wielkiego Postu (5 marca), tradycyjnie już obchodzona jest w Kościele jako dzień modlitw w intencji misji i misjonarzy, a także materialnego wsparcia dzieła Ad gentes. Ofiary złożone w tym dniu na tacę przeznaczone są na cele misyjne (w tym roku wsparcie dla misjonarzy posługujących w Afryce).
5. W niedzielę 5 marca podczas Mszy Świętej o godz. 12.00  zostaną pobłogosławione i wręczone krzyże kandydatom do bierzmowania.
Wzorem lat ubiegłych Caritas n6. a czas Wielkiego Postu proponuje udział w akcjach dobroczynnych:
WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS – w zakrystii i kancelarii parafialnej można zaopatrywać się w baranki z białej czekolady oraz świece paschalne.
JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA – do skarbonek, w miarę możliwości przez okres Postu składać będzie można drobne ofiary pochodzące z wyrzeczeń wielkopostnych.
Po Wielkanocy, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia zebrane ofiary przynosimy do kościoła. Uzyskane środki zostaną przekazane na dzieła Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
6. Rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy od III niedzielę Wielkiego Postu (12 marca), a zakończymy  we wtorek 14 marca. Przewodniczyć będzie O. ARSENIUSZ JURAK OSPPE, aktualnie posługujący na Jasnej Górze, a wcześniej, do czasu wojny przez 13 lat na Ukrainie. Spowiedź wielkopostna zaplanowana została na sobotę 1 kwietnia (to nie jest prima aprilis!!!)
7. Rodzinom MARSZAŁEK i CZOCHÓR dziękuję za posprzątanie kościoła oraz złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom: KĄCKICH i KĄCKICH.
8. W imieniu Ks. Prałata Tadeusza Rusnaka dziękuję wszystkim uczestniczącym we Mszy Świętej i spotkaniu urodzinowym. Za modlitwę, obecność, życzenia [ wszelką dobroć i życzliwość wobec Dostojnego Solenizanta.

VII NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU – 19 lutego 2023 

Świętujemy dziś VII niedzielę zwykłą w ciągu roku.

KALENDARZ LITURGICZNY:
PONIDZIAŁEK – św. Hiacynty i Franciszka Marto – dzieci z Fatimy.
ŚRODA  – POPIELEC.

1. W odpowiedzi na apel przewodniczącego KEP Abpa Stanisława Gądeckiego wspieramy dziś materialnie poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Syrii i  Turcji. Dziękuję wszystkim, którzy na miarę swych możliwości zechcą złożyć po Mszy Świętej swoją ofiarę do puszki.
2. Na progu Wielkiego Postu rozpoczynamy dziś 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, przeżywany pod hasłem: Ku trzeźwości z Kościołem. Zachęcam do modlitwy za osoby uzależnione oraz do podejmowania w Wielkim Poście abstynenckich i trzeźwościowych zobowiązań, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.
3. W związku z wizytacją kanoniczną w naszym dekanacie jutro Msza Święta o godzinie 16.00, natomiast w czwartek o godz. 18.00.
4. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania we wtorek 28 lutego po Mszy Świętej wieczornej.
5. Dobiega końca tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Przez symboliczny gest posypania naszych głów popiołem w czasie Liturgii, wkroczymy w okres Czterdziestodniowego Przygotowania do Wielkanocy – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Msze Święte tego dnia o godz. 16.00 w Gręboszowie i o godz.9.00 i 17.00 w Strzelcach.
6. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu.
7. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Post ścisły obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Wszystkich obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
8. W okresie Wielkiego Postu będą odprawiane Nabożeństwa Pasyjne - nabożeństwo Drogi Krzyżowej: w Gręboszowie w piątki o godz.16.00, a w Strzelcach w piątki bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej. W niedziele przed Mszą Świętą Gorzkie Żale. Zachęca do licznego udziału w rozważaniu Męki Pańskiej. Za uczestnictwo w nabożeństwach pasyjnych oraz odmówienie modlitwy do Chrystusa Ukrzyżowanego „Oto ja dobry i najsłodszy Jezu…” po spełnieniu zwykłych warunków możemy uzyskać odpust zupełny.
9. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom: MARSZAŁEK i CZOCHÓR.
10. Przeżywającym ferie zimowe - dzieciom, młodzieży, nauczycielom, rodzicom życzę dobrej pogody i odpoczynku, a na wszystkich szlakach opieki Bożej.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 12 lutego 2023

Świętujemy dziś VI niedzielę zwykłą w ciągu roku, obchodzoną jako Światowy Dzień Małżeństw. Naszą modlitwą otaczamy wszystkie małżeństwa, szczególnie te, które przeżywają kryzysy.
Dziś też pragniemy modlić się za ofiary trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji.

KALENDARZ LITURGICZNY:
WTOREK – Świętych CYRYLA, mnicha i METODEGO biskupa – Patronów Europy - święto.
Tradycja wspomina św. Walentego, kapłana rzymskiego, który poniósł śmierć męczeńską, gdyż podczas tortur nie chciał się wyrzec Chrystusa.
ŚRODA – Bł. Ks. Michała Sopoćko.

1. Dziś na zakończenie Mszy Świętych w związku z sobotnim Światowym Dniem Chorych udzielenie Sakramentu Namaszczenia Chorych.

2. W odpowiedzi na apel przewodniczącego KEP Abpa Stanisława Gądeckiego wesprzemy materialnie poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Syrii i  Turcji. Już dziś dziękuję wszystkim, którzy na miarę swych możliwości w przyszłą niedzielę – 19 lutego zechcą złożyć po Mszy Świętej swoją ofiarę do puszki.

3. Przygotowujemy się do Wizytacji Kanonicznej naszej parafii, którą przeprowadzi Metropolita Wrocławski Ks. Abp Józef Kupny. Podczas wizytacji – w sobotę 11 marca młodzież przyjmie Sakrament Bierzmowania.

4. W tym tygodniu w związku z nieobecnością Ks. Proboszcza w sprawach pilnych proszę zwracać się do Ks. Dziekana Tadeusza Strugały.

5. Jak każdego roku Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw ‘Pro Missio” oraz Firma Green Office Ecologic, przeprowadza zbiórkę elektrośmieci w naszej archidiecezji w ramach Akcji „ Oczyść Dom i Świat z elektrośmieci”. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczone są na wsparcie polskich misji w Zambii, Kamerunie, Kenii i dzieł prowadzonych wśród Polaków na Wschodzie (Ukraina, Białoruś , Kazachstan) przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Odbiór zebranej elektryczności w naszej parafii nastąpi 22 marca.

6. Wszystkim Solenizantom, Jubilatom  życzymy obfitości łask płynących od Boga, oraz opieki Matki Najświętszej i Świętych Patronów.

7. Rozpoczynającym ferie zimowe - dzieciom, młodzieży, nauczycielom, rodzicom życzę dobrej pogody i odpoczynku, a na wszystkich szlakach opieki Bożej.

*********
Wójt Gminy Domaszowice informuje, że rolnicy mogą składać zgłoszenia na usunięcie folii rolniczych w ramach programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej takich jak siatki i sznurki do owijania balotów, opakowania po nawozach i typu Big Bag”. Formularz zgłoszenia dostępny jest w Urzędzie Gminy w Domaszowicach w pok. nr 10 oraz w sekretariacie. Termin składania zgłoszeń: do 28.02.2023 r.

V NIEDZIELA ZWYKŁA – 5 lutego 2023

Świętujemy dziś V niedzielę zwykłą w ciągu roku. Dziś – w odpowiedzi na apel Ks. Abpa Józefa Kupnego -  możemy wesprzeć materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne w naszej Archidiecezji. „ Bóg zapłać” wszystkim, którzy zechcą złożyć po Mszy Świętej do puszki swoją ofiarę.

KALENDARZ LITURGICZNY:
PONIEDZIAŁEK – Świętych Męczenników Pawła Miki i Towarzyszy.
PIĄTEK – św. Scholastyki, dziewicy.
SOBOTA – NMP z Lourdes

1. Dziękuję Paniom, Panom i przedstawicielom młodzieży, którzy w piątek pracowali przy demontażu choinek oraz dekoracji Bożonarodzeniowych. Dziękuję za wszelką pomoc i okazywane dobro.

2. W sobotę 11 lutego przypada święto Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. 11 lutego 1858 roku, 4 lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce Bernadecie Soubirous w Massabielskiej Grocie. Jej orędzie to wezwanie do modlitwy i pokuty. Lourdes stało się miejscem licznych nawróceń i uzdrowień.
W liturgiczne wspomnienie NMP z Lourdes obchodzimy Światowy Dzień Chorego, naszymi modlitwami otaczamy chorych i cierpiących i za wstawiennictwem Matki Bożej z Lourdes wypraszajmy im łaskę zdrowia i Boże błogosławieństwo

3. Zachęcam do korzystania z daru, jakim w Kościele jest sakrament namaszczenia chorych. Jest to sakrament uzdrawiający: umacnia w słabości, a w przypadku osób, które nie mogą już skorzystać z sakramentu pokuty, także gładzi grzechy, jeżeli chory miał w sercu pragnienie pojednania się z Panem Bogiem. Pamiętajmy, aby w przypadku ciężkiej choroby bliskiej osoby nie zwlekać z zatroszczeniem się o udzielenie jej tego sakramentu. Udzielenie Sakramentu Chorych w przyszłą niedzielę na zakończenie Mszy Świętych. 

4. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię  powierzamy rodzinom KORDAS i SIBIŃSKICH.

5. Wszystkim Solenizantom, Jubilatom  życzymy obfitości łask płynących od Boga, oraz opieki Matki Najświętszej i Świętych Patronów. 

IV NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU – 29 stycznia 2023

Dzisiejsza IV niedziela zwykła w ciągu roku, ostatnia niedziela stycznia, tradycyjnie obchodzona w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych. Dzień ten jest okazją do modlitewnego wsparcia dzieła tych, którzy zapewniają ludziom trędowatym schronie
i ratunek w ośrodkach prowadzonych dla nich zwłaszcza w krajach misyjnych.

KALENDARZ LITURGICZNY:
WTOREK – św. Jana Bosko, prezbitera
CZWARTEK – UROCZYSTOŚĆ OFIAROWANIA PAŃSKIEGO
PIĄTEK – św. Błażeja, biskupa i męczennika (wspomnienie dowolne)

1. Zakończyła się wizyta  duszpasterska - odwiedziny kolędowe rodzin naszej parafii. Dziękuję bardzo serdecznie Tym Wszystkim Parafianom, którzy zaprosili Kapłana do swoich domów, a także tym, którzy gromadzili się na Mszach Świętych Kolędowych. Dziękuję za waszą życzliwość, za wszystkie spotkania, rozmowy. „Bóg zapałać” za złożone przy okazji kolędy ofiary. 1 lutego (środa) o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji tych wszystkich rodzin, które przyjęły kolędę w swoich domach. Zapraszam do wspólnej modlitwy.

2. W czwartek, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu – zgodnie z żydowskim prawem – poddali się Maryja i Józef. W czterdziestym dniu po narodzeniu zanieśli Dzieciątko Jezus do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Panu Bogu i złożyć ofiarę. Msze Święte: w Gręboszowie o godz. 16.00 a w Strzelcach o godz. 17.00. Tego dnia na liturgię przyniesiemy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Panu Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.

3. Święto Ofiarowania Pańskiego, z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II obchodzone jest jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Panu Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego. A w przyszłą niedzielę (5 lutego) – na prośbę Ks. Abpa Józefa Kupnego -  możemy wesprzeć materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne. „Bóg zapłać” wszystkim, którzy na miarę swoich możliwości, po Mszach Świętych zechcą wesprzeć zakony składając do puszki swoją ofiarę.

4. W sobotę, 4 lutego świętujemy 17 rocznicę konsekracji biskupiej naszego Metropolity, Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego. Pamiętajmy w modlitwie o Dostojnym Jubilacie.

5. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa; prosimy o nowe i święte powołania do pracy w winnicy Pańskiej, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy podjąć modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. W piątek Msza Święta rano o godz. 9.00.

6. W piątek 3 lutego na godzinę 15.00 zapraszam do pomocy przy demontażu choinek i dekoracji świątecznych w naszym kościele.

7. Rodzinom HAJDUKIEWICZ i BURBAN dziękuję za posprzątanie kościoła na niedzielę, oraz za złożone ofiary.

8. Serdeczne życzenia i dar modlitwy niech towarzyszą obchodzącym w najbliższych dniach swoje urodziny i imieniny. Wszystkim życzę dobrej niedzieli i dobrego, błogosławionego tygodnia.

9. Zachęcam do czytania i nabywania prasy katolickiej. Jest kolejny Numer diecezjalnego pisma „Nowe Życie”. Bóg zapłać za ofiary składane za czasopisma.

 III NIEDZIELA ZWYKŁA – 22 stycznia 2023

Dzisiejszą III niedzielę zwykłą w ciągu roku obchodzimy jako NIEDZIELĘ SŁOWA BOŻEGO, ustanowioną przez papieża Franciszka Listem Apostolskim „APERUIT ILLIS". Niech Boże Słowo będzie światłem oświetlającym drogi naszego życia, niech oczyszcza sumienia i daje łaskę do owocnego realizowania chrześcijańskiego powołania.
Wierni, którzy bez przerwy minimum pół godziny w ciągu dnia oddadzą się lekturze Pisma Świętego, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

KALENDARZ LITURGICZNY:
WTOREK – św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła.
ŚRODA – Nawrócenie św. Pawła  - święto.
CZWARTEK – Św. Tymoteusza i Tytusa, biskupów
SOBOTA – św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, patrona uczelni katolickich.

1. Dziś, jak każdego 22 dnia miesiąca czcimy św. Ritę. Przed Mszą Świętą południową – o godz. 11.45 polecając wszystkie nasze intencje odśpiewamy litanię ku Jej , a  na zakończenie Mszy Świętej błogosławieństwo indywidualne relikwiami.

2. We wtorek, 24 stycznia przypada 77 rocznica śmierci Ks. Carla Ludwiga. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich zmarłych już kapłanach posługujących w naszej parafii.

3. Wraz z wszystkimi Kościołami chrześcijańskimi przeżywamy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Zachęcam do osobistej modlitwy o dopełnienie się słów Chrystusa: „Aby wszyscy byli jedno…” Wiodącym hasłem tegorocznego Tygodnia są słowa „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości". Zakończenie w środę 25 stycznia, w Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła.

4. Dobiega końca wizyta duszpasterska – Kolęda. Gdyby Ktoś jeszcze życzył sobie, aby kapłan pobłogosławił mu mieszkanie, proszony jest o indywidualne umówienie się. 1 lutego o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji tych wszystkich rodzin, które przyjęły kolędę w swoich domach.

5. Rodzinom GRZEŚKOWICZ I OSZAST-CMOKOWICZ  dziękuję za posprzątanie kościoła na niedzielę, oraz za złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię  powierzamy rodzinom HAJDUKIEWICZ i BURBAN.

6. Dziękuję za pomoc i wszelkie dobro, za ofiarowane na plebanię produkty. Dziękuję za wykonanie nowej tablicy na nekrologi.

6. Serdeczne życzenia i dar modlitwy niech towarzyszą obchodzącym w najbliższych dniach swoje urodziny i imieniny. Wszystkim życzę dobrej niedzieli i dobrego, błogosławionego tygodnia.

II NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 stycznia 2022

Przeżywamy dziś II Niedzielę Zwykłą w ciągu roku, jednak śpiew kolęd oraz bożonarodzeniowy wystrój świątyń będzie nam towarzyszył, aż do Ofiarowania Pańskiego (2 lutego)

KALENDARZ LITURGICZNY:
WTOREK – św. Antoniego, opata
CZWARTEK – św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa.
SOBOTA – św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy.

1. We wtorek 17 stycznia, w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, przypada Dzień Judaizmu, który stanowi zachętę do modlitwy w intencji dialogu religijnego. Natomiast od 18 stycznia do 25 stycznia, wraz z wszystkimi Kościołami chrześcijańskimi przeżywamy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Zachęcam do osobistej modlitwy o dopełnienie się słów Chrystusa: „Aby wszyscy byli jedno…” Wiodącym hasłem tegorocznego Tygodnia są słowa „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości"

2. W sobotę – 21 stycznia – przypada Dzień Babci, a w niedzielę – 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych dziadków, tych żyjących i tych, którzy odeszli już do Pana. Tak wiele im zawdzięczamy. Niech wyrazem naszej wdzięczności będzie modlitwa i serdeczna pamięć.

3. W sobotę swoje patronalne Święto obchodzi Pani Agnieszka. Z tej racji Już dziś składamy najserdeczniejsze życzenia imieninowe.

4. W niedzielę, jak każdego 22 dnia miesiąca uczcimy św. Ritę o godz. 11.45 odśpiewamy Litanię ku Jej czci a na zakończenie Mszy Świętej pobłogosławione zostaną róże i nastąpi błogosławieństwo indywidualne relikwiami Świętej Rity.  

5. Przyszła niedziela, 22 stycznia obchodzona będzie jako NIEDZIELA SŁOWA BOŻEGO – Święto Biblii, ustanowiona przez papieża Franciszka Listem Apostolskim „APERUIT ILLIS”.

6. Rodzinom KURZAC i ZARÓWNYCH dziękuję za posprzątanie kościoła na niedzielę, oraz za złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię  powierzamy rodzinom: OSZAST – CMOKOWICZ i GRZEŚKOWICZ.

7. Trwa wizyta duszpasterska – Kolęda. Kto  życzy sobie, aby kapłan pobłogosławił mu mieszkanie, proszony jest o indywidualne umawianie się.

8. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia i zapewniając o pamięci w modlitwie.

9. Pani Wójt Gminy Domaszowice, zaprasza do wspólnego świętowania DNIA BABCI i DZIADKA, które odbędzie się w piątek 20 stycznia o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej w Domaszowicach.

 NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO – 8 stycznia 2023

W dniu dzisiejszym przeżywamy święto chrztu Pańskiego. Objawienie Pana Jezusa jako Boga - Człowieka przez znaki nad wodami Jordanu; przypomina nam także o własnym chrzcie, poprzez który Pan Bóg ogłosił nas swoimi przybranymi dziećmi i umocnił darem Ducha Świętego. Niech to wydarzenie będzie dla nas wezwaniem do przypomnienia sobie o konsekwencjach i zobowiązaniach jakie płyną z faktu chrztu. Jest to też dla nas zachętą do dziękczynienia za dar wiary i życie sakramentalne oraz okazją do modlitwy w intencji naszych rodziców i rodziców chrzestnych. Obyśmy każdego dnia świadczyli
o naszej przynależności do Chrystusa.

1. Niedziela Chrztu Pańskiego stanowi liturgiczne zamknięcie okresu Bożego Narodzenia. Jednakże dzięki przywilejom nadanym przez świętego papieża Jana XXIII, w nastroju Bożego Narodzenia w Polsce możemy pozostać do 2 lutego – do Uroczystości Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej).

2. Serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim ofiarodawcom, którzy wsparli Krajowy Fundusz Misyjny składając w uroczystość Objawienia Pańskiego swoją ofiarę na ten cel.

3. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznych JASEŁKACH przygotowane przez dzieci (pod dyrekcją p. Agnieszki). Dziękuję za wspólne kolędowanie Nowonarodzonemu Jezusowi, za wsparcie inicjatyw parafialnych poprzez złożone ofiary. Szczególnie dziękuję osobom, które przygotowały poczęstunek.

4. We wtorek rozpoczyna się wizyta duszpasterska – Kolęda.  Przebiegać ona podobnie jak w roku  ubiegłym. Kto  życzy sobie, aby kapłan pobłogosławił mu mieszkanie, proszony jest o indywidualne umawianie się.

5. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię  powierzamy rodzinom KURZAC i ZARÓWNYCH..

6. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Wszystkim miłej i błogosławionej niedzieli.

NIEDZIELA – 1 STYCZNIA 2023 – NOWY ROK

ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI

Dziś w pierwszy dzień Nowego 2023 Roku obchodzimy liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Przez wstawiennictwo Matki Bożej, prośmy Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla Ojczyzny i całego świata. 
Dzisiejsza uroczystość z inicjatywy papieża bł. Pawła VI jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Świat i ludzkość ciągle potrzebują pokoju. Nie ta intencja szczególnie dziś towarzyszy naszej modlitwie.

KALENDARZ LITURGICZNY:

PONIEDZIAŁEK – św. Bazylego Wielkiego i św. Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła (wspomnienie obowiązkowe)
PIĄTEK – OBJAWIENIE PAŃSKIE (Trzech Króli)

1. Wczoraj, 31 grudnia o godz. 9.34 w Klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie, w wieku 95 lat zmarł papież Emeryt Benedykt XVI – Joseph Ratzinger.. Pamiętajmy w modlitwie o Śp. Papieżu Seniorze. Uroczystości pogrzebowe przewidziane są na 5 stycznia na Palcu Ś. Piotra w Watykanie, pod przewodnictwem papieża Franciszka.

2. W piątek – 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli. Przypomina nam ona, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Msze Święte wg porządku niedzielnego. Na zakończenie pobłogosławione zostaną kreda i kadzidło dla oznaczenia naszych domów i mieszkań i na znak, że przyjęliśmy w nasze życie Wcielonego Boga.

3. Drzwi naszych domów oznaczamy literami C+M+B co oznacza (Christus Mansionem Benedicat) „Niech Chrystus Błogosławi temu domowi”. Niech Emmanuel – Bóg będzie obecny w naszym codziennym życiu i niech nieustannie towarzyszy nam Boże błogosławieństwo.

4. W uroczystość Objawienia Pańskiego rokrocznie obchodzimy Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary składane przy poświęceniu kadzidła i kredy przeznaczone są na Krajowy Fundusz Misyjny.

5. W tym dniu na godz. 15.00 zapraszam do Świetlicy Wiejskiej na JASEŁKA przygotowane przez dzieci (pod dyrekcją p. Agnieszki). Chciejmy w parafialnej wspólnocie spotkać się przy żłóbku i wspólnie też pokolędować Nowonarodzonemu Jezusowi.

6. W przyszłą niedzielę – 8 stycznia – święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia, choć w naszej polskiej tradycji trwa on aż do Ofiarowania Pańskiego (MB Gromnicznej).

7.Od 9 stycznia rozpocznie się wizyta duszpasterska – Kolęda. Niech będzie ona okazją do wspólnej modlitwy i rozmowy o sprawach naszej parafialnej wspólnoty. Tegoroczna wizyta duszpasterska – Kolęda podobnie jak w latach ubiegłych odbywać się będzie na zaproszenie. Kto  ma pragnienie, aby kapłan pobłogosławił mu mieszkanie, proszony jest o indywidualne umawianie się.

8. W Rodzinom PRUCZKOWSKICH dziękuję za posprzątanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary.

Drodzy Bracia i Siostry, chwała Pana objawiła się wśród nas i będzie się objawiała zawsze, aż do Jego powtórnego przyjścia. W zmiennych kolejach naszego życia wspominamy wciąż na nowo i przeżywamy tajemnice naszego Zbawienia. Centrum całego roku liturgicznego jest Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa, które w tym roku swój szczyt osiągnie w Niedzielę Wielkanocną, 9 kwietnia. W każdą niedzielę, która jest cotygodniowym przeżywaniem Wielkanocy, Kościół uobecnia to wielkie wydarzenie, przez które Chrystus zwyciężył grzech i śmierć. Z wydarzenia Wielkanocy biorą swój początek wszystkie dni świąteczne. Środa Popielcowa, a więc początek Wielkiego Postu, wypadnie w tym roku 22 lutego. Wniebowstąpienie Pana Jezusa 21 maja, Pięćdziesiątnica czyli Zesłanie Ducha Świętego 28 maja, pierwsza niedziela Adwentu, 3 grudnia. Również w święta Matki Bożej, Apostołów i świętych, a także we Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych Kościół pielgrzymujący na ziemi ogłasza paschalne zwycięstwo Pana Jezusa.
Chrystusowi, który był, który jest i który przychodzi, Panu czasu i historii, cześć i chwała na wieki wieków. Amen.

25 grudnia 2022 – BOŻE NARODZENIE

Przeżywamy dziś Uroczystość Bożego Narodzenia. Radujemy się z faktu, że Bóg wkroczył w dzieje ludzkości, że „Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami”. Aby przeżyć tę tajemnicę prawdziwie po chrześcijańsku, nie ograniczajmy się tylko do zewnętrznych obrzędów i zwyczajów. Niech przejawem prawdziwie chrześcijańskiego przeżywania tych świąt będzie wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. To piękny polski zwyczaj, niestety, zanikający już w naszych rodzinach i w naszej współczesnej kulturze. Polskie kolędy zawierają bogate treści teologiczne, czerpią z narodowej tradycji i historii. Niech polskie katolickie domy w tym czasie rozbrzmiewają kolędą płynącą nie tylko z głośników radiowych i telewizyjnych, ale przede wszystkim z naszych serc.

1. Jutro drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, Msze Święte wg porządku niedzielnego. W liturgii Kościół czci św. Szczepana, pierwszego męczennika, który przypomina, że prawda o Zbawicielu warta jest każdej, nawet największej ofiary. W tym dniu tradycyjnie naszą modlitwą wspieramy Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne i Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Ofiary złożone na tacę przeznaczone są na potrzeby MWSD i PWT. Bóg zapłać wszystkim Szanownym Ofiarodawcom – Dobrodziejom naszych Uczelni.

2. Oktawę Narodzenia Pańskiego ubogacają przypadające w najbliższych dniach kolejne święta:
- we wtorek, 27 grudnia, wspominamy św. Jana Apostoła i Ewangelistę,
-  środę, 28 grudnia, św. Młodzianków, męczenników. Tradycyjnie jest to także dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych.
- w piątek, 30 grudnia będziemy obchodzili święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Kierując myśli ku Świętej Rodzinie, powierzmy z wiarą i ufnością przedstawiamy pragnienia i potrzeby radości i niepokoje wszystkich rodzin.

3. W sobotę – zakończymy rok kalendarzowy 2022. Był on bogaty w wydarzenia na gruncie Kościoła powszechnego, w naszej Ojczyźnie, diecezji i w naszych rodzinach. Mamy za co dziękować, ale mamy również za co przepraszać i prosić Bożą Opatrzność o opiekę na naszą niepewną przyszłość, dlatego bardzo serdecznie zapraszam na Eucharystię i nabożeństwo o g. 17.00. Na zakończenie Mszy Świętej będziemy dziękowali Panu Bogu za dar czasu upraszając obfitość łask na dni nowego roku. Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok Pański 2023 dla nas wszystkich będzie czasem prawdziwie błogosławionym.

4. W tym dniu za pobożny i publiczny udział w śpiewie lub recytacji hymnu „Ciebie Boga wysławiamy…” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

5. Dziękuję za każde dobro i wszelką pomoc wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania kościoła parafialnego do przeżywania Świąt. Dziękuję za przywiezienie, oprawienie i udekorowanie choinek, za wykonanie szopki, za posprzątanie kościoła.

6. W przyszłą niedzielę, w pierwszy dzień nowego roku Pańskiego 2023 obchodzić będziemy liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Przez wstawiennictwo Matki Bożej, prosić będziemy Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla Ojczyzny i całego świata. Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi z inicjatywy papieża bł. Pawła VI jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Nie szczędźmy czasu i serca na modlitwę w tej intencji. W tym dniu nie będzie Mszy Świętej o godz. 8.00.

7. Za pobożny i publiczny udział w śpiewie lub recytacji hymnu „O Stworzycielu, Duchu przyjdź…” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

IV NIEDZIELA ADWENTU – 18 grudnia 2022                      

Przeżywamy dziś już czwartą, ostatnią, niedzielę adwentu, radosnego czasu oczekiwania na nadejście Zbawiciela. W nadchodzącym tygodniu będziemy radować się z narodzenia Syna Bożego.
W liturgii Kościoła:

SOBOTA (24 grudnia) – Wigilia Narodzenia Pańskiego

NIEDZIELA (25 grudnia) – UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO

PONIEDZIAŁEK (26 grudnia) – Św. Szczepana, pierwszego męczennika.

1. Dziś po Mszach Świętych można zaopatrzyć się w świąteczne pierniki przygotowane przez Panie z Koa Gospodyń Wiejskich w Strzelcach.

2. Ostatnie dni adwentu wykorzystajmy na osobiste nawrócenie i właściwe przygotowanie do przeżywania Świąt, aby nasza radość z wcielenia Syna Bożego była pełniejsza. Do Sakramentu Pokuty i Pojednania można przystąpić w tygodniu przed Mszą Świętą.

3. Przedświąteczne odwiedziny chorych w czwartek 22 grudnia od godz. 10.00 Gręboszów a następnie Strzelce.

4. W czwartek jak każdego 22 dnia miesiąca czcimy św. Ritę. z błogosławieństwem róż. Msza Święta w tym dniu o godzinie 18.00 w Smolnej.

5. Jak każdego roku bardzo proszę o oprawienie choinek do dekoracji świątecznej naszej świątyni, Do przygotowanie kościoła do Świąt zapraszam na środę 21 grudnia na godz. 15.00 chętnych dorosłych i młodzież. W tym dniu Msza Święta o godz. 9.00.

6. Obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy w naszych domach Wieczerzą Wigilijną – zadbajmy o jej tradycyjną, chrześcijańską oprawę – niech towarzyszy wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Tradycyjnie zachowajmy też w tym dniu wstrzemięźliwość od potraw mięsnych. Niech tej chwili towarzyszy wspólna modlitwa, Wigilijny wieczór to wspaniała okazja do pojednania w naszych rodzinach. Pamiętajmy o naszych zmarłych a także o tradycyjnym wolnym miejscu przy stole.

7. Pasterka, podobnie jak w roku ubiegłym w Gręboszowie o godz. 20.00, natomiast w Strzelcach o godz. 22.00.

8. W Uroczystość Bożego Narodzenia (25 grudnia) Msze Święte sprawowane będą według porządku niedzielnego – o godz. 8.00 i 12.00 w Strzelcach, a w Gręboszowie o godz. 10.00.

9. Drugi Dzień Świąt 26 grudnia – święto św. Szczepana – pierwszego męczennika. W tym dniu tradycyjnie naszą modlitwą wspieramy Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne i Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Ofiary złożone na tacę przeznaczone są na potrzeby MWSD i PWT. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom, Dobrodziejom naszych uczelni

10. Dziękuję za każde dobro, modlitwę i wszelką pomoc.

11. Gdyby Ktoś jeszcze potrzebował zaopatrzyć się w opłatki można to uczynić w zakrystii.

Na czas radosnego oczekiwania na przyjście Mesjasza, życzę wszystkim na nowy tydzień, wielu łask i Bożego błogosławieństwa 

III NIEDZIELA ADWENTU – 11 grudnia 2022       

Dziś w liturgii trzecią  niedzielę adwentu, która nosi nazwę Gaudete – niedziela radości, z powodu bliskości przychodzącego Pana, stąd różowy kolor szat liturgicznych. 
Trzeci tydzień Adwentu to czas szczególnej modlitwy o chrześcijańskie życie rodzin. Polecajmy Panu Bogu rodziny naszej parafii, aby rozwijało się w nich życie wiary. Od soboty 17 grudnia rozpoczynamy bezpośrednie już przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia.

W liturgii Kościoła wspominamy:

WTOREK – św. Łucji, dziewicy i męczennicy
ŚRODA – św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła.

1. Dziś podczas Mszy Świętej o godz. 12.00 dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej otrzymają pobłogosławione modlitewniki.

2. Z racji trwających w dekanacie spowiedzi adwentowych w tym tygodniu Msze Święte sprawowane będą w środę, czwartek i piątek o godz. 16.00, w sobotę o godz. 9.00.

3. Do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia przygotujmy się przez przystąpienie do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Spowiedź święta w sobotę o godz. 11.00.

4. We wtorek, 13 grudnia – w 41 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego modlitwą ogarnijmy intencje naszej Ojczyzny. Pamiętajmy o wydarzeniach grudnia 1981 roku, a w naszej modlitwie o wszystkich Ofiarach Stanu Wojennego – internowanych, uwięzionych, zwolnionych z pracy, zmuszonych do emigracji, szykanowanych oraz pozbawionych nadziei Polaków. Możemy również włączyć się w akcję Zapal Światło wolności. Akcja ta mająca na celu uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego w Polsce polega na postawieniu w oknie domów/mieszkań zapalonych świec o godz. 19.30.

5. W czwartek 15 grudnia w Świetlicy odbędzie się bezpłatne badanie wzroku. Można się jeszcze zapisać po Mszy Świętej w zakrystii. Osoby już zapisane proszone są o zgłoszenie si w zakrystii celem potwierdzenia godziny badania.

6. Dziękuję za przygotowanie kościoła na niedziele oraz za złożone ofiary rodzinom KUŚMIERCZYK i SOBCZYK.

7. W zakrystii można zaopatrzyć się opłatki na stół wigilijny. Dostępne są jeszcze Świece Caritas - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

8. W przyszłą niedzielę (18 grudnia) po Mszach Świętych będzie można zakupić pierniki świąteczne przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Strzelcach.

9. Serdecznie dziękuję za każde dobro, modlitwę i wszelką pomoc.

Na czas radosnego oczekiwania na przyjście Mesjasza, 
życzę wszystkim na nowy tydzień, 
wielu łask i Bożego błogosławieństwa
 

II NIEDZIELA ADWENTU – 4 grudnia 2022

Dziś w liturgii przeżywamy drugą niedzielę adwentu czasu przygotowanie do zbliżających się Świąt Bożego rodzenia, pamiątki pierwszego przyjścia Chrystusa na świat, a także przygotowania na Paruzję, powtórne przyjście na końcu czasów.

W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy:

WTOREK – św. Mikołaja, biskupa.
ŚRODA – Św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła.
CZWARTEK – Niepokalane Poczęcie NMP – uroczystość.

1.  Drugą niedzielę Adwentu, pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa” obchodzimy w Kościele w Polsce i na placówkach polonijnych jako Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Jego celem jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Chodzi o Kościół na Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii, Ukrainie, Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie. Aktualnie Kościołowi za wschodnią granicą służy 198 kapłanów diecezjalnych, 387 zakonnych, 320 sióstr i 40 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy. „Bóg zapłać” wszystkim ofiarodawcom, którzy po Mszach Świętych do puszki zechcą złożyć swą dobrowolną ofiarę celem wsparcia materialnego osób zaangażowanych w pracę duszpasterską, katechetyczną oraz charytatywną.

2. Niech Święty św. Mikołaj, biskup, którego wspominamy we wtorek, wspiera nas, abyśmy byli dla siebie życzliwymi i pełnymi dobroci, nie tylko w dniu Jego wspomnienia.

3. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Msza Święta w kościele parafialnym o godz. 9.00.

4. Zachęcam w tym dniu do zjednoczenia w modlitwie w „Godzinie Łaski" (od 12.00 do 13.00). 8 grudnia 1947 roku w Montichiari we Włoszech Maryja poprosiła, aby co roku w południe ofiarować modlitwę, dzięki której ześle wiele łask, szczególnie łaskę nawrócenia dla zatwardziałych grzeszników.

5. 8 grudnia to także dzień imienin Księdza Arcybiskupa Seniora Mariana Gołębiewskiego. Pamiętajmy w modlitwach solenizancie.

6. W sobotę 10 grudnia o godz. 10.00 w Świetlicy spotkanie dla dzieci uczestniczących w tegorocznych Jasełkach.

7. Zakończony został pierwszy etap prac przy organach – zamontowana została nowa dmuchawa organowa, wykonano nowy miech pływakowy, wykonano i zamontowano obudowę dźwiękoszczelną, rękaw, skrzynkę regulacyjną i kanał powietrzny. Drugi etap zostanie wykonany na wiosnę, gdyż do wykonania przewidzianych prac konieczna jest odpowiednia temperatura

8. Dziękuję za przygotowanie kościoła na niedziele oraz za złożone ofiary rodzinom KUŚMIERCZYK i FYK. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię  powierzamy rodzinom KUŚMIERCZYK i SOBCZYK.

9. W zakrystii można zaopatrzyć się opłatki na stół wigilijny. Dostępne są Świece Caritas - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w cenie 20 złotych.

10. Zachęcam do lektury kolejnego numeru naszego diecezjalnego pisma NOWE ŻYCIE i dziękuję za ofiary składane za czasopisma.

Maryi Niepokalanej, Matce Adwentowego oczekiwania powierzajmy nasze rodziny i nas samych, przyzywając Jej macierzyńskiej opieki i troski. 

I NIEDZIELA ADWENTU – 27 listopada 2022

Dziś w liturgii przeżywamy pierwszą niedzielę adwentu czasu radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Adwent posiada podwójny charakter. Do 17 XII jest czasem oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa - PARUZJĘ, od 17 XII czasem naszego przygotowania do radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Najpiękniejszym wzorem przeżywania tak rozumianego Adwentu jest dla nas Matka Najświętsza. Wraz z adwentem rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny, który będziemy przeżywać pod hasłem: WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY”.
W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy:
ŚRODA – św. Andrzeja Apostoła – święto.
SOBOTA – św. Franciszka Ksawerego, prezbitera.

1. Wraz z Caritas naszej Archidiecezji rozpoczynamy dziś akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Jak każdego roku symbolem tej akcji są Świece, które można nabyć w zakrystii (w cenie 20 zł)   

2. Zapraszam do udziału w RORATACH, które przeżywać będziemy według programu Małego Gościa Niedzielnego. W tym roku  przewodnikiem będzie św. Joachim – dziadek Pana Jezusa. Hasło rorat – „Z narodzeniem Jezusa było tak…”.. Spotkania RORATNIE w tygodniu o godz. 17.00.

3. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek od 16.30 możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty  i Pojednania.

4. II niedzielę Adwentu czyli 4 grudnia br. z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski będzie obchodzony w Kościele w Polsce i na placówkach polonijnych już po raz kolejny jako Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Tego dnia po Mszach Świętych do puszki będzie można złożyć swą ofiarę celem wsparcia materialnego osób zaangażowanych w pracę duszpasterską, katechetyczną oraz charytatywną Kościoła katolickiego w krajach byłego ZSRR. Z góry dziękuję wszystkim, którzy na miarę swych możliwości zechcą wesprzeć to dzieło. 

5. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię  powierzamy rodzinom: KUŚMIERCZYK i FYK

6. Dziękuję za przygotowanie Kościoła, wykonanie wieńca i dekoracji Adwentowej. Dziękuję za każde dobro i wszelką życzliwość, za modlitwę i ofiary składane na cele parafialne i misyjne..

7. Maryi – Matce Adwentowego Oczekiwania i Świętym naszym Patronom polecajmy nasze rodziny i nas samych. Jubilatów i solenizantów obchodzących swoje święto w bieżącym tygodniu polecamy pamięci modlitewnej składając jak  najserdeczniejsze życzenia. Naszych zmarłych braci i siostry powierzajmy Bożemu Miłosierdziu.

 

XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 listopada 2022
UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

Dziś w liturgii przeżywamy XXXIV niedzielę zwykłą, ostatnią niedzielę w roku liturgicznym, obchodząc w jej ramach Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to Święto Stowarzyszeń i Ruchów Katolickich. Dziś za pobożne odmówienie modlitwy: „O Jezu najsłodszy, Odkupicielu…” można uzyskać odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami.

W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy:

PONIEDZIAŁEK – Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny.
WTOREK – św. Cecylii, dziewicy i męczennicy.
CZWARTEK– św. Andrzeja Dung-Lac, prezbitera i Towarzyszy, męczenników.
PIĄTEK – Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy.

1. W naszej wspólnocie parafialnej obchodzimy dziś Uroczystość Odpustową ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kościoła w Gręboszowie. Uroczysta suma odpustowa, pod przewodnictwem Ks. Michała Małkiewicza – proboszcza parafii św. Wawrzyńca w Woskowicach Małych o godz. 13.00. Stąd Msze Święte w Strzelcach dziś o godz. 8.00 i 11.00.

2. Ofiary składane w dniu dzisiejszym na tacę przeznaczone są na budowę i rozbudowę nowych kościołów  w naszej archidiecezji.

3. We wtorek wspomnienie św. Cecylii – patronki muzyki i śpiewu kościelnego. Pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy muzyką i śpiewem upiększają liturgię Świętego Kościoła. Serdeczne życzenia obfitości łask Bożych składamy p. Agnieszce i p. Grzegorzowi – naszym organistom. 

4. Przyszła niedziela – 27 listopada, to pierwsza niedziela adwentu, czasu radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Wraz z adwentem rozpoczynamy nowy Rok Liturgiczny, którego temat brzmi WIERZĘ w KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY.

5. Rodzinom KUZIO i CZOCHÓR dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła do świętowania niedzieli oraz złożone ofiary.

6. W związku z uczestnictwem Ks. Proboszcza w dorocznych REKOLEKCJACH KAPŁAŃSKICH w tym tygodniu od poniedziałku do czwartku nie będzie Mszy Świętych. Bardzo proszę o modlitwę.

7. Wszystkim Solenizantom, Jubilatom  życzymy obfitości łask płynących od Boga, oraz opieki Matki Najświętszej. Wstawiennictwu Świętych naszych Patronów – polecajmy nasze rodziny i nas samych Naszych zmarłych powierzajmy Bożemu Miłosierdziu

*************************
W piątek 25 listopada w świetlicy wiejskiej w godz. 13.00 – 16.00 przeprowadzone zostanie BEZPŁATNE komputerowe BADANIE WZROKU. Zapisy w zakrystii po Mszy Świętej.

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 13 listopada 2022 

Dziś w XXXIII niedzielę zwykłą w Kościele w Polsce pod hasłem UKRAINA – ULECZYĆ TĘSKNOTĘ, przeżywamy XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przy wyjściu z Kościoła będzie możliwość złożenia do puszki swej ofiary na rzecz Międzynarodowej organizacji katolickiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wspierającej wspólnoty kościelne pozostające w niełatwej sytuacji. Wszystkim ofiarodawcom składam już dziś serdeczne „Bóg zapłać”

W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy wspomnienia:

ŚRODA – Rocznic Poświęcenia Katedry Metropolitalnej Wrocławskiej - święto.
CZWARTEK – św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy.
PIĄTEK – bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy.

1. Serdecznie DZIĘKUJĘ wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie, jak i wszystkim uczestniczącym w tegorocznych Uroczystościach Odpustowych ku czci św. Marcina. Szczególne podziękowania kieruję ku Paniom, które podjęły się wypieku rogali świętomarcińskich. Zebrana przy tej okazji kwota 1280 zł. Przeznaczona została na cele parafialne.

2. W środę Msza święta rano o godz. 9.00, a na zakończenie z racji 16 dnia miesiąca, nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II.

3. W przyszłą niedziela 20 listopada w Gręboszowie przeżywać będziemy doroczną uroczystość odpustową ku czci Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Suma odpustowa, zostanie odprawiona o godz. 13.00. Z tej racji w Strzelcach msze Święte o godz. 8.00 i 11.00.

4. Przyszła niedziela to jednocześnie ostatnia niedziela roku liturgicznego, obchodzona jako Uroczystość JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA. Ofiary złożone w tym dniu na tacę przeznaczone są  na budowę i rozbudowę nowych świątyń w naszej archidiecezji.

5. Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar” zaprasza wszystkich małżonków, a szczególnie tych, którzy przeżywają różnego rodzaju kryzysy (rozstania, samotności, trudnych relacji) do Parafii Katedralnej św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu 20 listopada bieżącego roku. Podczas każdej Mszy świętej będzie można wysłuchać okolicznościowej homilii, a także świadectwa ludzi z tej Wspólnoty jak również nabyć ciekawe pozycje książkowe dotyczące tej tematyki.

6. Rodzinom SADOWSKICH i KOPCIK dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła do świętowania  odpustu parafialnego i niedzieli oraz złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom KUZIO i CZOCHÓR.

7. W tym tygodniu rozpoczną się prace przy organach w naszym kościele. Dziękuję za dotychczasowe wsparcie tego dzieła i proszę o objęcie modlitewne tej inicjatywy. 

8. Dziękuję za ofiary złożone w Uroczystość Wszystkich Świętych na utrzymanie cmentarza (1780 zŁ) Dziękuję za każde dobro i wszelką życzliwość, za ofiarowane na plebanię produkty.

9. Wstawiennictwu Świętych naszych Patronów – polecajmy nasze rodziny i nas samych. Jubilatów i solenizantów obchodzących swoje święto w bieżącym tygodniu polecamy pamięci modlitewnej składając jak najserdeczniejsze życzenia. Naszych zmarłych braci i siostry powierzajmy Bożemu Miłosierdziu.

XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 6 listopada 2022                    

Przeżywamy dziś XXXII Niedzielę zwykła w ciągu roku, a zarazem pierwszą niedzielę miesiąca. W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy:

ŚRODA – Rocznica Poświęcenie Bazyliki LATERAŃSKIEJ – święto.

CZWARTEK – św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.

PIĄTEK - św. Marcina z Tours, biskupa.

SOBOTA – św. Jozafata, biskupa i męczennika.

1. Trwamy w modlitwie wypominkowej za naszych zmarłych. Zapraszam na godz. 17.00:

8 listopada – Strzelce 50 - 79

9 listopada – Strzelce 80 - 118

10 listopada – Szerzyna, Zalesie oraz karty bez podanych numerów.

2. W czwartek  10 listopada na zakończenie Msza Święta w Intencji wszystkich zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach.

3. W Gręboszowie modlitwa wypominkowa w niedziele 6  i 13 listopada na zakończenie Mszy Świętej

4. Do 8 listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji.

5. W piątek – 11 listopada przeżywać będziemy doroczną uroczystość naszego parafialnego odpustu ku czci św. Marcina z Tours. Suma odpustowa pod przewodnictwem Ks. Jana Sienkiewicza – Proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Moczydlnicy Klasztornej zostanie odprawiona o godz. 13.00 wraz z procesją.

6. Przypadająca w tym dniu kolejna, 104 rocznica odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny skłania nas do wyrażenia wielkiego dziękczynienia Panu Bogu za Jego opiekę nad Polską i jednocześnie do dalszej wytrwałej modlitwy za Ojczyznę. Pamiętajmy o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Niech też wyrazem tej pamięci będzie przyozdobienie naszych domostw flagami narodowymi.

7. Tradycyjnie już na zakończenie Uroczystości odpustowych będzie można zakupić rogale świętomarcińskie. Uzyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na cele parafialne.

8. W przyszłą niedzielę pod hasłem UKRAINA – ULECZYĆ TĘSKNOTĘ”, przeżywać będziemy w Kościele w Polsce XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Przy wyjściu z Kościoła będzie możliwość złożenia do puszki swej ofiary na rzecz Międzynarodowej organizacji katolickiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wspierającej każdego roku wspólnoty kościelne pozostające w niełatwej sytuacji. Wszystkim ofiarodawcom składam już dziś serdeczne „Bóg zapłać”

9. Rodzinom WITOŚ i HANUSZEWICZ dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła do świętowania niedzieli oraz złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom SADOWSKICH i KOPCIK.

10. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania Uroczystości WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Dziękuję za każde dobro i wszelką życzliwość, za ofiarowane na plebanię produkty.

11. Wstawiennictwu św. Marcina – polecajmy nasze rodziny i nas samych. Jubilatów i solenizantów obchodzących swoje święto w bieżącym tygodniu polecamy pamięci modlitewnej składając jak najserdeczniejsze życzenia. Naszych zmarłych braci i siostry powierzajmy Bożemu Miłosierdziu.

XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA - ROCZNICA POSWIECENIA KOŚCIOŁA - 30 października 2022

Dziś obchodzimy Uroczystość Poświęcenia Kościoła, a więc dzień w którym budynek ten przez uroczystą konsekrację został przeznaczony do sprawowania w nim kultu Bożego. Dzień ten jest dniem wdzięczności za nasz kościół Bogu i ludziom, którzy przyczynili się do jego budowy i wyposażenia. Jednocześnie czujemy naszą odpowiedzialność za korzystanie, utrzymanie go i przekazanie kolejnym pokoleniom.

OFIARY ZŁOŻONE DZIS NA TACĘ PRZEZNACZONE SĄ NA NUNCJATURĘ APOSTOLSKĄ W POLSCE.

W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy:

WTOREK – UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICHŚWIETYCH.

ŚRODA – WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH.

PIĄTEK – Św. Karola Boromeusza, biskupa.

1. W Uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy  wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzimy w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania w naszej drodze do świętości, która jest celem naszego życia i źródłem nadziei.
Msze święte będą odprawiane  w Strzelcach o godz. 8.00 w kościele parafialnym a o godz. 13.00 na cmentarzu parafialnym. W Gręboszowie Msza Święta o godz. 10.00. Po zakończeniu Mszy Świętej możliwość pobłogosławienia nowych nagrobków.

2. W środę – 2 listopada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, dzień w którym Kościół wspomina  w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. A spiesząc im z modlitewną pomocą wyprasza łaskę życia wiecznego w niebie. Msze Święte: w Gręboszowie o godz. 16.00, w Strzelcach o godz. 17.00.

3. Zapraszam do wspólnej modlitwy za naszych zmarłych codziennie o godz. 17.00:
3 listopada – Strzelce 1 - 19
5 listopada – Strzelce 20 - 49
8 listopada – Strzelce 50 - 79
9 listopada – Strzelce 80 - 118
10 listopada – Szerzyna, Zalesie oraz karty bez podanych numerów.
W czwartek 10 listopada na zakończenie wypominek Msza Święta w Intencji wszystkich zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach. W Gręboszowie modlitwa wypominkowa w niedziele 6 i 13 listopada na zakończenie Mszy Świętej.

4. Od południa 1 XI do północy 2 XI istnieje możliwość zyskania odpustu zupełnego, przy spełnieniu następujących warunków: stan łaski uświęcającej i Komunia św.; nawiedzenie kościoła i modlitwa Ojcze nasz oraz Wierzę w Boga; dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego, np. Zdrowaś Maryjo.
W dniach od 1 do 8 listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji).

5. W czwartek – I czwartek miesiąca. W tym dniu modlić się będziemy w intencji powołań kapłańskich i za powołanych. W piątek Msza Święta rano o godz. 9.00.

6. Rodzinom KONARSKICH i KONARSKICH dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła do świętowania niedzieli oraz złożone ofiary, w bieżącym tygodniu troskę o świątynie powierzamy rodzinom WITOŚ i HANUSZEWICZ.

7. Wstawiennictwu Świętych naszych Patronów – polecajmy nasze rodziny i nas samych.

 

 XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 23 października 2022

Dziś pod hasłem „Będziecie moimi świadkami” obchodzimy Światowy Dzień Misyjny i rozpoc zynamy Tydzień Misyjny, czas w którym naszą modlitwą ogarniamy misjonarzy i misjonarki. Ofiary złożone dziś na tacę przeznaczone są na cele misyjne.

W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy:

PIĄTEK – Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza - święto.

1. Powoli dobiega końca październik, miesiąc poświęcony modlitwie różańcowej. Zapraszam wszystkich do udziału nabożeństwach różańcowych codziennie na zakończenie Mszy Świętej o godz. 17.00. W piątek w tym czasie będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania przed Uroczystością Wszystkich Świętych.

2. W przyszłym tygodniu, z soboty na niedzielę, następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Zegarki cofamy o godzinę!!!!!

3. W przyszłą niedzielę, obchodzimy Uroczystość Poświęcenia Kościoła, a więc dzień w którym przez uroczystą konsekrację został przeznaczony do sprawowania w nim kultu Bożego

4. Zbliża miesiąc listopad poświęcony pamięci naszych Zmarłych. Na bocznych ołtarzach wyłożone są kartki wspominkowe. Wypominki można składać w zakrystii. Dziękuję za ofiary składane przy okazji wypominek. Modlitwa wspominkowa odbywać się będzie według grafiku, który zostanie podany.

5. Liturgiczne Święto Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza to dzień imienin Ks. Prałata Tadeusza Rusnaka (byłego Proboszcza naszej parafii. Pamiętajmy w modlitwie w tym dniu o Solenizancie. Msza Święta w intencji Ks. Tadeusza w przyszłą niedzielę o godz. 8.00.

6. Rodzinom POGORZELSKICH I SONEK dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła do świętowania niedzieli, oraz za złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom KONARSKICH i KONARSKICH. Rodzinom ŚLIWA LYKO dziękuję za wykoszenie trawy na cmentarzu.

7. Dziękuję za każde dobro, modlitwę, za ofiarowane na plebanię produkty i ofiary składane na cele parafialne..

8. Królowej Różańca Świętego  oraz wstawiennictwu Świętych naszych Patronów – polecajmy nasze rodziny, nas samych i wszystkie sprawy rozpoczynającego się tygodnia. Jubilatów i solenizantów obchodzących swoje święto w bieżącym tygodniu polecamy pamięci modlitewnej składając jak najserdeczniejsze życzenia 

 XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 października 2022

Dziś  przeżywamy XXIX niedzielę zwykłą w ciągu roku, a w naszej Archidiecezji czcimy dziś Św. Jadwigę. Łączymy się duchowo z Trzebnickim Sanktuarium Świętej patronki Śląska, naszej Archidiecezji oraz dnia wyboru Kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 

Także dziś, pod hasłem: BLASK PRAWDY”  (VERITATIS SPLENDOR) przeżywamy XXII Dzień Papieski.

W naszym dekanacie dziś uroczystości odpustowe ku czci Św. Jadwigi w Woskowicach Górnych i w Kamiennej.

W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy:

PONIEDZIAŁEK – św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika.
WTOREK – Św. Łukasza, ewangelisty – święto.
ŚRODA – bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika.
CZWARTEK – św. Jana Kantego, prezbitera
SOBOTA – św. Jana Pawła II, papieża.

1. Przeżywamy miesiąc październik – poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Różaniec codziennie na zakończenie Mszy Świętej wieczornej.

2.Tradycyjnie już w Dniu Papieskim po Mszach Świętych do puszki będzie można złożyć swoją ofiarę na stypendia dla ubogiej młodzieży. Zbiórka organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Bóg zapłać wszystkim, którzy w miarę swoich możliwości zechcą wspomóc to dzieło.

3. Liturgiczne święto św. Łukasza Ewangelisty (18 października) to Dzień Modlitw za Pracowników Służby Zdrowia. Gorącą modlitwą obejmiemy wszystkich, którzy troszczą się o nasze zdrowie. Pamiętajmy o lekarzach, pielęgniarkach i wszystkich pracownikach służby zdrowia.

4. W sobotę – 22 października przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II po Mszy Świętej porannej. Natomiast św. Ritę, uczcimy w Sanktuarium w Smolnej – zapraszam w miarę możliwości do udziału we Mszy Świętej.

5. W przyszłą niedzielę 23 października obchodzić będziemy Światowy Dzień Misyjny, rozpoczynający Tydzień Misyjny. Naszą modlitwą ogarniemy misjonarzy i misjonarki, a ofiary złożone na tacę przeznaczone będą na cele misyjne.

6. Zbliża miesiąc listopad poświęcony pamięci naszych Zmarłych. Na bocznych ołtarzach wyłożone są kartki wspominkowe. Wypominki można składać w zakrystii. Dziękuję za ofiary składane przy okazji wypominek. Modlitwa wspominkowa odbywać się będzie według grafiku, który zostanie podany.

7. Rodzinom ŻYGADŁO i SITKO dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła do świętowania niedzieli, oraz za złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom POGORZELSKICH i SONEK. O wykoszenie trawy na cmentarzu proszę Rodziny ŚLIWA LYKO.

8. Królowej Różańca Świętego  oraz wstawiennictwu Świętych naszych Patronów – polecajmy nasze rodziny i nas samych i wszystkie sprawy rozpoczynającego się tygodnia. Jubilatów i solenizantów obchodzących swoje święto w bieżącym tygodniu polecamy pamięci modlitewnej składając jak najserdeczniejsze życzenia. Szczęść Boże!

****

22 października 2022 r. o godz. 16 00 w Świetlicy Wiejskiej w Polkowskiem odbędzie się Dzień Seniora. Wójt Gminy Domaszowice serdecznie zaprasza wszystkich Seniorów do wspólnego świętowania.

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA –  9 października 2022

Dziś  w XXVIII niedzielę zwykłą w ciągu roku,. W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy  wspomnienia:

WTOREK - św. Jana XXIII, papieża.
ŚRODA - bł. Carlo Acutisa.

CZWARTEK – bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera.
PIĄTEK – św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy (wspomnienie dowolne)
SOBOTA – św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła.
NIEDZIELA – Św. Jadwigi Śląskiej – Głównej Patronki Śląska i Archidiecezji Wrocławskiej - uroczystość.

1. Przez cały październik nabożeństwa różańcowe. W tygodniu Różaniec na zakończenie Mszy Świętej wieczornej, która odprawiana jest o godz.17.00. Za pobożne odmówienie różańca w zgromadzeniu wiernych (także w rodzinie) można otrzymać odpust zupełny Wiernych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach zachęcam do indywidualnej modlitwy w domu.

2. W piątek 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Nauczycieli i wszystkich pracowników oświaty polecamy opiece Najświętszej Maryi Panny Różańcowej i Bł. Natalii Tułasiewicz (beatyfikowana pośród 108 męczenników II wojny światowej przez papieża Jana Pawła II w roku 1999 w Warszawie, a 30 marca 2022, dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanowiona patronką nauczycieli w Polsce).

3. Odwiedziny chorych w piątek, najpierw Gręboszów, następnie Strzelce.

4. W przyszłą niedzielę, w liturgiczne święto św. Jadwigi patronki Śląska, naszej Archidiecezji i dnia wyboru Kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

5. Od 7 do 16 października w Trzebnicy trwać będą Uroczystości ku czci św. Jadwigi. Zachęcam do duchowej łączności z Sanktuarium głównej patronki Śląska i Archidiecezji Wrocławskiej. W dniu 15 października odbędzie się Piesza Pielgrzymka Wrocławska do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy pod hasłem „Z Rodziną do św. Jadwigi”.

6. W przyszłą niedzielę 16 października, pod hasłem: BLASK PRAWDY”  (VERITATIS SPLENDOR) przeżywać będziemy XXII Dzień Papieski. Po Mszach Świętych tradycyjnie już do puszki będzie można złożyć swoją ofiarę na stypendia dla ubogiej młodzieży. Zbiórka organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Bóg zapłać wszystkim, którzy w miarę swoich możliwości zechcą wspomóc to dzieło.

7. W tym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom ŻYGADŁO i SITKO.

8. Królowej Różańca Świętego oraz wstawiennictwu św. Jana Pawła II  i św. Jadwigi Śląskiej - polecajmy nasze rodziny. Solenizantom i Jubilatom życzymy obfitości Bożych łask i błogosławieństwa.

 XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA –  2 października 2022

Dziś  przeżywamy XXVII niedzielę zwykłą w ciągu roku, która skrywa liturgiczne wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Na polecenie samego Boga strzegą nas i chronią i każdy z nas ma swojego własnego, który wspiera nas na drodze do Nieba.
W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy wspomnienia:
WTOREK – Św. Franciszka z Asyżu,  
ŚRODA – św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy
PIĄTEK –  Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

1. We wtorek, w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Asyżu naszą modlitwą wspieramy Papieża Franciszka, któremu patronuje Święty Biedaczyna z Asyżu.

2. Trwamy na codziennej modlitwie różańcowej. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w modlitwie wspólnotowej, zachęcam do odmawiania różańca w rodzinie lub indywidualnie. Pamiętajmy, że za pobożne odmówienie różańca ( jedna część - 5 dziesiątek) w zgromadzeniu wiernych (także w rodzinie) każdego dnia można otrzymać odpust zupełny.

3. W piątek przypada święto Matki Bożej Różańcowej, jest to uroczystość patronalna Żywego Różańca. W tym szczególnie naszą modlitwą otoczymy wszystkich członków Róż Różańcowych oraz wszystkich modlących się na Różańcu. Na mocy zwyczaju prawnego i zezwolenia ordynariusza miejsca NMP Różańcową uczcimy w przyszłą niedzielę 9 października.

4. W sobotę 8 października przypada 457 rocznica powstania MWSD we Wrocławiu. Pamiętajmy w tym dniu w modlitwie o moderatorach i alumnach naszego seminarium, a także módlmy się o nowe powołania kapłańskie, także z naszej parafii.

5. Rodzinom CELIJOWSKICH i KRUBER dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła do świętowania niedzieli, za złożone ofiary. Natomiast Rodzinom DOMALEWSKICH i ŁUNIO dziękuję za wykoszenie trawy przy kościele.

6. Rodzinom, które przygotowywały tegoroczny wieniec dożynkowy i podczas dożynek gminnych w Domaszowicach zdobyły I nagrodę, dziękuję za przekazanie nagrody (500 zł) na cele parafialne (remont organów).

6. Przy wyjściu z kościoła znajduje się nowy numer diecezjalnego pisma Nowe Życie. Zachęcam do lektury i dziękuję za ofiary składane za czasopisma.

7. Królowej Różańca Świętego - polecajmy nasze rodziny. Solenizantom i Jubilatom życzymy obfitości Bożych łask i błogosławieństwa. Studentom rozpoczynającym Nowy Rok Akademicki -  obfitości łask Bożych i światła Ducha Świętego.

8. Dziękuję za każde dobro, wszelką życzliwość i pomoc, a także za ofiarowane produkty.

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA –  25 września 2022

Przeżywamy dziś XXVI niedzielę zwykłą w ciągu roku, obchodzoną jako Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców. Naszymi modlitwami obejmijmy ludzi, którzy z różnych powodów musieli opuścić swój dom rodzinny i prośmy, aby dzięki pomocy dobrych ludzi znaleźli dla siebie bezpieczne miejsce.
W naszym dekanacie dziś Uroczystości Odpustowe w Wierzbicy Dolnej. 
W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy  wspomnienia:

PONIEDZIAŁEK – Św. Kosmy i Damiana, męczenników – wspomnienie dowolne.
WTOREK – Św. Wincentego a Paulo, prezbitera.
ŚRODA – św. Wacława, męczennika.
CZWARTEK – Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, święto.
PIĄTEK – św. Hieronima, kapłana doktora Kościoła.
SOBOTA – św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła

1. W środę 28 września o godz. 15.00, w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, już po raz 15 odbędzie modlitwa na ulicach miast. Zachęcam, by w łączności z ludźmi, nawet z najdalszych zakątków naszego globu,   na ulicy, przed swoim domem, biurem, fabryką, szkołą, kościołem, i połączyć się z Jezusem konającym na krzyżu, a następnie odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Dla świata nic nie znaczący kwadrans, dla Boga wielkie wołanie grzeszników.

2. Od soboty 1 października w tygodniu Msze Święte odprawiane będą według porządku zimowego a więc o godz. 17.00, zaś w Gręboszowie Msza Święta o godz. 16.00.

3. Wraz z początkiem października rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. To szczególny czas nie tylko upraszania potrzebnych łask za przyczyną Matki Bożej, ale umocnienia naszej wiary przez rozważanie tajemnic z życia Chrystusa i Maryi Panny. Skorzystajmy z tego czasu łaski, jaki po raz kolejny daje nam Pan Bóg. Nabożeństwa różańcowe będę odbywały się w dni powszednie na zakończenie Mszy Świętej.
Za pobożne odmówienie różańca w zgromadzeniu wiernych (także w rodzinie) każdego dnia można otrzymać odpust zupełny. Wiernych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach zachęcam do indywidualnej modlitwy w domu.

4. Dzieci przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Świętej w przyszłą niedzielę – 2 października podczas Mszy Świętej o godz. 12.00 otrzymają różańce.

5. Rodzinom MOSPAN i GOLIS dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła do świętowania niedzieli. W bieżącym tygodniu troskę o świątynie powierzamy Rodzinom: CELIJOWSKICH i KRUBER. O wykoszenie trawy przy kościele proszę Rodziny: ŁUNIO i DOMALEWSKICH.

6. Serdecznie dziękuję za wykoszenie trawy w ogrodzie św. Rity oraz przy plebanii.

7. Królowej Różańca Świętego - polecajmy nasze rodziny. Jubilatów i solenizantów zapewniamy o serdecznej pamięci i składamy najlepsze życzenia. Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i dobrego, błogosławionego tygodnia. 

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA – 18 września 2022

Świętujmy dziś w liturgii XXV niedzielę zwykłą w ciągu roku, która jest obchodzona jako 56 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Naszą modlitwą wspieramy pracowników środków przekazu, które mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym.

Ofiary złożone dziś na tacę, zgodnie z decyzją Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego przeznaczone są na rzecz Katolickiego Radia i TV „RODZINA”. Wszystkim, którzy zechcą wesprzeć to dzieło składam serdeczne „Bóg zapałać”

Niedziela skrywa również liturgiczne święto św. Stanisława Kostki – patrona dzieci, młodzieży.

W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

WTOREK – Św. Męczenników Andrzeja Kim Taegon, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy – męczenników koreańskich  

ŚRODA – św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty - święto.

PIĄTEK –  Św. Pio z Pietrelciny, kapłana.

1. W bieżącym tygodniu Msze święte o godz. 18.00. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wyjątkowo w czwartek o godz. 9.00.

2. W czwartek 22 września metropolita wrocławski, Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny podczas Mszy Świętej i nabożeństwa ku czci Św. Rity z Cascii w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Smolnej, uroczyście nada temu kościołowi rangę Diecezjalnego Sanktuarium Świętej Rity z Cascii.   

3. W piątek – 23 września Liturgiczne wspomnienie św. O. Pio – po wieczornej Mszy Świętej – nabożeństwo ku czci Świętego z Pietrelciny.

4. Rodzinie FIGIEL dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła do świętowania niedzieli oraz złożoną ofiarę. W bieżącym tygodniu troskę o świątynie powierzamy Rodzinom: MOSPAN i GOLIS. Sprzątanie wyjątkowo w piątek.

5. Dziękuję za każde dobro, modlitwę i wszelką pomoc, za ofiarowane na plebanię produkty.

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 11 września 2022

Świętujmy dziś w liturgii XXIV niedzielę zwykłą w ciągu roku, rozpoczynającą XII Tydzień Wychowania, który potrwa do soboty 17 września i przebiegać będzie pod hasłem Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6). Patronem jest postać św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa Lwowa, wspaniałego duszpasterza, wielkiego patrioty i wychowawcy zatroskanego o dobro dzieci i młodzieży, którego setną rocznicę śmierci będziemy przeżywać 20 marca 2023 roku.

W naszym dekanacie dziś uroczystość odpustowa Podwyższenia Krzyża Świętego w Starościnie – kościół filialny parafii w Siemysłowie. 

W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy  wspomnienia:

WTOREK – św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktor Kościoła.

ŚRODA – Podwyższenia Krzyża Świętego – święto

CZWARTEK – Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

PIATEK – Świętych Męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa.

1. W środę w święto Podwyższenia Krzyża Świętego uroczystości odpustowe w Idzikowicach (kościół filialny parafii Smogorzów). Z tej racji Msza Święta o godz. 17.00. W odpowiedzi na apel Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) dzień ten jest Dniem Modlitw za Ukrainę celem jest którego wsparcie duchowe dla walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazanie solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji, wołanie o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwienie wspólnoty międzynarodowej na kwestię pomocy uchodźcom wojennym. W modlitwie chcemy pamiętać również o sprawcach tej napaści, prosząc o ich nawrócenie i opamiętanie.

2. W bieżącym tygodniu, w środę, piątek i sobotę przypadają Kwartalne Dni Modlitw w intencji dzieci, młodzieży i wychowawców.

3. Spotkanie dla rodziców dzieci mających przystąpić w przyszłym roku do I Komunii Świętej w czwartek po Mszy Świętej wieczornej.

4. W piątek 16 września odbędzie się coroczna Archidiecezjalna Pielgrzymka do Tronu Naszej Matki Królowej na Jasną Górę połączona z czuwaniem. Z tej racji Msza Święta rano o godz. 9.00. Z racji 16 dnia miesiąca, na zakończenie Mszy Świętej nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II.

5. W sobotę, 17 września, w kolejną rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku w modlitwach pamiętajmy o wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny na Wschodzie.

6. Przyszła niedziela to 56 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Naszą modlitwą wspierać będziemy pracowników środków przekazu, którzy mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym. Zgodnie z decyzją Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego ofiary złożone na tacę przeznaczone są na rzecz Katolickiego Radia i TV „RODZINA”. Wszystkim, którzy zechcą wesprzeć to dzieło już dziś składam serdeczne „Bóg zapałać”

7. Rodzinom DAWID i WÓJCIK dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary. W tym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom FIGIEL i KALUZA.

8. Bóg zapłać serdeczne za wszelkie dobro, pomoc, życzliwość.

********

Spotkanie dotyczące podziału funduszu sołeckiego na ok 2023 odbędzie się w Świetlicy Wiejskiej w czwartek 15 września o godz. 17.00. 

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 4 września 2022

Świętujmy dziś w liturgii XXIII niedzielę zwykłą w ciągu roku. W naszym dekanacie dziś uroczystości odpustowe w Szymonkowie

W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy:

CZWARTEK – Narodzenie Najświętszej Maryi Panny - święto.

1. Dziś w Gręboszowie przeżywamy dziękczynienie za tegoroczne plony - DOŻYNKI. Mszy Świętej dziękczynnej o godz. 10.00 przewodniczyć będzie Ks. Krzysztof Wojtaś – wikariusz Parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu – Laskowicach.

2. Dobiegły końca tegoroczne wakacje i nastąpił powrót do normalnego cyklu pracy i nauki. Prośmy o światło Ducha Świętego dla dzieci i młodzieży.

3. Dziś w Rzymie na Palcu św. Piotra pod przewodnictwem Papieża Franciszka,  godz. 10.30 odbędzie się Msza beatyfikacyjna Papieża Jana Pawła I. Kard. Albino Luciani został wybrany papieżem na konklawe 26 sierpnia 1978 i jako pierwszy w historii przyjął dwa imiona: Jan Paweł I. Zmarł niespodziewanie wieczorem 28 września 1978, po 33 dniach sprawowania urzędu. Był to dziesiąty najkrótszy pontyfikat w dziejach Kościoła.

4. W czwartek święto Narodzenia NMP – zwane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Siewnej. Z tej racji w przyszłą niedzielę na zakończenie Mszy Świętych poświęcimy ziarno na zasiew.

5. Rodzinom CHRZANOWSKICH i KOPCIK dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę. Rodzinie Chrzanowskich dziękuję za złożoną ofiarę. W tym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom DAWID i WÓJCIK.

6. Rodzinom przygotowującym w tym roku wieniec dożynkowy dziękuję za ofiarę przekazana na remont organów.

7. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia i zapewniając o pamięci w modlitwie.

 XXII NIEDZIELA ZWYKŁA   – 28 sierpnia 2022

Przeżywamy XXII niedzielę zwykłą w ciągu roku. W tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy:

PONIEDZIAŁEK – Męczeństwo Jana Chrzciciela

SOBOTA – Św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.

1. Dziękuję wszystkim, którzy w miniony poniedziałek zgromadzili się w naszym kościele parafialnym na wspólnej modlitwie ku czci św. Rity pod przewodnictwem Ks. Bpa Macieja Małygi.

2. Tegoroczne wakacje, urlopy powoli dobiegają końca. Stajemy na progu nowego roku szkolnego i katechetycznego. Prośmy w naszej modlitwie o Boże błogosławieństwo na czas zdobywania wiedzy i kształtowania charakterów, na czas umacniania wiary, budowania naszej przyjaźni z Panem Bogiem i z bliźnimi.

3. W czwartek, 1 września przypada 83. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamięć o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych po skończonej wojnie w więzieniach, także o zmarłych biskupach i kapłanach. Niech ta intencja towarzyszy naszej osobistej modlitwie.

4. 1 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Dzieciom i młodzieży życzymy wiele zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, kształtowaniu dojrzałych postaw, natomiast nauczycielom, katechetom i wychowawcom dużo siły i mocy Ducha Świętego, potrzebnego w procesie kształtowania dzieci i młodzieży oraz szczerego, bezstronnego i bezinteresownego oddania siebie dla dobra swoich uczniów.

5. W bieżącym tygodniu przypadają I czwartek i I piątek miesiąca. Jak w każdy I czwartek dziękując Bogu za Sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa, prośmy o nowe, święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, także z naszej Parafii.  

6. W piątek od 17.30 możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania. W tym czasie indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu, którą zakończymy nabożeństwem do Najświętszego Serca Jezusa a następnie Msza Święta.

7. Odwiedziny chorych w piątek od godz. 10.00 w Gręboszowie i Zalesiu, a następnie Strzelce.

8. W sobotę 3 września od godz. 13.00 na „błoniach” przy plebanii odbędzie ognisko dla dzieci i dorosłych a w ramach ogniska odbędzie się konkurs rysunkowy organizowany przez Opolski Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa a zatytułowany „Nasza oPolska wieś widziana oczami dziecka”. Zapraszam do udziału szczególnie dzieci w kategoriach wiekowych 3 – 6 i 7 – 9 lat.

9. W przyszłą niedzielę 4 września w Gręboszowie dziękczynienie za tegoroczne plony. Msza Święta dożynkowa o godz. 10.00, której przewodniczyć będzie Ks. Krzysztof Wojtaś – wikariusz parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Jelczu – Laskowicach.

10. Rodzinom RADUCKICH i OLEŚ dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary. W tym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom KOPCIK i CHRZANOWSKI.

11. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia i zapewniając o pamięci w modlitwie.

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA   – 21 sierpnia 2022

Przeżywamy XXI niedzielę zwykłą w ciągu roku. W naszym dekanacie dziś uroczystości odpustowe ku czci św. Bartłomieja w Świniarach (kościół filialny parafii Szymonków) oraz ku czci św. Jacka w Wierzbicy Górnej.

W  rozpoczynającym się tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy:

PONIEDZIAŁEK – NMP KRÓLOWEJ

ŚRODA – św. Bartłomieja Apostoła – święto.

PIĄTEK – NMP CZĘSTOCHOWSKIEJ – uroczystość.

SOBOTA – Św. Moniki.

1. BÓG ZAPŁAĆ wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie Uroczystości Dożynkowej. Mieszkańcom Strzelec, którzy w tym roku przygotowali wieniec Dożynkowy. Dziękuję osobom, które zatroszczyły się o posprzątanie i udekorowanie kościoła, jak również za ofiary złożone na Mszę Św. Serdeczne podziękowania kieruję do wszystkich zaangażowanych w przygotowanie festynu, jaki miął miejsce po zakończeniu Mszy Świętej – Pani Sołtys i Radzie Sołeckiej, KGW Strzelce, druhom strażakom z Domaszowic, osobom, które piekły ciasta i  WSZYSTKIM, którzy zaangażowali się w przygotowania oraz przeprowadzenie festynu..

2. Jutro jak każdego 22 dnia miesiąca na zakończenie Mszy Świętej wieczornej Nabożeństwo ku czci Św. Rity. Jutrzejszej Mszy Świętej oraz nabożeństwu przewodniczyć będzie KSIĄDZ BISKUP MACIEJ MAŁYGA, gościć będziemy również Ojca PIOTRA GAŁDYNA z Jasnej Góry. ZAPRASZAM do wspólnej modlitwy za przyczyną św. Rity. W zakrystii można złożyć intencje, w których modlić się będziemy podczas nabożeństwa.

3. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

4. W piątek, 26 sierpnia ponownie nasze myśli i serca skierujemy ku Jasnej Górze, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Złączymy się duchowo z OO. Paulinami oraz pielgrzymami i przed Cudownym Obliczem Jasnogórskiej Matki i Królowej i we wspólnej modlitwie powierzajmy Kościół, Ojczyznę, nasze Rodziny i nas samych

5. W tym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom RADUCKICH i OLEŚ.

6. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia i zapewniając o pamięci w modlitwie. 

XX NIEDZIELA ZWYKŁA   – 14 sierpnia 2022

Świętujemy dziś XX niedzielę w ciągu roku. Jak każdego roku w II niedziele sierpnia modlitwą i ofiarami  złożonymi na tacę wspieramy MWSD i PWT we Wrocławiu. Dzisiejsza niedziela skrywa liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, męczennika.

Gościmy dziś Ks. Dra KRZYSZTOFA ORĘ – dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Świdnickiej.

W  rozpoczynającym się tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: 

PONIEDZIAŁEK – WNIEBOWZIĘCIE NMP (Matki Boskiej Zielnej) – uroczystość.

ŚRODA – św. Jacka, prezbitera

SOBOTA – Św. Bernarda, opata.

1. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie poczęstunku dla pielgrzymów grupy głogowskiej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

2. W tym tygodniu msze święte: w poniedziałek według porządku niedzielnego, we wtorek i czwartek godz. 18.00, w środę i piątek o godz. 9.00.

3. Jutro – 15 sierpnia - uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane w naszej tradycji Świętem „Matki Bożej Zielnej”. W czasie każdej Mszy św. błogosławieństwo ziół i kwiatów. Ofiary złożone  na tacę przeznaczone są na odbudowę kościołów w naszej Archidiecezji.

4. 15 sierpnia to także 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, określanej mianem „Cudu nad Wisłą”, święto Wojska Polskiego. Pamiętajmy  w modlitwie o żołnierzach.

5. W naszym dekanacie jutro odpust ku czci NMP Wniebowziętej we Włochach.

6. Tradycyjnie już Parafia p. w. Św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie organizuje jutro pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium NMP Wniebowziętej w Ligocie Książęcej.

7. We wtorek 16 sierpnia swoje patronalne święto obchodzi Ks. Stefan Ciupa, natomiast w środę Ojciec Biskup Jacek Kiciński CMF. Pamiętajmy w modlitwie o dostojnych solenizantach, wypraszając im potrzebne dary i łaski.

8. Z racji przypadającego 16 dnia miesiąca we wtorek na zakończenie Mszy Świętej wieczornej nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II.

9. Przygotowujemy się do dziękczynienia za tegoroczne plony, które będą miały miejsce w sobotę 20 sierpnia o godz. 13.00. Zapraszam wszystkich parafian oraz gości do wspólnego dziękczynienia za zbiory a także w imieniu organizatorów do udziału w festynie, który będzie miał miejsce po Mszy Świętej na „błoniach” przy plebani.

10. W środę od godz. 16.00 zapraszam do pomocy przy uporządkowaniu terenu na którym będziemy przeżywać festyn parafialny.

11. Rodzinom MARCINISZYN i FYDA dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary. Rodzinom SAPIEJA dziękuję za wykoszenie trawy na cmentarzu.

12. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Przebywającym na wakacjach czy urlopach życzymy dobrej pogody, odpoczynku i błogosławieństwa Bożego. W tym wakacyjnym czasie pamiętajmy o Bogu w Eucharystii i modlitwie. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia i zapewniając
o pamięci w modlitwie.

**********

Wójt Gminy Domaszowice zawiadamia, że nastąpiła zmiana terminu odbioru odpadów wielkogabarytowych. Odpady wielkogabarytowe będą odbierane w dniu 30 sierpnia 2022 r. Nie będą odbierane w dniu 20 sierpnia 2022 r. 

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA   – 7 sierpnia 2022

Świętujemy dziś XIX niedzielę w ciągu roku.

W naszym dekanacie przeżywamy dziś odpust ku czci Św. Wawrzyńca w Woskowicach Małych.

W  rozpoczynającym się tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

PONIEDZIAŁEK – św. Dominika, prezbitera

WTOREK – św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy, patronki Europy.

ŚRODA – św. Wawrzyńca, diakona i męczennika.

CZWARTEK – św. Klary, dziewicy

1. Jutro pielgrzymi grupy głogowskiej przechodzić będą przez teren naszej parafii. Podobnie jak w roku ubiegłym zatrzymają się nie tylko na odpoczynek przy naszym kościele, ale wraz z nami uczestniczyć będą we Mszy Świętej o godz. 9.00. Zapraszam do wspólnej modlitwy oraz proszę o przygotowanie poczęstunku.

2. W tym tygodniu msze święte w poniedziałek i piątek o godz. 9.00 we wtorek, czwartek o godz. 18.00.

3. Trwa 42 Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę, która w tym roku przebiegała pod hasłem: „Chrystus naszym Pokojem”. W środę na Jasnej Górze pod przewodnictwem Biskupa Jacka Kicińskiego I Biskupa Macieja Małygi zostanie odprawiona Msza Święta kończąca Pielgrzymkę. Łączymy się duchowo w modlitwie z pielgrzymami podążającymi do Tronu Matki Jasnogórskiej

4. Odwiedziny chorych w czwartek od 10.00 w Gręboszowie i Zalesiu, a następnie w Strzelcach.

5. Dziękuję za posprzątanie , przygotowanie kościoła na niedzielę i złożoną ofiarę rodzinie WOŁCZAŃSKICH. W tym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom FYDA i MARCINISZYN O wykoszenie trawy na cmentarzu proszę rodziny SAPIEJA i SAPIEJA.

6. Dziękuję za wszelką pomoc i życzliwość, za prace porządkowe w pomieszczeniach gospodarczych związane z przygotowaniami do dożynek.

7. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Przebywającym na wakacjach czy urlopach życzymy dobrej pogody, odpoczynku i błogosławieństwa Bożego. W tym wakacyjnym czasie pamiętajmy o Bogu w Eucharystii i modlitwie. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia i zapewniając o pamięci w modlitwie.

8. W związku ze zbliżającymi się dożynkami proszę osoby, które zechcą upiec ciasta o zgłaszanie się do Pani Sołtys Teresy Gabeńskiej. Przypominam także o ogłoszonym przez Sołectwo konkursie na najładniejszą dekorację dożynkową przy obejściu domowym.

 XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA   – 31 lipca 2022

 Obchodzimy dziś XVIII Niedzielę Zwykłą w ciągu roku. W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy:

PONIEDZIAŁEK – św. Alfonsa Maria Liguori, biskupa i doktora Kościoła.

CZWARTEK – św. Jana Marii Vianneya, prezbitera

SOBOTA – PRZEMIENIENIE PAŃSKIE - święto.

1. W tym tygodniu Msze Święte we wtorek, środę i czwartek o godz. 18.00, natomiast w  piątek i sobotę o 9.00. W środę przed Mszą Świętą Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

2. Jutro rozpoczniemy sierpień - miesiąc szczególny pod względem religijnym, jak i historycznym: 78 rocznica Powstania Warszawskiego, sierpniowe dni przebudzenia narodowego na polskim wybrzeżu, 102 rocznica Cudu nad Wisłą
W tym miesiącu pielgrzymi z całej Polski zdążają na Jasną Górę. Wspierajmy ich naszą pamięcią i modlitwą. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu alkoholizmu czy narkomanii kogoś bliskiego, warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Wszystkie sprawy naszego życia, naszej Ojczyzny , naszych rodzin i nas samych powierzajmy wraz z pielgrzymami Jasnogórskiej Matce i Królowej Polski.

3. We wtorek, 2 sierpnia przypada przeżywane we wspólnotach franciszkańskich święto Matki Bożej Anielskiej. Ze świętem  związany jest tzw. odpust Porcjunkuli. Jest to wyjątkowy przywilej uproszony przez św. Franciszka z Asyżu, aby każdy, kto nawiedzi kościół parafialny otrzymał odpust zupełny od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia.
By uzyskać wspomniany odpust, należy jednak spełnić następujące warunki: 
- pobożnie nawiedzić kościół i odmówić „Ojcze Nasz: oraz „Wierzę w Boga..”, 
- przyjąć Komunię świętą, 
- pomodlić się według intencji Ojca Świętego, 
- wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. 
Warto więc tego dnia skorzystać ze "skarbca Bożego Miłosierdzia" i uzyskać za przyczyną Matki Bożej Anielskiej i św. Franciszka odpust zupełny, czyli darowanie kary doczesnej za popełnione grzechy.

4. W czwartek 4 sierpnia 2022 roku o godzinie 19:00 w świetlicy wiejskiej obędzie się zebranie w sprawie naszych Dożynek Wiejsko-Parafialnych. Wszystkie osoby chętne do pomocy zapraszamy.

5. W dniach 1-12 sierpnia 2021 odbywa się  Piesza Pielgrzymka diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej na Jasną Górę. Jak co roku, 8 sierpnia (poniedziałek) pielgrzymi grupy głogowskiej przechodzić będą przez teren naszej parafii. Podobnie jak w roku ubiegłym pielgrzymi zatrzymają się nie tylko na odpoczynek przy naszym kościele, ale wraz z nami uczestniczyć będą we Mszy Świętej o godz. 9.00. Bardzo proszę o przygotowanie poczęstunku – upieczenie ciast, przygotowanie kanapek i napojów.

6. Tegoroczna 42 PIESZA PIELGRZYMKA WROCŁAWSKA NA JASNĄ GÓRĘ odbędzie się w dniach 2-10.08.2022 pod  hasłem: „Chrystus naszym Pokojem”.

7. Rodzinom JAWORSKICH i KONARSKICH dziękuję za posprzątanie i przygotowanie świątyni na niedzielę oraz złożone ofiary. Rodzinom BOCIĄGA i SZMIT dziękuję za wykoszenie trawy przy kościele. Dziękuje również za wykoszenie rowu przy cmentarzu. W bieżącym tygodniu troskę o świątynie powierzamy rodzinom WOŁCZAŃSKICH i KIEŁBASA.

8. Dziękuję za troskę o ogród św. Rity a także oraz pielęgnację krzewów przy kośsciele. Serdecznie dziękuję, moi drodzy za każde dobro i wszelką pomoc, za ofiarowane produkty.

9. Wszystkim życzę dobrej pogody, pokoju serca, odpoczynku i błogosławieństwa Bożego. Nie zapominajmy o modlitwie i Mszy Św. w tym wakacyjnym czasie. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia i zapewniając o pamięci w modlitwie.

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA   – 24 lipca 2022

Niedzielą rozpoczynamy XVII Tydzień Zwykły w ciągu roku. W naszym dekanacie dziś uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba Apostoła w Bukowej Śląskiej.

W bieżącym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy wspomnienia:

PONIEDZIAŁEK – Św. Jakuba Apostoła – święto, Św. Krzysztofa, męczennika

WTOREK - św. Joachima i Anny, rodziców NMP

CZWARTEK – św, Charbela Makhloufa, prezbitera (wspomnienie dowolne)

PIĄTEK – św. Marii,Marty i Łazarza.

1. Rozpoczynamy dziś XXIII Ogólnopolski Tydzień Świętego Krzysztofa, przebiegający pod hasłem: „Niesiemy narodom pokój Chrystusa”. Pamiętajmy w modlitwie o kierowcach i podróżujących. Warto pamiętać o św. Krzysztofie podczas podróży (nie tylko wakacyjnych), prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu. Pamiętajmy jednak, że samo święcenie pojazdów we wspomnienie św. Krzysztofa nie wystarczy, bowiem najważniejsze jest to, by to błogosławieństwo "dotknęło" świadomości kierujących pojazdami i użytkowników dróg. Błogosławieństwo pojazdów i kierowców na zakończenie Mszy Świętych.

2. Jak co roku, Tygodniowi św. Krzysztofa towarzyszy misyjna „Akcja św. Krzysztof”, która jest apelem do kierowców, żeby podziękować za szczęśliwe przejechane kilometry i jako dziękczynienie podarować swój grosz na pojazdy misyjne. Ofiary złożone przy błogosławieństwie pojazdów przeznaczone są na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy. Składam wszystkim ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać.

3. W tym tygodniu Msze Święte we wtorek, środę i czwartek o godz. 18.00, natomiast w piątek i sobotę o godz. 9.00. W środę przed Mszą Świętą Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Gręboszowie w czwartek o godz. 17.00.

4. We wtorkowe wspomnienie św. Joachima i św. Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny i dziadków Pana Jezusa, warto jednak zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków – tych żyjących i tych powołanych już do wieczności.

5. W sobotę 30 lipca o godz. 17.00 na „błoniach” przy plebanii odbędzie się ognisko dla członków KGW. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam do udziału.

6. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię  powierzamy rodzinom: JAWORSKICH i KONARSKICH, natomiast o wykoszenie trawy przy kościele proszę Rodziny: BOCIĄGA i BOCIĄGA.

7. Dziękuję za każde dobro, dziękuję za ufundowanie Róż na nabożeństwo ku czci św. Rity, a także za ofiarowane na plebanię produkty.

8. Wszystkim życzę dobrej pogody, pokoju serca, odpoczynku i błogosławieństwa Bożego. Nie zapominajmy o modlitwie i Mszy Św. w tym wakacyjnym czasie. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia i polecam wstawiennictwu Matki Bożej i św. Patronów.

**********

W związku z dożynkami , które odbędą się 20 sierpnia, przypominam o konkursie na najładniejszą dekorację dożynkową przy obejściu domowym. Komisja konkursowa będzie oceniała wystroje 20 sierpnia (sobota) od godziny 10:00. Wystroje będą oceniane według następujących kryteriów: 1) Pomysłowość ( oryginalność, walory humorystyczne) 2) Rozmiar i pracochłonność dekoracji 3) Nawiązanie do tradycji rolniczej i żniwnej (użyte narzędzia rolnicze, motywy żniwne, płody rolne) 4) Estetyka wykonania 5) Stopień wyeksponowania dekoracji Decyzja komisji jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie. Wręczenie nagród odbędzie się w trakcie dożynek wiejsko-parafialnych.

O wykonanie wieńca, na tegoroczne dożynki proszę rodziny ze Strzelec od nr 16 do nr 10 włącznie.

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA   – 17 lipca 2022

Przeżywamy XVI Niedzielę Zwykłą w ciągu roku. W rozpoczynającym się tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy wspomnienia:

ŚRODA – Bł. Czesława, prezbitera, patrona miasta Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej.

PIĄTEK – św. Marii Magdaleny – święto.

SOBOTA – Św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy – święto.

1. W związku z urlopem Ks. Proboszcza w tym tygodniu Msza Święta w piątek o godz. 18.00 (w Gręboszowie w piątek o godz. 17.00).

2. W piątek, jak każdego 22 dnia miesiąca czcimy św. Ritę.  Msza Święta i nabożeństwo ku czci Św. Rity z poświęceniem Róż, i błogosławieństwem o godz. 18.00. W sobotę natomiast, jak każdego 23 dnia miesiąca na zakończenie Mszy świętej o godz. 18.00 nabożeństwo ku czci św. Pio z Pietrelciny.

3. W przyszłą niedzielę, podczas Mszy Świętej o godz. 12.00 będziemy modlić się w intencji Ks. Proboszcza z racji przypadających imienin (25 lipca). Dziękuję za ofiarowaną w tej intencji Mszę Świętą.

4. Z racji przypadającego wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących w przyszłą niedzielę – 24 lipca, po każdej Mszy Świętej odbędzie się Błogosławieństwo kierowców i pojazdów. Pamiętajmy jednak, że samo błogosławienie pojazdów we wspomnienie św. Krzysztofa nie wystarczy, bowiem najważniejsze jest to, by to błogosławieństwo "dotknęło" świadomości kierujących pojazdami i użytkowników dróg. Ofiary złożone przy błogosławieństwie pojazdów przeznaczone są na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy. Składam wszystkim ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać.

5. Planowana na 23 lipca wycieczka do Złotego Stoku nie dojdzie do skutku ze względu na mała liczbę osób chętnych.

6. Rodzinom BODZIOCH i BODZIOCH dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary.

7. Dobrej niedzieli i całego tygodnia, a wszystkim przebywającym na wakacjach dobrego wypoczynku fizycznego i duchowego zawsze w łączności z Panem Bogiem: przez modlitwę i Eucharystię. Dostojnym Solenizantom i Jubilatom najserdeczniejsze życzenia  z pamięcią w modlitwie.

*************

W związku z dożynkami , które odbędą się 20 sierpnia, po raz trzeci ogłaszamy konkurs na najładniejszą dekorację dożynkową przy obejściu domowym. Komisja konkursowa będzie oceniała wystroje 20 sierpnia (sobota) od godziny 10:00. Wystroje będą oceniane według następujących kryteriów: 1) Pomysłowość ( oryginalność, walory humorystyczne) 2) Rozmiar i pracochłonność dekoracji 3) Nawiązanie do tradycji rolniczej i żniwnej (użyte narzędzia rolnicze, motywy żniwne, płody rolne) 4) Estetyka wykonania 5) Stopień wyeksponowania dekoracji Decyzja komisji jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie. Wręczenie nagród odbędzie się w trakcie dożynek wiejsko-parafialnych.

 XV NIEDZIELA ZWYKŁA   – 10 lipca 2022

Przeżywamy dziś w liturgii XV Niedzielę Zwykłą.

KALENDARZ LITURGICZNY:

PONIEDZIAŁEK – Św. Benedykta, opata – Patrona Europy – święto.

WTOREK – Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu

ŚRODA – Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta.

PIĄTEK – św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła.

ŚOBOTA – NMP z Góry Karmel.

1. Serdeczne podziękowania dla wszystkich parafian, którzy gościli w swoich domach pątników pieszej pielgrzymki na Jasną Górę organizowanej przez Duszpasterstwo Rolników diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej. Dziękuję także osobom, które przygotowały poczęstunek dla Księży prowadzących pielgrzymkę.

2. W tym tygodniu Msze Święte odprawiane codziennie o godz. 18.00. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W sobotę Msza Święta godz. 9.00 i na zakończenie nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II.

3. W sobotę wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z góry Karmel. Z tej okazji zachęcam wszystkich do świadomego noszenia przy sobie znaków przynależności do Chrystusa. Jednym z tych znaków jest szkaplerz lub medalik zawieszony na szyi. Przypominam, że taki znak powinien być pobłogosławiony przez kapłana i noszony w godny sposób. Pamiętajmy o słowach Chrystusa: „kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, do tego Ja przyznam się przed Ojcem moim”. Wszyscy zapisani do bractwa Szkaplerza Świętego mogą uzyskać odpust zupełny (lub cząstkowy) pod zwykłymi warunkami.

4. Rodzinom PIÓRKOWSKICH i DZIEDZINA dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i za złożone ofiary. Panom GRZEGORZOWI i ELIASZOWI PRUCZKOWSKIM dziękuję za wykoszenie trawy wokół kościoła. Paniom dziękuję za prace pielęgnacyjne w Ogrodzie Św. Rity. W bieżącym tygodniu troskę o świątynie powierzamy rodzinom: BODZIOCH i BODZIOCH.

5. Przy wyjściu z kościoła znajduje się nowy numer diecezjalnego czasopisma NOWE ŻYCIE. Zachęcam do lektury.

6. Trwa czas wakacji i urlopów. Wszystkim przebywającym na wakacjach czy urlopach życzę dobrej pogody, odpoczynku, bezpiecznych powrotów do domu oraz na wszystkich wakacyjnych szlakach błogosławieństwa Bożego. W tym wakacyjnym czasie pamiętajmy o Eucharystii i modlitwie.

7. Wszystkim Zacnym Solenizantom i Jubilatom najserdeczniejsze życzenia z pamięcią w modlitwie.

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 3 lipca 2022

Przeżywamy dziś XIV Niedzielę Zwykłą w ciągu roku. Dzisiejsza niedziela skrywa liturgiczne wspomnienie św. Tomasza Apostoła.

KALENDARZ LITURGICZNY:

ŚRODA – bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy.

PIĄTEK – św. Jana z Dukli, prezbitera.

1. Tradycyjnie na początku lipca Duszpasterstwo Rolników diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej organizuje pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Trasa pielgrzymki wiedzie przez teren naszej parafii. Pielgrzymi przybywają na nocleg do naszej parafii w piątek – 8 lipca około godz. 18.00.

2. Została opłacona w I rata składki ubezpieczeniowej naszych świątyń w kwocie 1313 PLN.

3. W tym tygodniu Msze Święte odprawiane są o godz. 18.00, w sobotę o godz. 9.00. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

4. W czwartek odwiedziny chorych. Od 10.00 Zalesie i Gręboszów, następnie Strzelce.

5. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom: PIÓRKOWSKICH i DZIEDZINA.

6. W sobotę – 23 lipca planowana jest pielgrzymko – wycieczka do Kopalni Złota w Złotym Stoku. Osoby chętne proszone są o zgłaszanie się w zakrystii lub kancelarii.

7. Dziękuję za wykoszenie trawy przy plebanii, paniom dziękuję za prace pielęgnacyjne w ogrodzie św. Rity.

8. Dobrej niedzieli i całego tygodnia.  Wszystkim zacnym Solenizantom i Jubilatom, świętującym w tym tygodniu składam najserdeczniejsze życzenia  i zapewniam o pamięci w modlitwie. Wszystkich, którzy przeżywają wakacje, polecam opiece Matki Bożej. Zachęcam do dobrego wykorzystania czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Przypominam, że nigdy nie powinno być wakacji od Pana Boga. Modlimy się o szczęśliwe i bezpieczne dni odpoczynku dla dzieci i młodzieży.

 

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 26 czerwca 2022

Przeżywamy XIII Niedzielę Zwykłą w ciągu roku.

KALENDARZ LITURGICZNY:

PONIEDZIAŁEK – NMP Nieustającej Pomocy

WTOREK – św. Ireneusza, biskupa i męczennika.

ŚRODA – Świętych Apostołów Piotra i Pawła – uroczystość.

1.W naszym dekanacie dziś uroczystości odpustowe ku czci św. Jana Chrzciciela w Rychnowie oraz ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła, patronów parafii w Namysłowie.

2. W środę – 29 czerwca – uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Przez Ich wstawiennictwo będziemy polecać Bożej opiece wszystkich wierzących, zwłaszcza pasterzy Chrystusowej owczarni. Swoimi modlitwami otaczamy papieża seniora Benedykta XVI i Franciszka – Piotra naszych czasów.
Wierni, którzy będą nabożnie posługiwali się w tym dniu przedmiotem poświęconym przez papieża lub biskupa, mogą otrzymać odpust zupełny, dodając wyznanie wiary.
Dziś po Mszach Świętych będziemy mogli w miarę swoich możliwości złożyć do puszki ofiarę, która tradycyjnie przekazywana jest na działalność apostolską i charytatywną Stolicy Apostolskiej (tzw. Świętopietrze),. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękuję.

3. Rodzinom WĄŻ i CICIO Dziękuję za posprzątanie i przygotowane kościoła na niedzielę oraz za złożone ofiary.

4. Rozpoczął się czas wakacji i urlopów. Dzieciom, młodzieży, wszystkim parafianom życzę pokoju serca i błogosławieństwa Bożego, dobrej niedzieli i całego tygodnia. Wyjeżdżającym na urlopy odpoczynku fizycznego i duchowego. Nie zapominajmy, że modlitwa i Eucharystia są pewnymi drogowskazami na wakacyjnej drodze. Niech więc w tym wakacyjnym czasie nie będzie niedzieli bez Mszy św. i dnia bez modlitwy.

5. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom, świętującym w tym tygodniu najserdeczniejsze życzenia i  w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask przez przyczynę NMP Nieustającej Pomocy oraz świętych Piotra i Pawła.

XII NIEDZIELA ZWYKŁA – 19 czerwca 2022

Przeżywamy XII Niedzielę Zwykłą w ciągu roku.

KALENDARZ LITURGICZNY:

WTOREK – św. Alojzego Gonzagi, zakonnika

CZWARTEK – Najświętszego Serca Pana Jezusa – uroczystość.

PIĄTEK – Narodzenie Jana Chrzciciela – Głównego Patrona Archidiecezji Wrocławskiej.

SOBOTA – Niepokalanego Serca NMP.

1. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeżycia Uroczystości Bożego Ciała. Szczególne podziękowania dla rodzin, które przygotowały ołtarze. Dziękuję także wszystkim, którzy zadbali o przystrojenie swoich domów.

2.2 Trwamy w miesiącu poświęconym czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na zakończenie Mszy Świętej wieczornej w naszym kościele nabożeństwo do Serca Pana Jezusa. Z racji Oktawy Bożego Ciała litania śpiewana jest w podczas procesji. Prośmy jak najczęściej, nie tylko w czerwcu: „Jezu, uczyń serca nasze według Serca Twego”.

3. W środę, jak każdego 22 dnia miesiąca czcimy św. Ritę.  Msza Święta i nabożeństwo ku czci Św. Rity z poświęceniem Róż, i błogosławieństwem o godz. 18.00.

4. W czwartek – 23 czerwca – zakończenie oktawy Bożego Ciała. W tym dniu  poświęcenie wianków.

5. W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusaa jednocześnie ustanowiony z inicjatywy św. Jana Pawła II Światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Podczas Mszy św. będziemy gorąco prosić, aby Pan Jezus uczynił serca nasze według Serca swego oraz o święte życie dla kapłanów w naszej diecezji i w całym Kościele powszechnym. W tym dniu za odmówienie Aktu Wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa można uzyskać odpust zupełny (pod zwykłymi warunkami).

6. W tym dniu przypada również Dzień Ojca. Pamiętajmy o modlitwie w intencjach naszych ojców. Dla żyjących wypraszajmy obfite Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny, zaś dla zmarłych wieczny pokój w królestwie Bożym.

7. W  piątek, 24 czerwca przeżywamy UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA ŚW. JANA CHRZCICIELA – święto patronalne Archikatedry Wrocławskiej, Archidiecezji Wrocławskiej i miasta Wrocławia.

8. W naszym dekanacie w tym dniu Uroczystości odpustowe w Smogorzowie. Z tej racji Msza Święta wieczorna wyjątkowo o godz. 17.00.

9. W przyszłą środę 29 czerwca obchodzić będziemy Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zgodnie z tradycją zbierane w tym dniu ofiary przekazywana jest na działalność Stolicy Apostolskiej (tzw. Świętopietrze), dlatego w przyszłą niedzielę 26 czerwca po Mszy świętej będziemy mogli w miarę swoich możliwości złożyć do puszki ofiarę na ten cel. Wszystkim ofiarodawcom dziękuję.

10. Rodzinom MATYSIK i MATYSIK dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i za złożone ofiary. Rodzinom STASIAK i KUTKOWSKICH  dziękuję za wykoszenie trawy przy kościele i plebanii, natomiast Rodzinie BUKOWIEC dziękuję za wykoszenie trawy na cmentarzu. W tym tygodniu troskę o świątynie powierzamy Rodzinom: WĄŻ i CICIO.

11. Dziękuję za każde dobro i wszelką pomoc, za ofiarowane na plebanię produkty.

12. Życzę dobrej niedzieli i całego tygodnia. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom, świętującym w tym tygodniu najserdeczniejsze życzenia i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łaski. 

TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ  – 12 czerwca 2022

Dziś przeżywamy uroczystość TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ. Wyznajemy naszą wiarę i oddajemy chwałę  Trójjedynemu Bogu – Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu. W ubiegłą niedzielę uroczystością Zesłania Ducha Świętego rozpoczęliśmy w liturgii okres zwykły w ciągu roku.

KALENDARZ LITURGICZNY:

PONIEDZIAŁEK – św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła.

WTOREK – bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika.

CZWARTEK – Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) – uroczystość.

PIĄTEK  – św. Brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika.

1. Wraz z całym Kościołem Wrocławskim dziękujemy Bogu za Beatyfikację Dziesięciu Sióstr Elżbietanek (s. Marii Paschalis Jahn i jej Dziewięciu Towarzyszek, męczenniczek). Uroczystość miała miejsce w dniu wczorajszym w Katedrze Wrocławskiej, pod przewodnictwem Legata Papieskiego – Kard. Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych  Niech Ich ofiara ubogaca duchowo nasz Kościół Wrocławski.

2. Codziennie na zakończenie Mszy Świętej wieczornej w naszym kościele nabożeństwo do Serca Pana Jezusa. Zachęcam do udziału.

3. W tym tygodniu przypada jubileuszowa 25 ROCZNICA 46 Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II we Wrocławiu (1997). Od poniedziałku do środy (13-15 czerwca) przypada TRIDUUM eucharystyczne przed uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

4. W środę odwiedziny chorych z posługą sakramentalną. Od 10.00 Gręboszów i Zalesie, od 11.30 Strzelce.

5. W czwartek, 16 czerwca Uroczystość Bożego Ciała. Procesja wyruszy po Mszy Świętej, która zostanie odprawiona o godz. 13.00 (W Gręboszowie procesja po Mszy Świętej o godz. 10.00). Proszę zadbać o wystrój naszych domów. Niech Chrystus Pan ukryty w Eucharystii błogosławi naszej Parafii, Ojczyźnie i darzy pokojem. Nasz udział w tej Procesji niech będzie publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest pośród nas, w naszym życiu.

6. Bardzo proszę o zaangażowanie się w przygotowanie ołtarzy.

7. Przez oktawę Bożego Ciała procesja wokół kościoła, w niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00. W trakcie procesji Litania do Serca Pana Jezusa.

8. W uroczystość Bożego Ciała o godz. 19.30, na Placu Wolności we Wrocławiu odbędzie się koncert Uwielbienia wNiebo Głosy. Wstęp wolny.

9. Rodzinom KOSIARSKICH i STASIAK dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i za złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom MATYSIK i MATYSIK. W ramach przygotowania do Uroczystości Bożego Ciała oO wykoszenie trawy przy kościele proszę rodziny STASIAK i KUTKOWSKICH.

10. Serdecznie dziękuję za ofiary składane na nowe cele parafialne. W minionym tygodniu w płynęło 2 x 200zł oraz 50 zł. Dziękuję za wykonanie osadzenie nowego krzyża na naszym cmentarzu a także za zamontowanie nowego blatu na ołtarzu polowym na cmentarzu. Poświęcenie krzyża nastąpi w czwartek na zakończenie procesji.

11. Dziękuję za każde dobro i wszelką pomoc, za ofiarowane produkty na plebanię.

12. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo

 ZESŁANIE DUCHA ŚWIETEGO - 5 czerwca 2022

Przeżywamy dziś uroczystość Pięćdziesiątnicy - Zesłania Ducha Świętego, zwaną w naszej Ojczyźnie Zielonymi Świątkami. Uroczystość ta kończy liturgiczny okres Wielkiej Nocy. Niech umocnienie darami Ducha Świętego przynosi w naszym życiu widoczne owoce. 
Za zbożny i publiczny udział w śpiewie (lub recytacji) całego hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź” można dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

KALENDARZ LITURGICZNY:

PONIEDZIAŁEK – NMP Matki Kościoła (drugi dzień świąt)

ŚRODA – Św. Jadwigi Królowej.

CZWARTEK – Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana - święto.

SOBOTA – św. Barnaby Apostoła. 

1. Od roku 2008, z inicjatywy Kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, w pierwszą niedzielę czerwca obchodzimy Święto Dziękczynienia. Tegoroczne hasło Święta Dziękczynienia brzmi: „DZIĘKUJEMY I ZAWIERZAMY BOŻEJ OPATRZNOŚCI OBECNY CZAS KOŚCIOŁA I ŚWIATA”  i jest to czas szczególnej wdzięczności Kościoła polskiego za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz siostry Róży Czackiej.

2. Czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Codziennie na zakończenie Mszy Świętej wieczornej nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa.. 

3. W przyszłą niedzielę, 12 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy.

4. Przed nami Uroczystość Bożego Ciała (16 czerwca). W związku z tym bardzo proszę o zaangażowanie się przygotowanie ołtarzy za co będę bardzo wdzięczny.

5. O wykonanie wieńca, na tegoroczne dożynki proszę rodziny ze Strzelec od nr 16 do nr 10 włącznie.

6. Rodzinom ŁUKASIEWICZ i KOZAK dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom: KOSIARSKICH i STASIAK.

7. Bardzo serdecznie dziękuję osobom, które w minionym tygodniu zaangażowały się w uporządkowanie wierzy naszego kościoła. Dziękuję za dostarczenie brzózek i dekorację kościoła, za skoszenie trawy wokół kościoła. Paniom dziękuję za pielęgnację ogrodu św. Rity. Dziękuję z przekazane na plebanię produkty.

8. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo.  

7 NIEDZIELA WIELKANOCNA - WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE  – 29 maja 2022

Przeżywamy dziś Uroczystość Wniebowstąpienia Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Jezus wstępujący do Domu Ojca aby pokazać nam kierunek i cel naszego postępowania na ziemskiej drodze życia.

KALENDARZ LITURGICZNY:

WTOREK – NAWIEDZENIE NMP – święto.

ŚRODA – św. Justyna – męczennika

PIĄTEK – Świętych Męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy.

1. We wtorek na zakończenie Mszy Świętej ostatnie w tym roku nabożeństwo majowe. Zapraszam do wspólnej modlitwy.

2. Od piątku modlitewnie oczekujemy na zesłanie Ducha Świętego w dzień Zielonych Świątek.

3. 1 czerwca – Międzynarodowy Dzień Dziecka. Polecajmy w modlitwie wszystkie dzieci wypraszając im potrzebne do wzrastania łaski i dary.

4. Rozpoczynający się w środę nowy miesiąc – czerwiec – poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo czerwcowe codziennie na zakończenie Mszy Świętej o godz. 18.00. Wyjątkowo w piątek (I piątek miesiąca) Nabożeństwo na zakończenie Adoracji Najświętszego Sakramentu, która rozpocznie się o godz. 17.30. W tym czasie możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania.

5. W środę i sobotę na godz. 10.00 zapraszam osoby, którym pozwala czas i chęci do pomocy przy pracach porządkowych na wieży naszego kościoła. Prace te związane są z planowanym remontem organów kościelnych.

6. W czwartek o godz. 19.00 w świetlicy wiejskiej odbędzie się spotkanie dotyczące organizacji dożynek i festynu wiejsko – parafialnego. Zapraszam do udziału koło Gospodyń Wiejskich, Radę Sołecką z Panią Sołtys, Radnych, Klub Seniora i  wszystkich zainteresowanych  włączeniem się w organizację tych wydarzeń.

7. W przyszłą niedzielę – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Uprzejmie proszę o ozdobienie kościoła brzózkami. Pięćdziesiątnica kończy okres Wielkanocny.

8. Dziękuję serdecznie za przeprowadzone w minionym tygodniu prace w ogrodzie św. Rity, dosadzenie i pielęgnację róż, ofiarodawcom za ufundowanie nowych sadzonek róż. Dziękuję za każde dobro i wszelką pomoc, a także za ofiarowane na plebanię produkty.

9. Rodzinom MARAS i MARAS dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom: ŁUKASIEWICZ i KOZAK.

10. Przy wyjściu z kościoła znajduje się nowy numer diecezjalnego pisma NOWE ŻYCIE. Zachęcam do lektury.

11. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo. Wszystkim życzę dobrej niedzieli i dobrego, błogosławionego tygodnia. 

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA – 22 maja 2022

Świętujemy dziś szóstą niedzielę po Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Dzisiejsza niedziela skrywa liturgiczne wspomnienie św. Rity z Cascii, patronki w sprawach trudnych i beznadziejnych. 

KALENDARZ LITURGICZNY: 

WTOREK – Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych.

CZWARTEK – św. Filipa Neri, prezbitera.

1. Przez kolejne majowe dni w naszych kościołach, przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach wyśpiewujemy chwalę NMP słowami Litanii Loretańskiej. Nabożeństwa majowe w naszym kościele codziennie na zakończenie Mszy Świętej Wieczornej.

2. W poniedziałek, wtorek i środę po szóstej niedzieli wielkanocnej przypadają kwartalne dni modlitw o urodzaje (dawniej tzw. „Dni Krzyżowe”). W poniedziałek Msza św. „w okresie zasiewów”, we wtorek „Msza św. o uświęcenie pracy ludzkiej”, w środę „Msza za głodujących”.  Będziemy prosić Pana Boga o obfite plony i błogosławieństwo dla ciężkiej pracy na roli, o sprawiedliwy podział dóbr i chleb dla głodujących w naszym kraju i na całym świecie.

3. W czwartek – 26 maja – przypada Dzień Matki. Zapraszam do modlitwy w intencji mam - żyjącym wypraszajmy obfitość Bożych łask i błogosławieństwo, a zmarłym radość wieczną.

4. W tym też dniu przypada 21. rocznica święceń kapłańskich ks. Proboszcza. Uroczyste świętowanie rocznicy w gronie Kapłanów wyświęconych 26 maja 2001 roku zaplanowane zostało na dzień jutrzejszy w parafii Wszystkich Świętych w Strzelcach (diecezja świdnicka). Msza Święta rozpocznie się o godz. 12.00. zapraszam do łączności duchowej.

5. W piątek 27 maja rozpoczyna się nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

6. W przyszłą niedzielę – 29 maja – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

7. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom: MARAS i MARAS.

8. Dziękuję serdecznie za przeprowadzone w minionym tygodniu prace porządkowe przy kościele i plebanii, dziękuję za wykoszenie trawy,  paniom za prace pielęgnacyjne w ogrodzie św. Rity, Dziękuję za każde dobro i wszelką pomoc, a także za ofiarowane na plebanię produkty.

9. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece Najświętszej Maryi Panny i ich świętych patronów a w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo. 

 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE ZAPOWIEDŹ III

MATEUSZ ZBIGNIEW MAGIERA, rzym.-kat., wolny, par. Przylesie.

KAROLINA TERESA KALUZA, rzym.- kat., wolna, par. Strzelce.

 

TOMASZ PAWEŁ WÓJCIK, rzym.-kat., wolny, par. Siechnice.

MARTA ŚLIWA, rzym.- kat., wolna, par.  Siechnice.

 

V NIEDZIELA WIELKANOCNA  – 15 maja 2022

Dziś jest piąta niedziela Wielkanocy. Trwamy w  radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Umacniajmy się spotkaniem ze Zmartwychwstałym przez nasz pełny udział w Eucharystii.

KALENDARZ LITURGICZNY:

PONIEDZIAŁEK – św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, Patrona Polski – święto.

1. Przez kolejne majowe dni w naszych kościołach, przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach odbywają się Nabożeństwa Majowe. Trwajmy na modlitwie, oddając cześć NMP słowami Litanii Loretańskiej na zakończenie Mszy Świętej o godz. 18.00.

2. Przypominam, że zgodnie z ogłoszeniem przez Stolicę Apostolską, od 20.06.2020 roku dodane zostały trzy wezwania w Litanii loretańskiej, Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła ich polskie tłumaczenie. Wprowadzone zostały do Litanii w następującym brzemieniu: Matko miłosierdzia (po Matko Kościoła), Matko nadziei (po Matko Łaski Bożej), Pociecho migrantów (po Ucieczko grzesznych). 

3. Przyszła niedziela – 22 maja skrywa wspomnienie liturgiczne Świętej Rity z Cascii. Z tej racji Msza Święta i nabożeństwo ku czci Świętej Rity z błogosławieństwem róż, olejku różanego i namszczeniem w sobotę 21 maja o godz. 18.00. O ile pozwoli pogoda Msza Święta i nabożeństwo odbędzie się w Ogrodzie Świętej Rity. Natomiast w niedzielę na zakończenie Mszy Świętych błogosławieństwo relikwiami Świętej. Zapraszam do wspólnej modlitwy.

4. Rodzinom KOSIARSKICH i KOSIARSKICH dziękuję za posprzątanie i przygotowanie Kościoła na niedzielę. Rodzinom: MICHTA, CZYRSKICH, MEDYK i GABEŃSKICH dziękuję za wykoszenie trawy na cmentarzu parafialnym i ewangelickim, a także przy kościele i plebanii. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom: MARAS i MARAS.

5. Przy wyjściu z kościoła znajduje się majowy numer diecezjalnego pisma NOWE ŻYCIE. Zachęcam do lektury i dziękuję za ofiary składane za czasopisma.

6. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie przez przyczynę Najświętszej Maryi Panny wypraszamy obfitość darów, łask i błogosławieństwa.

 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE - ZAPOWIEDŹ II.

MATEUSZ ZBIGNIEW MAGIERA, rzym.-kat., wolny, par. Przylesie.

KAROLINA TERESA KALUZA, rzym.- kat., wolna, par. Strzelce.

 

TOMASZ PAWEŁ WÓJCIK, rzym.-kat., wolny, par. Siechnice.

MARTA ŚLIWA, rzym.- kat., wolna, par.  Siechnice.

 

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA  – 8 maja 2022 - NIEDZIELA DOBREGO PASTERZA

Dzisiejszą niedzielę tzw. „Dobrego Pasterza” przeżywamy w Kościele jako Światowy dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Podczas tego tygodnia szczególnie prośmy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne także z naszej wspólnoty parafialnej.

KALENDARZ LITURGICZNY:

PONIEDZIAŁEK – Św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski – Uroczystość ( przeniesiona z 8 maja z racji IV Niedzieli Wielkanocnej)

SOBOTA  - Św. Macieja Apostoła - święto. 

1. Przez cały maj w naszych kościołach, przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach odbywają się Nabożeństwa Majowe. Litania do Matki Boskiej Loretańskiej w ciągu tygodnia po Mszy św. wieczornej.

2. W rozpoczynającym się tygodniu – w środę, piątek i sobotę - przeżywamy  kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele.

3. Sobotnie święto Macieja Apostoła to dzień imienin biskupa Macieja Małygi. Pamiętajmy w modlitwie o dostojnym Solenizancie.

4. W związku z nieobecnością Proboszcza w tym tygodniu  (do piątku) nie będzie Mszy Świętych.

5. Przy wyjściu z Kościoła jest nowy numer diecezjalnego pisma NOWE ŻYCIE. Zachęcam do czytania i dziękuję za ofiary złożone za prasę.

6. W tym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom: KOSIARSKICH i KOSIARSKICH. O wykoszenie cmentarza parafialnego i ewangelickiego proszę Rodziny: MICHTA, CZYRSKICH, MEDYK i GABEŃSKICH.

7. Dziękuję za każde dobro i wszelką pomoc, za ofiary składane na cele parafialne oraz za ofiarowane na plebanię produkty. Niech sam Bóg wynagrodzi Waszą życzliwość obfitością swojej łaski.

8. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo.  

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE - ZAPOWIEDŹ I

MATEUSZ ZBIGNIEW MAGIERA, rzym.-kat., wolny, par. Przylesie.

KAROLINA TERESA KALUZA, rzym.- kat., wolna, par. Strzelce.

 

TOMASZ PAWEŁ WÓJCIK, rzym.-kat., wolny, par. Siechnice.

MARTA ŚLIWA, rzym.- kat., wolna, par.  Siechnice.

 

III NIEDZIELA WIELKANOCNA  – 1 maja 2022 – NIEDZIELA BIBLIJNA

Dziś jest trzecia niedziela Wielkanocy. Trwamy w  radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Umacniajmy się spotkaniem ze Zmartwychwstałym przez udział w Eucharystii.

KALENDARZ LITURGICZNY:

PONIEDZIAŁEK – św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła.

WTOREKNMP KRÓLOWEJ POLSKI  - uroczystość.

ŚRODA – św. Floriana, męczennika. W tym dniu pamiętajmy w modlitwie o strażakach, zarówno zawodowych jak i ochotnikach, którym patronuje św. Florian.

PIĄTEK – św. Apostołów Filipa i Jakuba – święto. I Piątek miesiąca.

1. Dziś w naszej wspólnocie parafialnej 4 dzieci przystąpi do I Komunii Świętej. Uroczystość będzie miała miejsce podczas Mszy Świętej o godz. 11.00. Z tej racji porządek Mszy Świętych będzie następujący: Strzelce – godz. 8.00 i 13.00, Gręboszów: godz. 9.30!!!.

2. Dzisiejsza niedziela z ustanowienia Episkopatu Polski obchodzona jest jako NIEDZIELA BIBLIJNA  i rozpocznie XV Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim są słowa: Jezus stanął pośród nich i rzekł: Pokój wam (por. Łk 24, 36). Celem tych dni jest zachęta do rodzinnego i osobistego czytania Pisma Świętego, oraz  ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych.
Wierni, którzy w dniu dzisiejszym poświęcą minimum pół godziny (bez przerwy) na lekturę Pisma Świętego), mogą pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny.

3. Rozpoczynamy miesiąc w szczególny sposób poświęcony Maryi. Będziemy gromadzić się na nabożeństwie majowym ku czci NMP podczas codziennych Mszy Świętych.

4. Niedziela skrywa dzisiejsze liturgiczne wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Naszymi modlitwami przez wstawiennictwo Św. Patrona obejmijmy wszystkich pracujących a także osoby i rodziny borykające się z problemem bezrobocia oraz dramatyczną sytuacją materialną.

5. W Uroczystość NMP KRÓLOWEJ POLSKI – 3 maja -  porządek Mszy Świętych niedzielny. Nasze myśli i serca skierujmy ku Jasnej Górze, duchowej stolicy naszej Ojczyzny, do Tronu Jasnogórskiej Matki, Królowej naszego Narodu i wzorem naszych przodów powierzajmy Matczynej Opiece Maryi Nasze Rodziny, nas samych i naszą Ojczyznę. gdyż to także święto narodowe – 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W naszym dekanacie w tym dniu uroczystość odpustowa w Domaszowicach.

6. W sobotę 7 maja przypada 30 rocznica śmierci Ks. Bolesława Salety, pełniącego funkcję Proboszcza parafii w Strzelcach w latach 1974 – 1991. Pamiętajmy w modlitwie o zmarłych kapłanach posługujących w naszej parafii.

7. W przyszłą –  IV Niedzielę Wielkanocną, tzw. Niedzielę Dobrego Pasterza, 8 maja – przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania do Służby Bożej, który w polskim Kościele rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski przeniesiona zostaje na poniedziałek 9 maja.

8. W przyszłą niedzielę Msza Święta południowa wyjątkowo o godz. 12.15. Pozostałe Msze Święte bez zmian.

9. Rodzicom dzieci I – komunijnych dziękuję za przygotowanie i posprzątanie kościoła, a także za uporządkowanie obejścia kościoła na dzisiejszą uroczystość

10. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo.  

II NIEDZIELA WIELKANOCNA  – 24 kwietnia 2022 – NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

Przeżywamy Niedzielę Miłosierdzia Bożego, ustanowioną dla całego Kościoła przez św. Jana Pawła II, w dniu kanonizacji siostry Faustyny.. Zadaniem Kościoła – nas wszystkich napełnionych paschalną radością - jest głosić i uobecniać miłosierdzie Boga, objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żyje pośród nas. Na zakończenie Mszy Świętych Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Dziś tez, organizowana po raz XVI przez Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i stowarzyszenie MIVA Polska Ogólnopolska Niedziela modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po naszych drogach, przebiegająca pod hasłem „Niesiemy Pokój i Dobro na wszystkich drogach”. Organizatorzy zapraszają wszystkich do wspólnej i indywidualnej modlitwy o bezpieczeństwo na drogach i za wszystkich użytkowników dróg.

KALENDARZ LITURGICZNY:

PONIEDZIAŁEK – Św. Marka Ewangelisty – święto.

WTOREK – Św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski – uroczystość (przeniesiona z soboty z racji na Oktawę Zmartwychwstania Pańskiego)

PIĄTEK – św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, Patronki Europy.

1. Dziś można zyskać dar odpustu zupełnego na zwykłych warunkach za udział w pobożnych praktykach ku czci Miłosierdzia Bożego.
Na terytorium Polski istnieje także codzienna możliwość uzyskania odpustu zupełnego za pobożne odmówienie koronki do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem wystawionym do adoracji bądź w tabernakulum.

2. Niedziela Miłosierdzia Bożego, rozpoczyna w Kościele Katolickim 78Tydzień Miłosierdzia, którego celem jest budzenie wrażliwości na potrzeby naszych bliźnich, zwłaszcza chorych i ubogich

3. W piątek, 29 kwietnia przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II Wojny Światowej, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku. W tym dniu naszą modlitwą ogarniemy wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane.

4. Przyszła,  III niedziela Wielkanocna – 1 maja, z ustanowienia Episkopatu Polski obchodzona jest jako NIEDZIELA BIBLIJNA  i rozpocznie XIV Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim są słowa: Jezus stanął pośród nich i rzekł: Pokój wam (por. Łk 24, 36) W niedziele odbędzie się również VI Narodowe czytanie Pisma Świętego.

5. W przyszłą niedzielę – 1 maja w naszej wspólnocie parafialnej 4 dzieci przystąpi do I Komunii Świętej. Uroczystość będzie miała miejsce podczas Mszy Świętej o godz.11.00. Z tej racji porządek Mszy Świętych będzie następujący: Strzelce – godz. 8.00 i 13.00, Gręboszów: godz. 9.30!!!.

6. 1 maja rozpoczyna się miesiąc w szczególny sposób poświęcony Maryi. Będziemy gromadzić się na nabożeństwie majowym ku czci NMP podczas codziennych Mszy Świętych. Od Maryi uczmy się całkowitego zawierzenia i oddania Panu Bogu. Zadbajmy też o wizerunki Matki Bożej w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach.

7. Jednocześnie niedziela 1 maja skrywa liturgiczne wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. W tym dniu naszymi modlitwami przez wstawiennictwo Św. Patrona obejmijmy wszystkich pracujących a także osoby i rodziny borykające się z problemem bezrobocia i z dramatyczną sytuacją materialną.

8. Kończąca się dziś Oktawa Wielkanocy jest również okazją do podziękowania za wszystkie Świąteczne Życzenia, które jako parafia otrzymaliśmy w minionych dniach od osób publicznych, prywatnych oraz instytucji.

9. Dziękuję również osobom, które zaangażowały się w demontaż dekoracji wielkanocnych, sprzątanie i przygotowanie kościoła na niedzielę.

10. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom Dzieci Przystępujących do I Komunii Św.

11. Wszystkim solenizantom i jubilatom świętującym w rozpoczynającym się tygodniu życzę obfitości łask Bożych oraz opieki Matki Najświętszej i św. Patronów na każdy dzień. 

 NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 10 kwietnia 2022

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

1. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii Triduum Sacrum.

2. Przygotowanie Kościoła do Świąt, przygotowanie ołtarza adoracji i symbolicznego Bożego Grobu w środę od godziny 10.00. Zapraszam do pomocy chętnych, którym pozwalają czas i chęci.

3. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 19.00 (GRĘBOSZÓW, g 17.00). Po Komunii świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej „ciemnicą”. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Pana Jezusa potrwa do 22.00. W Wielki Piątek Adoracja zostanie wznowiona o godz. 15.00 i potrwa do rozpoczęcia Liturgii Meki Pańskiej.

4. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 19.00 (GRĘBOSZÓW, g. 17.00). Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Ofiary złożone na tacę podczas adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie Bazylik Zmartwychwstania i Ukrzyżowania w Jerozolimie.
Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego; adoracja przy grobie Pańskim w Gręboszowie do godz. 21.00,  w Strzelcach do 22.00.
W Wielki Piątek o godz. 15.00 rozpoczniemy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim (od godz.9.00). Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Strzelcach o godz. 9.00 i 12.00; w Gręboszowie o g. 10.00, w Sułoszowie o g. 10.30 przy Krzyżu, w Zalesiu – bloki o godz. 11.00 i w Zalesiu – przy Krzyżu o godz.11.20.
W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego (tzw. Matkę wszystkich Wigilii) . Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 17.00 a w GRĘBOSZOWIE o godz. 20.00. Na początku liturgia Światła wraz z uroczystym Exultet, następnie liturgia Słowa, liturgia Wody i Liturgia Eucharystyczna. Na liturgii Światła i przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnym potrzebne będą świece. Proszę o przyniesienie ze sobą na liturgię.. W Gręboszowie liturgia zakończy się procesją rezurekcyjną obwieszczającą Zmartwychwstanie Chrystusa.
Procesja rezurekcyjna w Strzelcach w niedzielę wielkanocną o godz. 6.00.
Zachęcam też do pielęgnowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie sobie życzeń.

6. W Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy św. niedzielny. Ofiary złożone w tym dniu na tacę przeznaczone są tradycyjnie już na potrzeby Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego i  Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

7. Rodzinom GRUSZKA i BODZIOCH dziękuję za posprzątanie i przygotowanie kościoła oraz złożone ofiary na kwiaty. 

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 3 kwietnia 2022

Dzisiaj w liturgii przeżywamy piątą niedzielę Wielkiego Postu (dawniej I Męki Pańskiej), która zwana jest czarną. W tym dniu w Kościołach zasłaniane są krzyże.

1. Przyszła niedziela, 10 kwietnia to Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas Mszy Świętych  poświęcenia palm.

2. W tym tygodniu – w związku z głoszonymi przez Księdza Proboszcza Rekolekcjami  nie będzie Mszy Świętych w tygodniu. W sobotę Msza Święta o godz. 9.00 i dodatkowe o godz. 15.00 i 16.00.

3. Przez dalszą część Wielkiego Postu odprawiane będą Nabożeństwa Pasyjne: W niedziele przed  Mszą Świętą Gorzkie Żale. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej: w piątek o godz. 18.00.

4. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom: GRUSZKA i BODZIOCH. 

5. W zakrystii można jeszcze zaopatrywać się w świece paschalne (15 zł). Wspieramy w ten sposób akcje dobroczynne prowadzone przez Caritas.

6. Serdecznie dziękuję za każde dobro, modlitwę i wszelką pomoc, dziękuję za składane ofiary na cele parafialne oraz za ofiarowane na plebanie produkty. Serdeczne „Bóg zapłać”.

7. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia, pamiętając o Nich w modlitwie.

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 27 marca 2022

Dzisiejsza, już czwarta niedziela Wielkiego Postu w tradycji Kościoła nazywana jest niedzielą „Laetare”, czyli niedzielą radości. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wszystkich nas do radości, abyśmy podejmując trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

1. Kończymy dziś REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE, które głosił dla nas Ks. KAROL KOSZYL SDS wikariusz parafii Św. Michała Archanioła w Piastowie. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w tym duchowym przygotowaniu do przeżywania tajemnic Męki, śmierci i Zmartwychwstania.

2. W tym tygodniu – w związku z głoszonymi przez Księdza Proboszcza Rekolekcjami  msze święte w poniedziałek, wtorek o godz. 17.00 i 17.30, w środę o godz. 8.00. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w piątek o godz. 18.00. Gorzkie Żale w niedziele przed Mszą Świętą.

3. W następną niedzielę - V Wielkiego Postu (dawniej I Męki Pańskiej) zwaną czarną w kościołach zasłaniane są krzyże. W tym dniu w naszej wspólnocie parafialnej posługę pełnił będzie Ks. Dr Hab. DOMINIK OSTROWSKI – profesor PWT we Wrocławiu, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy.

4. Plan spowiedzi w naszym dekanacie znajduje się w gablocie w przedsionku kościoła oraz na stronie internetowej.

5. W zakrystii można jeszcze zaopatrywać się w świece paschalne (15 zł). Wspieramy w ten sposób akcje dobroczynne prowadzone przez Caritas.

6. Rodzinom MEDYK i BURSAKOWSKICH dziękuję za posprzątanie kościoła i złożone ofiary.

7. Serdecznie dziękuję za każde dobro, modlitwę i wszelką pomoc i życzliwość.

8. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia, pamiętając o Nich w modlitwie.

 III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 20 marca 2022

Dziś III niedziela Wielkiego Postu. Przeżywamy wspólnie czas nawrócenia i pokuty, który ma nas przygotować do przeżycia radości Zmartwychwstania Pańskiego.

1. W najbliższy wtorek – jak w każdy 22 dzień miesiąca nabożeństwo ku czci Św. Rity. Natomiast w środę – 23 marca nabożeństwo ku czci Św. Pio z Pietrelciny. Za ich przyczyną będziemy wypraszać dar pokoju dla Ukrainy i całego świata oraz polecać nasze osobiste intencje.

2. W piątek -  25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Uroczystość tę obchodzimy w Kościele jako Dzień Świętości Życia oraz Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Życie – wielki dar Stwórcy – jest święte od poczęcia w łonie matki aż do śmierci, domaga się poszanowania i obrony. Pamiętajmy, że nikt oprócz Pana Boga nie ma nad nim władzy.

3. W tym dniu rozpoczniemy REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE, które poprowadzi KS. KAROL KOSZYL SDS – wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Piastowie. Msze Święte z naukami rekolekcyjnymi w piątek i w sobotę w Strzelcach o 9.00 i 18.00, w Gręboszowie w piątek o 16.00,  w sobotę o 10.30, w niedzielę według porządku niedzielnego o godz. 8.00, 10.00 i 12.00

SPOWIEDŹ będzie miała miejsce w sobotę 26 marca o godz. 10.00. 

W niedzielę (27.03) podczas Mszy Świętej o godz. 12.00  dzieciom przygotowującym się do I komunii świętej zostaną pobłogosławione i wręczone książeczki – modlitewniki

4. W zakrystii można zaopatrywać się w baranki z białej czekolady (5 zł) oraz świece paschalne (15 zł). Wspieramy w ten sposób akcje dobroczynne prowadzone przez Caritas: WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS oraz JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA. Na ostatnich ławkach znajdują się jeszcze małe skarbonki przeznaczone na jałmużnę.

5. Rodzinom PIERZCHAWKÓW i PIERZCHAWKÓW  dziękuję za posprzątanie kościoła, oraz złożoną ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom BURSAKOWSKICH i MEDYK. Sprzątanie kościoła wyjątkowo w sobotę o godz. 11.30.

6. Serdecznie dziękuję za każde dobro, modlitwę i wszelką pomoc, dziękuję za składane ofiary na cele parafialne oraz za ofiarowane na plebanie produkty. Na fundusz remontowy organów wpłynęła ofiara 100 zł. Serdeczne „Bóg zapłać”.

7. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia, pamiętając o Nich w modlitwie.

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z PROŚBĄ OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

W związku z trwającą agresją zbrojną Rosji w Ukrainie, dnia 25 marca br., w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Ojciec Święty Franciszek dokona Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Jednocześnie Papież prosi, aby pasterze i wierni na całym świecie trwali w tym samym czasie zjednoczeni na modlitwie, pod przewodnictwem Biskupa Rzymu.

Kościół w Polsce pragnie odpowiedzieć na to papieskie wezwanie, dlatego zwracam się z apelem do wszystkich księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych, aby tego dnia we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce o godz. 17:00, w jedności z Następcą Świętego Piotra, wznieść modlitwy do Boga, odmawiając Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Proszę również, by tego dnia odprawić Eucharystię w intencji pokoju w Ukrainie oraz nawrócenia Rosji.

Powierzając Dobremu Bogu sprawę pokoju w Ukrainie i świecie, z serca wszystkim błogosławię, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. + Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 13 marca 2022

Przeżywamy drugą niedzielę Wielkiego Postu. Dzisiejsza niedziela to Niedziela „Ad Gentes” – Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami pod hasłem Wieczernik szkołą braterstwa misyjnego Dziękuję wszystkim, którzy składając dziś na tacę swoją ofiarę wspierają cele misyjne. Dzieło to można wesprzeć również wysyłają sms-a  MISJE pod numer 72032

1. Dziś przypada 9 rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Polecam osobę Ojca Świętego modlitewnej pamięci Wszystkich Parafian.

2. W miniony czwartek – 10 marca Papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym naszej Archidiecezji Ks. Dra Macieja Małygę, dotychczasowego wikariusza biskupiego do spraw stałej formacji kapłanów. Święcenia biskupie Ks. Maciej przyjmie w Niedzielę Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00 w Katedrze Wrocławskiej. Otoczmy naszą modlitwą Biskupa Nominata.

3. W sobotę 19 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Papież Pius IX ogłosił św. Józefa patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. W tym dniu otoczmy modlitwą wszystkich mężczyzn: kawalerów, mężów, ojców, dziadków i prośmy Boga o wszelkie łaski dla nich, by codziennie na wzór św. Józefa wypełniali powołanie, do jakiego zostali wezwani. Pamiętajmy też w naszej modlitwie o solenizantach, którym patronuje ten wielki święty: o papieżu Benedykcie XVI – Józefie Ratzingerze oraz o naszym Metropolicie Wrocławskim, księdzu Arcybiskupie Józefie Kupnym.

4. W tym dniu w Katedrze Wrocławskiej o godz. 11.00 Dostojny Solenizant Metropolita Wrocławski Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny przewodniczył będzie uroczystej Mszy Świętej. Również podczas tej Mszy Świętej będziemy się modlić w intencji Ojca Biskupa Jacka Kicińskiego z racji przypadającej 6 rocznicy Jego Biskupich Święceń.

5. Przez cały okres Wielkiego Postu odprawiane są Nabożeństwa Pasyjne: W niedziele przed każdą Mszą Świętą – Gorzkie Żale. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej: w Gręboszowie w piątek o godz. 16.00, a w Strzelcach o godz. 18.00 po Mszy Świętej.

6. Wzorem lat ubiegłych Caritas na czas Wielkiego Postu proponuje udział w akcjach dobroczynnych:

WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS – w zakrystii i kancelarii parafialnej można zaopatrywać się w baranki z białej czekolady (5 zł) oraz świece paschalne małe – 6 zł, duże 14 zł.

JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA – na ławkach znajdują się jeszcze małe skarbonki, do których, w miarę możliwości przez okres Postu składać można drobne ofiary pochodzące z wyrzeczeń wielkopostnych. W Niedzielę Bożego Miłosierdzia zebrane ofiary przynosimy do kościoła. Uzyskane środki zostaną przekazane na dzieła Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

7. Rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (piątek 25 marca), a zakończymy  w IV Niedzielę Wielkiego Postu – 27 marca . Spowiedź wielkopostna będzie miała miejsce w ramach rekolekcji w sobotę 26 marca.

8. Rodzinie SADOWSKICH i BLICHARZ dziękuję za posprzątanie kościoła, oraz złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom PIERZCHAWKÓW.

9. Dziękuję za ofiary składane na cele parafialne. W minionym tygodniu na fundusz remontowy organów wpłynęła ofiara 100 zł.

10. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia, pamiętając o Nich w modlitwie. 

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 6 marca 2022

Dzisiaj  w liturgii przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, oraz ostatni dzień Kwartalnych dni modlitw o ducha pokuty. Niech czas Wielkiego Postu będzie dla każdego z nas czasem zbliżania się do Boga, pracy nad sobą i wrażliwości na potrzeby innych.

1. Środą Popielcową rozpoczęliśmy czas przygotowania do Świąt Paschalnych. W dobrym przeżyciu Wielkiego Postu pomogą nam Nabożeństwa Pasyjne. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej: w piątki o godz.16.00 w Gręboszowie, o godz. 18.00 w Strzelcach (po Mszy Świętej). W niedziele przed Mszą Świętą – Gorzkie Żale. Zachęcam do udziału w rozważaniu Męki Pańskiej. Za uczestnictwo w nabożeństwach pasyjnych a także za  odmówienie w piątki modlitwy do Chrystusa Ukrzyżowanego „Oto ja dobry i najsłodszy Jezu…” po spełnieniu zwykłych warunków możemy uzyskać odpust zupełny.

2. Dziękuję wszystkim, którzy w środę złożyli do puszki swoją ofiarę na rzecz ofiar wojny na Ukrainie. Również dziś po Mszach Świętych będzie można wesprzeć materialnie to dzieło pomocy. Niech też nie ustaje modlitewna pomoc o pokój w Ukrainie i całym świecie. Każdego dnia na zakończenie Mszy Świętej Koronka do Miłosierdzia Bożego w tej intencji.

3. Zachęcam również do „modlitewnej adopcji” jednego spośród broniących Ojczyzny ukraińskich żołnierzy oraz jednej z ukraińskich rodzin. Dzieło to polega na odmówieniu każdego dnia dowolnie wybranej modlitwy za jakiegokolwiek żołnierza i jakąkolwiek rodzinę.

4. We wtorek – 8 marca - obchodzimy dziś Dzień Kobiet. Pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach. Wszak kobiety odgrywają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem kobiety, żony i matki.

5. Przyszłą, druga niedziela Wielkiego Postu, tradycyjnie już obchodzona jest w Kościele jako dzień modlitw w intencji misji i misjonarzy, a także materialnego wsparcia dzieła Ad gentes. Ofiary złożone w tym dniu na tacę przeznaczone są na cele misyjne.

6. Wzorem lat ubiegłych Caritas na czas Wielkiego Postu proponuje udział w akcjach dobroczynnych:

WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS – w zakrystii i kancelarii parafialnej można zaopatrywać się w baranki z białej czekolady (5 zł) oraz świece paschalne (15 zł).

JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA – na ławkach znajdują się małe skarbonki, do których, w miarę możliwości przez okres Postu składane będą drobne ofiary pochodzące z wyrzeczeń wielkopostnych.

Po Wielkanocy, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia zebrane ofiary przynosimy do kościoła. Uzyskane środki zostaną przekazane na dzieła Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

7. Rodzinom DURSKICH i CZARNECKICH dziękuję za posprzątanie kościoła oraz złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom: SADOWSKICH i  BLICHARZ.

8. Dziękuję za każde dobro i wszelką pomoc, Dziękuję za uporządkowanie terenu przy kontenerze na odpady przy cmentarzu.

 

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU – 27 lutego 2022

Świętujemy dziś VIII niedzielę zwykłą w ciągu roku. Trwamy w modlitwie o pokój na Ukrainie i całym świecie. Na zakończenie Mszy Świętych modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego.

KALENDARZ LITURGICZNY:

ŚRODA  – POPIELEC

PIĄTEK – św. Kazimierza, królewicza - święto

1. Na progu Wielkiego Postu rozpoczynamy dziś 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, przeżywany pod hasłem: „Posłani, trzeźwi, wolni”. Zachęcam do modlitwy za osoby uzależnione oraz do podejmowania w Wielkim Poście abstynenckich i trzeźwościowych zobowiązań, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

2. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

3. Dobiega końca tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 2 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Przez symboliczny gest posypania naszych głów popiołem w czasie Liturgii, wkroczymy w okres Czterdziestodniowego Przygotowania do Wielkanocy – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte tego dnia o godz. 17.00 w Gręboszowie i o godz.9.00 i 18.00 w Strzelcach.

4. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu.

5. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Post ścisły obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Wszystkich obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W tym roku, w odpowiedzi na apel Papieża Franciszka, owoce postu oraz modlitwę ofiarujemy w intencji pokoju na Ukrainie.

6. W Środę Popielcową i w przyszłą niedzielę po Mszach świętych ZBIÓRKA DO PUSZEK NA RZECZ POMOCY MATERIALNEJ DLA UCHODŹCÓW WOJENNYCH. Zachęcam do nieustannej modlitwy o pokój na Ukrainie i na całym świecie.

7. W okresie Wielkiego Postu będą odprawiane Nabożeństwa Pasyjne - nabożeństwo Drogi Krzyżowej: w Gręboszowie w piątki o godz.16.00, a w Strzelcach w piątki o godz. 18.00. W niedziele przed każdą Mszy Świętej Gorzkie Żale. Zachęca do licznego udziału w rozważaniu Męki Pańskiej. Za uczestnictwo w nabożeństwach pasyjnych oraz odmówienie modlitwy do Chrystusa Ukrzyżowanego „Oto ja dobry i najsłodszy Jezu…” po spełnieniu zwykłych warunków możemy uzyskać odpust zupełny 

8. Rodzinom RYŚ i MAZUREK dziękuję za posprzątanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary na kwiaty. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom: DURSKICH i CZARNECKICH.

9. Przy wyjściu z Kościoła znajduje się kolejny numer diecezjalnego pisma Nowe Życie. Zachęcam do czytania i dziękuję za ofiary złożone za prasę.

 

 W związku z sytuacją na UKRAINIE wsparcie można przekazać przez Caritas

- dokonując wpłaty poprzez stronę caritas.pl

- wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA

- wysyłając SMS o treści UKRAINA na nr 72052

 

Ponadto Wójt Gminy Domaszowice Urszula Medyk, Przewodniczący Rady Gminy Domaszowice Krzysztof Białkowski oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Domaszowicach włączają się do akcji pomocy dla mieszkańców Ukrainy.

Drodzy mieszkańcy gminy Domaszowice prosimy o wsparcie zbiórki za co z góry serdecznie dziękujemy.

Punkt zbiórki w Urzędzie Gminy oraz Ośrodku Pomocy Społecznej rozpocznie się 28 lutego br. ( poniedziałek) i będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30, potrwa do odwołania.

Prosimy o dostarczanie najpotrzebniejszych rzeczy codziennego użytku, tj.:

- odzież dla dorosłych i dzieci, płaszcze przeciwdeszczowe - nowe lub w bardzo dobrym stanie,

- koce, śpiwory, pościel, maty do spania, ręczniki, kołdry, poduszki - nowe bądź w bardzo dobrym stanie,

- środki czystości, środki pielęgnacyjne i higieniczne dla dzieci i dorosłych,

- baterie, latarki, zapałki, zapalniczki, świece,

oraz żywność z długim okresem przydatności do spożycia, tj.:

- makarony, ryż, kasze,

- żywność puszkowana,

- herbata, kawa, woda mineralna,

- płatki błyskawiczne,

- dżemy, soki dla dzieci, batony energetyczne itp.

Więcej informacji o zbiórce można uzyskać pod numerami telefonów:

Urząd Gminy Domaszowice tel. 77 410 82 85, 77 410 82 00

Ośrodek Pomocy Społecznej w Domaszowicach tel. 77 419 44 51 

 

VII NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU – 20 lutego 2022

Świętujemy dziś VII niedzielę zwykłą w ciągu roku, która skrywa liturgiczne wspomnienie św. Hiacynty i Franciszka Marto. Z tej racji na zakończenie Mszy Świętych nabożeństwo ku ich czci i błogosławieństwo relikwiami Świętych Dzieci z Fatimy.

KALENDARZ LITURGICZNY:

WTOREK  – Święto Katedry św. Piotra

ŚRODA – św. Polikarpa – biskupa i męczennika.

1. W przypadające we wtorek święto Katedry Świętego Piotra wspierajmy naszą modlitwą Papieża Franciszka. Dzień ten jest bowiem szczególną okazją do wyrażenia czci św. Piotrowi i każdemu jego następcy, którzy zgodnie z wolą Chrystusa zostali wybrani na pasterzy całego Kościoła powszechnego.

2. Wszyscy zauważamy, jak groźna jest światowa sytuacja polityczna, jak bardzo zagrożony jest pokój na Ukrainie, w krajach bałtyckich ale także w Polsce i na świecie. Każdego dnia na zakończenie Mszy Świętej będziemy modlić się w intencji naszej ojczyzny i o zachowanie pokoju na Ukrainie, w Polsce, w Europie i w całym świecie.

3. W modlitwie o pokój wzywać będziemy wstawiennictwa Świętej Rity (we wtorek, w 22 dzień miesiąca), natomiast w środę – w 23 dzień miesiąca – Świętego Pio Pietrelciny. W pozostałe dni modlić się będziemy Koronką do Miłosierdzia Bożego. Zachęcam wszystkich do gorącej modlitwy, proszę o potężny szturm modlitewny o pokój na całym świecie.

4. Rodzinom NOWAK i NOWAK dziękuję za posprzątanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom: RYŚ i MAZUREK.

5. Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw oraz Firma Green Office Ecologic, kontynuuje zbiórkę elektrośmieci w naszej archidiecezji. W tym roku uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczone są na wsparcie polskich misji i dzieł prowadzonych wśród Polaków na Wschodzie przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Zużyty sprzęt elektryczny można składać przy plebanii. Odbiór nastąpi w środę 23 lutego.

6. Pamiętajmy o przestrzeganiu nadal obowiązujących przepisów dotyczących stanu epidemii.

7. Dziękuję za ofiary składane na cele parafialne. W minionym tygodniu na fundusz remontowy organów wpłynęło – 2 x 100 zł, 1 x 500 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

8. Wszystkim Solenizantom, Jubilatom  życzymy obfitości łask płynących od Boga, oraz opieki Matki Najświętszej i Świętych Patronów.

 VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 13 lutego 2022

Świętujemy dziś VI niedzielę zwykłą w ciągu roku.

KALENDARZ LITURGICZNY:

PONIEDZIAŁEK – Świętych CYRYLA, mnicha i METODEGO biskupa – Patronów Europy - święto.

Tradycja wspomina św. Walentego, kapłana rzymskiego, który poniósł śmierć męczeńską, gdyż podczas tortur nie chciał się wyrzec Chrystusa.

1. Dziś na zakończenie Mszy Świętych w związku z piątkowym Światowym Dniem Chorych udzielenie Sakramentu Namaszczenia Chorych.

2. W środę  – 16 dzień lutego – na zakończenie Mszy Świętej nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II, wraz z błogosławieństwem relikwiami.

3. Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu zaprasza młodzież od 14 roku życia na rekolekcje powołaniowe – "A wy za kogo Mnie uważacie?", które odbędą się w dniach 25-27.02. 2022 r. we wrocławskim seminarium przy pl. Katedralnym 14.

4. Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw oraz Firma Green Office Ecologic, kontynuuje zbiórkę elektrośmieci w naszej archidiecezji. W tym roku uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczone są na wsparcie polskich misji i dzieł prowadzonych wśród Polaków na Wschodzie przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Odbiór zebranej elektryczności w naszej parafii nastąpi 23 lutego.

5. W tym tygodniu troskę o świątynie powierzamy Rodzinom: NOWAK i NOWAK.

6. Pamiętajmy o przestrzeganiu obowiązujących przepisów państwowych i kościelnych dotyczących stanu epidemii.

7. Wszystkim Solenizantom, Jubilatom  życzymy obfitości łask płynących od Boga, oraz opieki Matki Najświętszej i Świętych Patronów.

*********

Dziś w Świetlicy Wiejskiej w Strzelcach odbędzie się  szczepienia przeciw Covid19. Dostępne będą dwa rodzaje szczepionek: Pfeizer oraz Johnson&Johnson. Zainteresowani mogą zaszczepić się w godzinach od 8:00 do 14:00.

V NIEDZIELA ZWYKŁA – 6 lutego 2022

Świętujemy dziś V niedzielę zwykłą w ciągu roku. Dziś – w odpowiedzi na apel Ks. Abpa Józefa Kupnego -  możemy wesprzeć materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne w naszej Archidiecezji. „ Bóg zapłać” wszystkim, którzy zechcą złożyć po Mszy Świętej do puszki swoją ofiarę.

KALENDARZ LITURGICZNY:

CZWARTEK – św. Scholastyki, dziewicy.

PIATEK – NMP z Lourdes

1. Dziękuję Paniom, Panom i przedstawicielom młodzieży, którzy w czwartek pracowali przy demontażu choinek oraz dekoracji Bożonarodzeniowych. Dziękuję za wszelką pomoc, dobro, a także za ofiarowane na plebanię produkty.

2. W piątek 11 lutego przypada święto Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.11 lutego 1858 roku, 4 lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce Bernadecie Soubirous w Massabielskiej Grocie. Jej orędzie to wezwanie do modlitwy i pokuty. Lourdes stało się miejscem licznych nawróceń i uzdrowień.
W liturgiczne wspomnienie NMP z Lourdes obchodzimy Światowy Dzień Chorego, naszymi modlitwami otaczamy chorych i cierpiących i za wstawiennictwem Matki Bożej z Lourdes wypraszajmy im łaskę zdrowia i Boże błogosławieństwo.
Zachęcam do korzystania z daru, jakim w Kościele jest sakrament namaszczenia chorych. Jest to sakrament uzdrawiający: umacnia w słabości, a w przypadku osób, które nie mogą już skorzystać z sakramentu pokuty, także gładzi grzechy, jeżeli chory miał w sercu pragnienie pojednania się z Panem Bogiem. Pamiętajmy, aby w przypadku ciężkiej choroby bliskiej osoby nie zwlekać z zatroszczeniem się o udzielenie jej tego sakramentu. Udzielenie Sakramentu Chorych w przyszłą niedzielę na zakończenie Mszy Świętych.

3. W tym tygodniu w związku z nieobecnością Ks. Proboszcza w sprawach pilnych proszę zwracać się do Ks. Dziekana Tadeusza Strugały.

4. Trwają ferie zimowe. Dzieciom, młodzieży, nauczycielom, rodzicom życzę dobrej pogody i odpoczynku, a na wszystkich szlakach opieki Bożej.

5. Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw oraz Firma Green Office Ecologic, kontynuuje zbiórkę elektrośmieci w naszej archidiecezji. W tym roku uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczone są na wsparcie polskich misji i dzieł prowadzonych wśród Polaków na Wschodzie przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Odbiór zebranej elektryczności w naszej parafii nastąpi 23 lutego.

6. Wszystkim Solenizantom, Jubilatom  życzymy obfitości łask płynących od Boga, oraz opieki Matki Najświętszej i Świętych Patronów.

*********

W przyszłą niedzielę  - 13 lutego w Świetlicy Wiejskiej w Strzelcach odbędzie się  szczepienia przeciw Covid19. Dostępne będą dwa rodzaje szczepionek: Pfeizer oraz Johnson&Johnson. Zainteresowanych szczepieniem zapraszam w godzinach od 8:00 do 14:00.

 

IV NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU – 30 stycznia 2022

Dzisiejsza IV niedziela zwykła w ciągu roku, ostatnia niedziela stycznia, tradycyjnie obchodzona w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych. Dzień ten jest okazją do modlitewnego wsparcia dzieła tych, którzy zapewniają ludziom trędowatym schronienie i ratunek w ośrodkach prowadzonych dla nich zwłaszcza w krajach misyjnych.

KALENDARZ LITURGICZNY:

PONIEDZIAŁEK – św. Jana Bosko, prezbitera

ŚRODA – UROCZYSTOŚĆ OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

CZWARTEK – św. Błażeja, biskupa i męczennika (wspomnienie dowolne)

SOBOTA – św. Agaty, dziewicy i męczennicy.

1. Zakończyła się wizyta  duszpasterska - odwiedziny kolędowe rodzin naszej parafii. Dziękuję bardzo serdecznie Tym Wszystkim Parafianom, którzy zaprosili Kapłana do swoich domów, a także tym, którzy gromadzili się na Mszach Świętych Kolędowych. Dziękuję za waszą życzliwość, za wszystkie spotkania, rozmowy. „Bóg zapałać” za złożone przy okazji kolędy ofiary. 3 lutego o godz. 9.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji tych wszystkich rodzin, które przyjęły kolędę w swoich domach.

2. W czwartek 3 lutego na godzinę 11.00 zapraszam do pomocy przy demontażu choinek i dekoracji świątecznych w naszym kościele.

3. W środę, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu – zgodnie z żydowskim prawem – poddali się Maryja i Józef. 
W czterdziestym dniu po narodzeniu zanieśli Dzieciątko Jezus do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Panu Bogu i złożyć ofiarę.
Msze Święte: w Gręboszowie o godz. 16.00 a w Strzelcach o godz. 17.00. Tego dnia na liturgię przyniesiemy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Panu Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.

4. Święto Ofiarowania Pańskiego, z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II obchodzone jest jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Panu Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego. A w przyszłą niedzielę (6 lutego) – na prośbę Ks. Abpa Józefa Kupnego -  możemy wesprzeć materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne. „Bóg zapłać” wszystkim, którzy na miarę swoich możliwości, po Mszach Świętych zechcą wesprzeć zakony składając do puszki swoją ofiarę.

5. W piątek, 4 lutego świętujemy 16 rocznicę konsekracji biskupiej naszego Metropolity, Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego. Pamiętajmy w modlitwie o Dostojnym Jubilacie.

6. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa; prosimy o nowe i święte powołania do pracy w winnicy Pańskiej, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy podjąć modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Okazja do spowiedzi w piątek od 16.30. W tym czasie indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu.

7. Rodzinom FYK I RYŚ dziękuję za posprzątanie kościoła na niedzielę, oraz za złożone ofiary.

8. Serdeczne życzenia i dar modlitwy niech towarzyszą obchodzącym w najbliższych dniach swoje urodziny i imieniny. Wszystkim życzę dobrej niedzieli i dobrego, błogosławionego tygodnia.

9. Zachęcam do czytania i nabywania prasy katolickiej. Jest kolejny Numer diecezjalnego pisma „Nowe Życie”. Bóg zapłać za ofiary składane za czasopisma. 

III NIEDZIELA ZWYKŁA – 23 stycznia 2022

Dzisiejszą III niedzielę zwykłą w ciągu roku obchodzimy jako NIEDZIELĘ SŁOWA BOŻEGO, ustanowioną przez papieża Franciszka Listem Apostolskim „APERUIT ILLIS". Niech Boże Słowo będzie światłem oświetlającym drogi naszego życia, niech oczyszcza sumienia i daje łaskę do owocnego realizowania chrześcijańskiego powołania.

KALENDARZ LITURGICZNY:

PONIEDZIAŁEK – św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła.

WTOREK – Nawrócenie św. Pawła  - święto.

ŚRODA – Św. Tymoteusza i Tytusa, biskupów

PIĄTEK – św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, patrona uczelni katolickich.

1. Dziś, jak każdego 23 dnia miesiąca, na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12.00 nabożeństwo ku czci św. Pio z Pietrelciny. Na zakończenie błogosławieństwo indywidualne relikwiami Świętego Pio.

2. Jutro, 24 stycznia przypada 76 rocznica śmierci Ks. Carla Ludwiga. Msza Święta w intencji byłego tutejszego proboszcza, a także wszystkich zmarłych już kapłanów posługujących w naszej parafii, zostanie odprawiona w środę o godz. 17.00.

3. Z całym Kościołem przeżywamy Tydzień modlitw o jedność chrześcijan pod hasłem: Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon. Zakończenie we wtorek, w Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła.

4. Dobiega końca wizyta duszpasterska – Kolęda. W piątek ostatnia Msza Święta kolędowa. Gdyby Ktoś jeszcze życzył sobie, aby kapłan pobłogosławił mu mieszkanie, proszony jest o indywidualne umówienie się. 3 lutego o godz. 9.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji tych wszystkich rodzin, które przyjęły kolędę w swoich domach.

5. Rodzinom NALEWAJKO i KOLBUCH dziękuję za posprzątanie kościoła na niedzielę, oraz za złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię  powierzamy rodzinom FYK i RYŚ.

6. Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw oraz Firma Green Office Ecologic, kontynuuje zbiórkę elektrośmieci w naszej archidiecezji. W tym roku uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczone są na wsparcie polskich misji i dzieł prowadzonych wśród Polaków na Wschodzie przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Odbiór zebranej elektryczności w naszej parafii nastąpi 23 lutego.

7. Dziękuję za pomoc i wszelkie dobro, za ofiarowane na plebanię produkty. Dziękuję za ofiarowanie róż na wczorajsze nabożeństwo ku czci Świętej Rity.

8. Serdeczne życzenia i dar modlitwy niech towarzyszą obchodzącym w najbliższych dniach swoje urodziny i imieniny. Wszystkim życzę dobrej niedzieli i dobrego, błogosławionego tygodnia.

9. Pamiętajmy nadal o przestrzeganiu obowiązujących przepisów dotyczących stanu epidemii.

II NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 stycznia 2022

Przeżywamy dziś II Niedzielę Zwykłą w ciągu roku, jednak śpiew kolęd oraz bożonarodzeniowy wystrój świątyń będzie nam towarzyszył, aż do Ofiarowania Pańskiego (2 lutego)

KALENDARZ LITURGICZNY:

PONIEDZIAŁEK – św. Antoniego, opata

ŚRODA – św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa.

PIĄTEK – św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy.

1. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Jasełek, w których mogliśmy uczestniczyć w minioną niedzielę Dziękuję Pani Agnieszce, dzieciom, rodzicom, sekcji muzycznej, a także wszystkim uczestnikom. Dziękuję, za złożone przy tej okazji ofiary na remont organów (uzyskana kwota to 1187 zł). Dziękuję również za indywidualne ofiary na ten cel (1 x 100, 1 v 120, 2 x 50).

2. W poniedziałek, 17 stycznia, przypada Dzień Judaizmu, który stanowi zachętę do modlitwy w intencji dialogu religijnego. Natomiast od 18 stycznia do 25 stycznia, wraz z wszystkimi Kościołami chrześcijańskimi przeżywamy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Zachęcam do osobistej modlitwy o dopełnienie się słów Chrystusa: „Aby wszyscy byli jedno…” Wiodącym hasłem tegorocznego Tygodnia są słowa Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon.

3. W piątek – 21 stycznia – przypada Dzień Babci, a w sobotę – 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych dziadków, tych żyjących i tych, którzy odeszli już do Pana. Tak wiele im zawdzięczamy. Niech wyrazem naszej wdzięczności będzie modlitwa i serdeczna pamięć.

4. W sobotę, jak każdego 22 dnia miesiąca na zakończenie Mszy Świętej o godz. 9.00 nabożeństwo ku czci św. Rity z błogosławieństwem róż. W niedzielę 23 na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12.00 nabożeństwo ku czci św. Pio z Pietrelciny.

5. W przyszłą niedzielę, 23 stycznia obchodzić będziemy ustanowioną przez papieża Franciszka Listem Apostolskim „APERUIT ILLIS” Niedziele Słowa Bożego.

6. Rodzinom CYLIOWSKICH i BIAŁEK dziękuję za posprzątanie kościoła na niedzielę, oraz za złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię  powierzamy rodzinom NALEWAJKO i KOLBUCH.

7. Trwa wizyta duszpasterska – Kolęda. Kto  życzy sobie, aby kapłan pobłogosławił mu mieszkanie, proszony jest o indywidualne umawianie się.

8. Pamiętajmy o przestrzeganiu obowiązujących przepisów dotyczących stanu epidemii.

9. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia i zapewniając o pamięci w modlitwie.

10. Z inicjatywy Pani Wójt Gminy Domaszowice, dziś o godz. 15.00 w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP we Włochach, odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Orkiestry Dętej z Łowkowic. Serdecznie zapraszam do udziału. Dla chętnych uczestników zapewniony jest transport (dowóz i odwóz)

Odjazd autobusu:

Autobus 1.

13.50 Gręboszów II

13.52 Gręboszów I

13.55 Gręboszów Droga Krajowa 42

14.00 Zalesie PGR

14.02 Zalesie wieś

Autobus 2.

Strzelce PGR 13.50                                         

Strzelce OSP 13.55

Strzelce – Szerzyna 14.00

Strzelce – Mleczarnia 14.05

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO – 9 stycznia 2022

W dniu dzisiejszym przeżywamy święto chrztu Pańskiego. Objawienie Pana Jezusa jako Boga - Człowieka przez znaki nad wodami Jordanu; przypomina nam także o własnym chrzcie, poprzez który Pan Bóg ogłosił nas swoimi przybranymi dziećmi i umocnił darem Ducha Świętego. Niech to wydarzenie będzie dla nas wezwaniem do przypomnienia sobie o konsekwencjach i zobowiązaniach jakie płyną z faktu chrztu. Jest to też dla nas zachętą do dziękczynienia za dar wiary i życie sakramentalne oraz okazją do modlitwy w intencji naszych rodziców i rodziców chrzestnych. Obyśmy każdego dnia świadczyli o naszej przynależności do Chrystusa.

1. Niedziela Chrztu Pańskiego stanowi liturgiczne zamknięcie okresu Bożego Narodzenia. Jednakże dzięki przywilejom nadanym przez świętego papieża Jana XXIII, w nastroju Bożego Narodzenia w Polsce możemy pozostać do 2 lutego – do Uroczystości Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej).

2. Dziś na godz. 15.00 zapraszam do Świetlicy Wiejskiej na JASEŁKA przygotowane przez dzieci (pod dyrekcją p. Agnieszki). Spotkajmy się w parafialnej wspólnocie przy żłóbku i wspólnie pokolędujmy Nowonarodzonemu Jezusowi.

3. Serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim ofiarodawcom, którzy wsparli Krajowy Fundusz Misyjny składając w uroczystość Objawienia Pańskiego swoją ofiarę na ten cel.

4. Pamiętajmy o przestrzeganiu obowiązujących przepisów państwowych i kościelnych dotyczących stanu epidemii.

5. Trwa wizyta duszpasterska – Kolęda.  Z uwagi na trwającą pandemię Covid-19 przebiega ona podobnie jak w roku ubiegłym. Kto  życzy sobie, aby kapłan pobłogosławił mu mieszkanie, proszony jest o indywidualne umawianie się.

6. Rodzinom JAROSZ i GROMALA dziękuję za posprzątanie kościoła na niedzielę. Rodzinie Jarosz dziękuję za złożoną ofiarę. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię  powierzamy rodzinom CYLIOWSKICH i BIAŁEK.

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Wszystkim miłej i błogosławionej niedzieli.

8. Dziękuję za ofiary składane na cele parafialne. W minionym tygodniu na fundusz remontowy organów wpłynęło – 3 x 100 zł, 1 x 300 zł, 1 x 200 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

9. Z inicjatywy Pani Wójt Gminy Domaszowice, w przyszłą niedzielę o godz. 15.00, w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP we Włochach, odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Orkiestry Dętej z Łowkowic. Serdecznie zapraszam do udziału. Dla chętnych uczestników zapewniony jest transport (dowóz i odwóz)

Odjazd autobusu:

Strzelce PGR 13.50

Strzelce OSP 13.55

Strzelce – Szerzyna 14.00

Strzelce – Mleczarnia 14.05 

II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM – 2 stycznia 2022

Dziś w liturgii przeżywamy II Niedzielę po Narodzeniu Pańskim. W tę pierwszą niedzielę Nowego 2022 Roku pragniemy powierzyć Chrystusowi ten nowy czas.

1. W czwartek – 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli. Msze Święte wg porządku niedzielnego. Na zakończenie pobłogosławione zostaną kreda i kadzidło dla oznaczenia naszych domów i mieszkań i na znak, że przyjęliśmy w nasze życie Wcielonego Boga. Drzwi naszych domów oznaczamy literami C+M+B co oznacza (Christus Mansionem Benedicat) „Niech Chrystus Błogosławi temu domowi”. Niech Boże błogosławieństwo nam towarzyszy , zwłaszcza w obecnej sytuacji pandemii.

2. W uroczystość Objawienia Pańskiego rokrocznie obchodzimy Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary składane przy poświęceniu kadzidła i kredy przeznaczone są na Krajowy Fundusz Misyjny.

3. Pamiętajmy o przestrzeganiu obowiązujących przepisów dotyczących stanu epidemii.

4. Tegoroczna wizyta duszpasterska – Kolęda z uwagi na nadal trwającą pandemię ma przebieg taki, jak w roku ubiegłym. Kto  ma pragnienie, aby kapłan pobłogosławił mu mieszkanie, proszony jest o indywidualne umawianie się.

5. W przyszłą niedzielę – 9 stycznia – obchodzimy święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia, choć w naszej polskiej tradycji trwa on aż do Ofiarowania Pańskiego (MB Gromnicznej).

6. W tym dniu na godz. 15.00 zapraszam do Świetlicy Wiejskiej na JASEŁKA przygotowane przez dzieci (pod dyrekcją p. Agnieszki). Chciejmy w parafialnej wspólnocie spotkać się przy żłóbku i wspólnie też pokolędować Nowonarodzonemu Jezusowi.

7. Rodzinom BARTOSIK i BRZEZIŃSKICH dziękuję za posprzątanie i przygotowanie kościoła na Nowy Rok i niedzielę, oraz za złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię  powierzamy rodzinom GROMALA i JAROSZ.

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Wszystkim miłej i błogosławionej niedzieli.

***********

Drodzy Bracia i Siostry, chwała Pana objawiła się wśród nas i będzie się objawiała zawsze, aż do Jego powtórnego przyjścia. W zmiennych kolejach naszego życia wspominamy wciąż na nowo i przeżywamy tajemnice naszego Zbawienia. Centrum całego roku liturgicznego jest Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa, które w tym roku swój szczyt osiągnie w Niedzielę Wielkanocną, 17 kwietnia. W każdą niedzielę, która jest cotygodniowym przeżywaniem Wielkanocy, Kościół uobecnia to wielkie wydarzenie, przez które Chrystus zwyciężył grzech i śmierć. Z wydarzenia Wielkanocy biorą swój początek wszystkie dni świąteczne. Środa Popielcowa, a więc początek Wielkiego Postu, wypadnie w tym roku 2 marca. Wniebowstąpienie Pana Jezusa 29 maja, Pięćdziesiątnica czyli Zesłanie Ducha Świętego 5 czerwca, pierwsza niedziela Adwentu, 27 listopada. Również w święta Matki Bożej, Apostołów i świętych, a także we Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych Kościół pielgrzymujący na ziemi ogłasza paschalne zwycięstwo Pana Jezusa. Chrystusowi, który był, który jest i który przychodzi, Panu czasu i historii, cześć i chwała na wieki wieków. Amen.

Kamery Online

CZYTANIA

POLECANE STRONY