Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia NMP i św. Marcina

MSZE ŚWIĘTE

NIEDZIELA:

STRZELCE:

8.00, 12.00 

GRĘBOSZÓW:

10.00 

DNI POWSZEDNIE:

STRZELCE:

17.00 

(od października do Wielkanocy)

18.00

(od Wielkanocy do września)

 

GRĘBOSZÓW:

Czwartek

16.00 

(od października do Wielkanocy)

17.00

(od Wielkanocy do Września)

 

KONTAKT Z PARAFIĄ

Parafia Narodzenia N.M.P i Św. Marcina

Strzelce 41

46-146 Domaszowice

tel.: 77 419 43 57

NR KONTA BS NAMYSŁÓW
77 8890 1011 0008 0943 4001 0003

NR KONTA FUNDUSZ REMONTOWY 
59 8890 0001 0108 0943 2000 0005

KANCELARIA PARAFIALNA CZYNNA JEST:

Wtorek - Piątek

(pół godziny po Mszy Św. wieczornej)

KANCELARIA JEST NIECZYNNA:

w święta:

kościelne i państwowe

 

Projekt Unijny

O G Ł O S Z E N I A

   

XII NIEDZIELA ZWYKŁA – 25 czerwca 2023

Przeżywamy XII Niedzielę Zwykłą w ciągu roku.

KALENDARZ LITURGICZNY:
WTOREK – NMP Nieustającej Pomocy
ŚRODA – św. Ireneusza, biskupa i męczennika.
CZWARTEK – Świętych Apostołów Piotra i Pawła – uroczystość.

1. W naszym dekanacie dziś uroczystości odpustowe ku czci św. Jana Chrzcicielaw Rychnowie oraz ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła, patronów parafii w Namysłowie.
2. W czwartek – 29 czerwca – uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Przez Ich wstawiennictwo będziemy polecać Bożej opiece wszystkich wierzących, zwłaszcza pasterzy Chrystusowej owczarni. Swoimi modlitwami otaczamy papieża Franciszka – Piotra naszych czasów.
Wierni, którzy będą nabożnie posługiwali się w tym dniu przedmiotem poświęconym przez papieża lub biskupa, mogą otrzymać odpust zupełny, dodając wyznanie wiary.
Dziś po Mszach Świętych będziemy mogli w miarę swoich możliwości złożyć do puszki ofiarę, która tradycyjnie przekazywana jest na działalność apostolską i charytatywną Stolicy Apostolskiej (tzw. Świętopietrze),. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękuję.
3. W piątek (30.06), w obecności Ks. Dziekana oraz dwóch parafian, nastąpi przekazanie parafii nowemu Proboszczowi  ks. mgr TOMASZOWI ZEMBELI. Kanoniczne objęcie Parafii przez nowego Proboszcza wraz z złożeniem wyznania wiary na ręce Księdza Dziekana będzie miało miejsce w niedzielę 2 lipca podczas Mszy Świętej o godz. 12.00.
4. Bardzo serdecznie dziękuję Wszystkim Parafianom za minione, spędzone wspólnie, siedem lat na parafii w Strzelcach. Przede wszystkim dziękuję za modlitwę, wsparcie duchowe za życzliwość i każde dobre słowo. Dziękuję tym wszystkim, którzy nie szczędzili czasu i sił i pomagali w wielu sytuacjach.
5. Rodzinom GRONDOWY i GRONDOWY dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i za złożone ofiary. W tym tygodniu troskę o świątynie powierzamy Rodzinom: STĘPIEŃ i IWAN.
6. Rozpoczął się czas wakacji i urlopów. Dzieciom, młodzieży, wszystkim parafianom życzę pokoju serca i błogosławieństwa Bożego, dobrej niedzieli i całego tygodnia. Wyjeżdżającym na urlopy odpoczynku fizycznego i duchowego. Nie zapominajmy, że modlitwa i Eucharystia są pewnymi drogowskazami na wakacyjnej drodze. Niech więc w tym wakacyjnym czasie nie będzie niedzieli bez Mszy św. i dnia bez modlitwy.
7. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom, świętującym w tym tygodniu najserdeczniejsze życzenia i  w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask przez przyczynę NMP Nieustającej Pomocy oraz świętych Piotra i Pawła.

 XI NIEDZIELA ZWYKŁA – 18 czerwca 2023

Przeżywamy XI Niedzielę Zwykłą w ciągu roku.

KALENDARZ LITURGICZNY:
ŚRODA – św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
SOBOTA – Narodzenie Jana Chrzciciela – Głównego Patrona Archidiecezji Wrocławskiej.

1. Dziś w naszej wspólnocie parafialnej przeżywamy 65 rocznicę święceń kapłańskich Ks. STEFANA CIUPY. Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Dostojnego Jubilata o godz. 13.00.
2. Trwamy w miesiącu poświęconym czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na zakończenie Mszy Świętej wieczornej w naszym kościele nabożeństwo do Serca Pana Jezusa.
3. W czwartek, jak każdego 22 dnia miesiąca czcimy św. Ritę. Msza Święta i nabożeństwo ku czci Św. Rity z poświęceniem Róż, i błogosławieństwem o godz. 18.00.
4. W piątek – 23 czerwca – Uczcimy św. Pio z Pietrelciny. Na zakończenie Mszy Świętej Nabożeństwo.
5. W piątek przypada Dzień Ojca. Pamiętajmy o modlitwie w intencjach naszych ojców. Dla żyjących wypraszajmy obfite Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny, zaś dla zmarłych wieczny pokój w królestwie Bożym.
6. W  sobotę, 24 czerwca przeżywamy UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA ŚW. JANA CHRZCICIELA – święto patronalne Archikatedry Wrocławskiej, Archidiecezji Wrocławskiej i miasta Wrocławia.
7. W naszym dekanacie w tym dniu Uroczystości odpustowe w Smogorzowie.
8. W sobotę 24 czerwca o godz. 18.00 Msza Święta związana z pożegnaniem Księdza Proboszcza. Po Mszy Świętej spotkanie przy ognisku.
9. W Gręboszowie Msza Święta z pożegnaniem Ks. Proboszcza w przyszłą niedzielę wyjątkowo o godz. 9.15!!!
10. Rodzinom MATUSZCZYK i BARAN dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i za złożone ofiary. W tym tygodniu troskę o świątynie powierzamy Rodzinom: GRONDOWY i GRONDOWY.
11. O wykonanie wieńca, na tegoroczne dożynki proszę rodziny ze Strzelec od nr 9 do nr 1.
12. Życzę dobrej niedzieli i całego tygodnia. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom, świętującym w tym tygodniu najserdeczniejsze życzenia i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łaski.

X NIEDZIELA ZWYKŁA  – 11 czerwca 2023

Dziś w liturgii  X niedzielę zwykłą w ciągu roku.

KALENDARZ LITURGICZNY:
WTOREK – św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła.
ŚRODA – bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika.
PIĄTEK –  Najświętszego Serca Pana Jezusa – uroczystość
SOBOTA – Niepokalanego Serca NMP

1. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeżycia Uroczystości Bożego Ciała. Dziękuję wszystkim, którzy zadbali o przystrojenie swoich domów.
2. Codziennie na zakończenie Mszy Świętej w naszym kościele nabożeństwo do Serca Pana Jezusa. Z racji Oktawy Bożego Ciała litania śpiewana jest w podczas procesji. Prośmy jak najczęściej, nie tylko w czerwcu: „Jezu, uczyń serca nasze według Serca Twego”.
3. We wtorek 13 czerwca o godz. 19.00 w świetlicy wiejskiej odbędzie się spotkanie dotyczące organizacji dożynek i festynu wiejsko – parafialnego. Zapraszam do udziału wszystkich zainteresowanych  włączeniem się w organizację tych wydarzeń.
4. W czwartek – 15 czerwca – zakończenie oktawy Bożego Ciała. W tym dniu  poświęcenie wianków.
5. W piątek, 16 czerwca, przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusaa jednocześnie ustanowiony z inicjatywy św. Jana Pawła II Światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Podczas Mszy św. będziemy gorąco prosić, aby Pan Jezus uczynił serca nasze według Serca swego oraz o święte życie dla kapłanów w naszej diecezji i w całym Kościele powszechnym. W tym dniu za odmówienie Aktu Wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa można uzyskać odpust zupełny (pod zwykłymi warunkami).
6. W przyszłą niedzielę 18 czerwca w naszej wspólnocie parafialnej będziemy przeżywać 65 rocznicę święceń kapłańskich Ks. STEFANA CIUPY. Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Dostojnego Jubilata o godz. 13.00.
7. Rodzinom SZUDEK I SZUDEK dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę oraz za złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom MATUSZCZYK I BARAN.
8 Bóg zapłać za wszystkie dary serca oraz za prace przy naszej świątyni.
9. Życzę dobrej niedzieli i całego tygodnia. Wszystkim Zacnym Solenizantom i Jubilatom, świętującym w tym tygodniu najserdeczniejsze życzenia i zapewniamy o pamięci w modlitwie.

 TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ  – 04 czerwca 2023

Dziś przeżywamy uroczystość TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ. Wyznajemy naszą wiarę i oddajemy chwałę  Trójjedynemu Bogu – Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu. W ubiegłą niedzielę uroczystością Zesłania Ducha Świętego rozpoczęliśmy w liturgii okres zwykły
w ciągu roku.

KALENDARZ LITURGICZNY:
PONIEDZIAŁEK – św. Bonifacego, biskupa i męczennika.
CZWARTEK – Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) – uroczystość.
1. „Dziękujemy za czyniących pokój” to hasło przeżywanego dziś XVI Święta Dziękczynienia, zainicjowanego w 2008 przez Kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego. W tym roku w czasie uroczystości do Świątyni Opatrzności Bożej zostaną wprowadzone relikwie patrona harcerzy bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Po Mszach Świętych można złożyć do puszki swój dar na rzecz Sanktuarium Opatrzności Bożej w Warszawie. Ofiarodawcom serdecznie dziękuję.
2. Codziennie na zakończenie Mszy Świętej wieczornej w naszym kościele nabożeństwo do Serca Pana Jezusa. Zachęcam do udziału.
3. W środę od godz. 10.00 odwiedziny chorych z posługą sakramentalną.
4. W czwartek, 8 czerwca Uroczystość Bożego Ciała. Procesja wyruszy po Mszy Świętej, która zostanie odprawiona o godz. 13.00 na placu przy Pałacu Proszę zadbać o wystrój naszych domów. Niech Chrystus Pan ukryty w Eucharystii błogosławi naszej Parafii, Ojczyźnie i darzy pokojem. Nasz udział w tej Procesji niech będzie publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest pośród nas, w naszym życiu. 
5. Bardzo proszę o zaangażowanie się w przygotowanie ołtarzy
I. Rodziny młodzieży Bierzmowanej.
II. Rodziny dzieci I-komunijnych.
III. Róża Różańcowa
IV Ks. Proboszcz +
6. Przez oktawę Bożego Ciała procesja wokół kościoła, w niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00. W trakcie procesji Litania do Serca Pana Jezusa.
7. Arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny udzielił wszystkim mieszkańcom archidiecezji wrocławskiej i przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od pokutnego charakteru tego dnia na piątek po uroczystości Bożego Ciała – 9 czerwca.
8. Rodzinom MATUSZEK i BARTUZEL dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i za złożone ofiary. Rodzinie WRÓBLEWSKICH dziękuję za złożoną ofiarę W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom SZUDEK I SZUDEK.
9. Serdecznie dziękuję za prace porządkowe, za przycięcie żywopłotu i wykoszenie trawy wokół Kościoła i przy plebanii. Dziękuję za każde dobro i wszelką pomoc, za ofiarowane produkty na plebanię.
10. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo.

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE: ZAPOWIEDŹ II.
MACIEJ CZUCZWARA, rzym.-kat., wolny, par. Strzelce (Gręboszów)
NATALIA MICHTA, rzym.- kat., wolna, par. Woskowice Małe (Polkowskie)

W związku z obowiązkiem prowadzenia przez Gminę Domaszowice ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków zwracamy się do mieszkańców o wypełnienie druku zgłoszenia posiadanego zbiornika bezodpływowego (szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków (również mieszkańców z terenów skanalizowanych) i dostarczenie wypełnionego druku do Urzędu Gminy Domaszowice w terminie do 30.06.2023 r. Druki zgłoszenia dostępne są w Urzędzie Gminy Domaszowice, w sekretariacie, w pokoju nr 10 oraz na stronie internetowej.

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO  – 28 maja 2023

Przeżywamy dziś uroczystość Pięćdziesiątnicy - Zesłania Ducha Świętego, zwaną w naszej Ojczyźnie Zielonymi Świątkami i kończymy liturgiczny okres Wielkiej Nocy. Niech umocnienie darami Ducha Świętego przynosi w naszym życiu widoczne owoce.
Za zbożny i publiczny udział w śpiewie (lub recytacji) całego hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź” można dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

KALENDARZ LITURGICZNY:
PONIEDZIAŁEK – NMP Matki Kościoła (drugi dzień świąt)
ŚRODA – NAWIEDZENIE NMP – święto.
CZWARTEK – Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
SOBOTA – Świętych Męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy.

1. We wtorek i środę na zakończenie Mszy Świętej ostatnie w tym roku nabożeństwo majowe. Zapraszam do wspólnej modlitwy.
2. 1 czerwca – Międzynarodowy Dzień Dziecka. Polecajmy w modlitwie wszystkie dzieci wypraszając im potrzebne do wzrastania łaski i dary.
3. Rozpoczynający się w czwartek nowy miesiąc – czerwiec – poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo czerwcowe codziennie na zakończenie Mszy Świętej o godz. 18.00. Wyjątkowo w piątek (I piątek miesiąca) Nabożeństwo na zakończenie Adoracji Najświętszego Sakramentu, która rozpocznie się o godz. 17.30. W tym czasie możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania.
4. W przyszłą niedzielę, 4 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy.
5. Od roku 2008, z inicjatywy Kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, w pierwszą niedzielę czerwca obchodzimy Święto Dziękczynienia. Po Mszach Świętych będzie można złożyć do puszki swój dar na rzecz Sanktuarium Opatrzności Bożej w Warszawie.
6. Rodzinom KOPICA i HABRYCH dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy kolejnym Rodzinom z Zalesia. Rodzinom CHRABAŃSKICH i STĘPIEŃ dziękuję za wykoszenie trawy na cmentarzu.
7. Przy wyjściu z kościoła znajduje się nowy numer diecezjalnego pisma NOWE ŻYCIE. Zachęcam do lektury.
8. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo. Wszystkim życzę dobrej niedzieli i dobrego, błogosławionego tygodnia
9. Arcybiskup Metropolita Józef Kupny zapowiedział zwołanie Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Ostatni taki odbył się w latach 1985 – 1991, a więc w zupełnie innych warunkach społeczno–politycznych. Bazując na wcześniejszych, dobrych doświadczeniach z pracy zespołów „Synodu o synodalności” – Ksiądz Arcybiskup poleca, by  w każdej parafii powstał Zespół Presynodalny, który podejmie refleksje nad lokalnym środowiskiem religijnym dając tym samym fundament do przyszłych prac Synodu. Synod Diecezjalny rozpocznie się 19 maja 2024 r. 

MODLITWA za SYNOD: Stajemy przed Tobą, Duchu Święty, zgromadzeni w Imię Twoje. Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz; zamieszkaj w naszych sercach, naucz nas drogi, którą mamy iść i jak mamy nią podążać. Jesteśmy słabi i grzeszni; nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład. Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę, albo stronniczość wpływała na nasze działania. Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność, abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego, i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy i tego, co jest słuszne. O to wszystko prosimy Ciebie, który działasz w każdym miejscu i czasie, w komunii Ojca i Syna, na wieki wieków. Amen.

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE: ZAPOWIEDŹ II.

MACIEJ CZUCZWARA, rzym.-kat., wolny, par. Strzelce (Gręboszów)
NATALIA MICHTA, rzym.- kat., wolna, par. Woskowice Małe (Polkowskie)

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE  – 21 maja 2023

Przeżywamy dziś Uroczystość Wniebowstąpienia Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Jezus wstępujący do Domu Ojca aby pokazać nam kierunek i cel naszego postępowania na ziemskiej drodze życia.

KALENDARZ LITURGICZNY:
PONIEDZIAŁEK – św. Rity z Cascii, zakonnicy.
ŚRODA – NMP Wspomożycielki Wiernych
PIĄTEK – Św. Filipa Neri, prezbitera.

1. Dziś, w przededniu liturgicznego wspomnienia św. Rity na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12.00 nabożeństwo ku Jej czci z błogosławieństwem róż. Na zakończenie błogosławieństwo indywidualne relikwiami Świętej z Cascii.
2. Przez kolejne majowe dni w naszych kościołach, przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach wyśpiewujemy chwalę NMP słowami Litanii Loretańskiej. Nabożeństwa majowe w naszym kościele codziennie na zakończenie Mszy Świętej wieczornej.
3. W piątek – 26 maja – przypada Dzień Matki. Zapraszam do modlitwy w intencji mam - żyjącym wypraszajmy obfitość Bożych łask i błogosławieństwo, a zmarłym radość wieczną.
4. W tym też dniu przypada 22. rocznica święceń kapłańskich Księdza Proboszcza. Uroczyste świętowanie rocznicy w gronie Kapłanów wyświęconych 26 maja 2001 roku zaplanowane zostało na dzień jutrzejszy w parafii p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Wigancicach. Msza Święta rozpocznie się o godz. 12.00. zapraszam do łączności duchowej.
5. Od piątku modlitewnie oczekujemy na zesłanie Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki w przyszłą niedzielę – 28 maja. Uprzejmie proszę o ozdobienie kościoła brzózkami. Pięćdziesiątnica kończy okres Wielkanocny.
6. 10 czerwca planowana jest jednodniowa pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej. Chętnych proszę o zapisywanie się w zakrystii
7. Rodzinom BILSKICH i KACZMAREK dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom z Zalesia (pierwsze dwie rodziny). O wykoszenie trawy na cmentarzu proszę Rodziny CHRABAŃSKICH i STĘPIEŃ.
8. Dziękuję serdecznie za prace pielęgnacyjne przy kościele, za wykoszenie trawy w ogrodzie św. Rity.
9. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo. Wszystkim życzę dobrej niedzieli i dobrego, błogosławionego tygodnia

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:

ZAPOWIEDŹ III.
KORDIAN KALUZA, rzym.-kat., wolny, par. Strzelce
EWA BEDKA, rzym.- kat., wolna, par. Miłowice

ZAPOWIEDŹ I.
MACIEJ CZUCZWARA, rzym.-kat., wolny, par. Strzelce (Gręboszów)
NATALIA MICHTA, rzym.- kat., wolna, par. Woskowice Małe (Polkowskie)

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA – 14 maja 2023

Świętujemy dziś szóstą niedzielę po Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.
KALENDARZ LITURGICZNY:
WTOREK – Św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika patrona Polski - święto.

1. Dzisiejsza niedziela skrywa liturgiczne wspomnienie św. Macieja Apostoła. Swoje patronalne święto obchodzi dziś J. E. Ks. Bp Maciej Małyga- biskup pomocniczy naszej diecezji. Pamiętajmy w modlitwie o dostojnym Solenizancie.
2. Przez kolejne majowe dni w naszych kościołach, przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach wyśpiewujemy chwalę NMP słowami Litanii Loretańskiej. Nabożeństwa majowe w naszym kościele codziennie na zakończenie Mszy Świętej wieczornej.
3. W poniedziałek, wtorek i środę po szóstej niedzieli wielkanocnej przypadają kwartalne dni modlitw o urodzaje (dawniej tzw. „Dni Krzyżowe”). W poniedziałek Msza św. „w okresie zasiewów”, we wtorek „Msza św. o uświęcenie pracy ludzkiej”, w środę „Msza za głodujących”.  Będziemy prosić Pana Boga o obfite plony i błogosławieństwo dla ciężkiej pracy na roli, o sprawiedliwy podział dóbr i chleb dla głodujących w naszym kraju i na całym świecie.
4. W piątek 19 maja rozpoczyna się nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
5. W przyszłą niedzielę – 21 maja – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
6. W przyszłą niedzielę, w przededniu liturgicznego wspomnienia św. Rity na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12.00 nabożeństwo ku Jej czci z błogosławieństwem róż. Na zakończenie błogosławieństwo indywidualne relikwiami.
7. Rodzinom BIELA i RUTKA dziękuje za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom: BILSKICH i KACZMAREK.
8. 10 czerwca planowana jest jednodniowa pielgrzymka autokarowa. Chętnych proszę o zapisywanie się w zakrystii
9. Dziękuję serdecznie paniom za prace pielęgnacyjne w ogrodzie św. Rity, Dziękuję za każde dobro i wszelką pomoc, a także za ofiarowane na plebanię produkty.
10. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece Najświętszej Maryi Panny i ich świętych patronów a w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo.

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:
ZAPOWIEDŹ II.

KORDIAN KALUZA, rzym.-kat., wolny, par. Strzelce
EWA BEDKA, rzym.- kat., wolna, par. Miłowice 

V NIEDZIELA WIELKANOCNA  – 7 maja 2023

Dziś jest piąta niedziela Wielkanocy. Trwamy w  radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Umacniajmy się spotkaniem ze Zmartwychwstałym przez nasz pełny udział w Eucharystii.

KALENDARZ LITURGICZNY:
PONIEDZIAŁEK – św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski – uroczystość.

1. Dziś przypada 31 rocznica śmierci Ks. Bolesława Salety, pełniącego funkcję Proboszcza parafii w Strzelcach w latach 1974 – 1991. Pamiętajmy w modlitwie o zmarłych kapłanach posługujących w naszej parafii.

2. Wczoraj w naszej wspólnocie parafialnej 10 dzieci przystąpiło do I Komunii Świętej. Dziękuję bardzo rodzicom dzieci za przygotowanie tej uroczystości oraz za ofiarowanie do kościoła mikrofonu.

3. Przez kolejne majowe dni w naszych kościołach, przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach odbywają się Nabożeństwa Majowe. Trwajmy na modlitwie, oddając cześć NMP słowami Litanii Loretańskiej. Nabożeństwo codziennie na zakończenie Mszy Świętej o godz. 18.00, a w niedzielę przed Mszą Świętą o godz. 12.00.

4. Przypominam, że zgodnie z ogłoszeniem przez Stolicę Apostolską, od 20.06.2020 roku dodane zostały trzy wezwania w Litanii loretańskiej, Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła ich polskie tłumaczenie. Wprowadzone zostały do Litanii w następującym brzemieniu: Matko miłosierdzia (po Matko Kościoła), Matko nadziei (po Matko Łaski Bożej), Pociecho migrantów (po Ucieczko grzesznych). 

5. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom: BIELA i RUTKA.

6. Ks. Dziekan Tadeusz Strugała zaprasza osoby chętne do udziału w pielgrzymce do Lichenia wraz z dziećmi I komunijnymi z Włoch. Wyjazd w sobotę 20 maja.

7. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie przez przyczynę Najświętszej Maryi Panny wypraszamy obfitość darów, łask i błogosławieństwa.

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE: 

ZAPOWIEDŹ III.

DAWID WOJCIECH SOBAS rzym.-kat., wolny, par. Strzelce (Gręboszów)
KAROLINA KLUSKA, rzym.- kat., wolna, par. Przeczów (Lubska)

ZAPOWIEDŹ I.

KORDIAN KALUZA, rzym.-kat., wolny, par. Strzelce
EWA BEDKA, rzym.- kat., wolna, par. Miłowice 

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA  – 30 kwietnia 2023 

 NIEDZIELA DOBREGO PASTERZA

Dzisiejszą niedzielę tzw. „Dobrego Pasterza” przeżywamy w Kościele jako Światowy dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Podczas tego tygodnia szczególnie prośmy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne także z naszej wspólnoty parafialnej.
Dziś tez, organizowana po raz XVII przez Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i stowarzyszenie MIVA Polska Ogólnopolska Niedziela modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po naszych drogach, przebiegająca pod hasłem „Pokój w sercu i na wszystkich drogach”. Organizatorzy zapraszają wszystkich do wspólnej i indywidualnej modlitwy o bezpieczeństwo na drogach i za wszystkich użytkowników dróg.

KALENDARZ LITURGICZNY:
PONIEDZIAŁEK – Św. Józefa Rzemieślnika.
WTOREK – Św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła
ŚRODA – NMP Królowej Polski – uroczystość
CZWARTEK – Św. Floriana, męczennika
SOBOTA  - Św. Apostołów Filipa i Jakuba - święto.

1. Rozpoczynamy miesiąc w szczególny sposób poświęcony Maryi. Będziemy gromadzić się na nabożeństwie majowym ku czci NMP na zakończenie codziennych Mszy Świętych. W niedziele Litania Loretańska przed Mszą Świętą o godz. 12.00
2. 1 maja jest to także liturgicznym wspomnieniem św. Józefa Rzemieślnika. W tym dniu naszymi modlitwami przez wstawiennictwo św. Józefa Rzemieślnika obejmijmy wszystkich pracujących a także osoby i rodziny borykające się z problemem bezrobocia i z dramatyczną sytuacją materialną.
3. W rozpoczynającym się tygodniu – w środę, piątek i sobotę - przeżywamy  kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele.
4. W Uroczystość NMP KRÓLOWEJ POLSKI – 3 maja -  porządek Mszy Świętych niedzielny. Nasze myśli i serca skierujmy ku Jasnej Górze, duchowej stolicy naszej Ojczyzny, do Tronu Jasnogórskiej Matki, Królowej naszego Narodu i wzorem naszych przodów powierzajmy Matczynej Opiece Maryi Nasze Rodziny, nas samych i naszą Ojczyznę. gdyż to także święto narodowe – 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W naszym dekanacie w tym dniu uroczystość odpustowa w Domaszowicach.
5. W sobotę  – 6 maja w naszej wspólnocie parafialnej 10 dzieci przystąpi do I Komunii Świętej. Uroczystość będzie miała miejsce podczas Mszy Świętej o godz.12.00. Spowiedź przed I Komunią w piątek o godz. 16.00.
6. W przyszłą niedzielę, 7 maja przypada 31 rocznica śmierci Ks. Bolesława Salety, pełniącego funkcję Proboszcza parafii w Strzelcach w latach 1974 – 1991. Pamiętajmy w modlitwie o zmarłych kapłanach posługujących w naszej parafii.
7. Przy wyjściu z Kościoła jest nowy numer diecezjalnego pisma NOWE ŻYCIE. Zachęcam do czytania i dziękuję za ofiary złożone za prasę.
8. Rodzinom PUSZCZEWICZ i BIELA dziękuję za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary. Rodzinom KUKLA I KUKLA dziękuję za wykoszenie trawy na cmentarzu. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię i obejście kościoła powierzamy rodzicom dzieci pierwszokomunijnych.
9. Dziękuję za każde dobro i wszelką pomoc, za ofiarowane na plebanię produkty. Dziękuję za troskę o teren przy kościele. Ofiarodawcom dziękuję za kolejne nasadzone rododendrony. Niech sam Bóg wynagrodzi Waszą życzliwość obfitością swojej łaski.
10. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo. 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE: ZAPOWIEDŹ II.

DAWID WOJCIECH SOBAS rzym.-kat., wolny, par. Strzelce (Gręboszów)

KAROLINA KLUSKA, rzym.- kat., wolna, par. Przeczów (Lubska)

**********

2 maja Wójt Gminy Domaszowice zaprasza do udziału w pikniku rodzinnym połączonym z obchodami święta  flagi Narodowej oraz Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Początek o godz. 16.00 przy Urzędzie Gminy. 

III NIEDZIELA WIELKANOCNA - 23 kwietnia 2023
NIEDZIELA BIBLIJNA

Dziś jest trzecia niedziela Wielkanocy. Trwamy w  radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Umacniajmy się spotkaniem ze Zmartwychwstałym przez udział w Eucharystii.
KALENDARZ LITURGICZNY:
PONIEDZIAŁEK – św. Wojciecha biskupa i męczennika, głównego patrona Polski - uroczystość.
WTOREK – Św. Marka, ewangelisty – święto.
SOBOTA – św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy - święto.

1. Dzisiejsza niedziela z ustanowienia Episkopatu Polski obchodzona jest jako NIEDZIELA BIBLIJNA  i rozpoczyna XVI Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim są słowa: Czy chcecie gardzić Kościołem Boga? (1 Kor 11,22). Celem tych dni jest zachęta do rodzinnego i osobistego czytania Pisma Świętego, oraz  ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych.
Wierni, którzy w dniu dzisiejszym poświęcą minimum pół godziny (bez przerwy) na lekturę Pisma Świętego), mogą pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny.
2. Próba dla dzieci I komunijnych w piątek po Mszy Świętej wieczornej.
3. W sobotę, 29 kwietnia przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II Wojny Światowej, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku. W tym dniu naszą modlitwą ogarniemy wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane.
4. W przyszłą –  IV Niedzielę Wielkanocną, tzw. Niedzielę Dobrego Pasterza, 30 kwietnia – przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania do Służby Bożej, który w polskim Kościele rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego.
5. Rodzinom MIKITÓW i MIKITÓW dziękujemy za posprzątanie, przygotowanie kościoła na niedzielę oraz za złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskęo świątynię powierzamy Rodzinom: PUSZCZEWICZ i BIELA. O wykoszenie trawy na cmentarzu proszę Rodziny: KUKLA i KUKLA.
6. Solenizantów i jubilatów polecamy opiece świętych patronów i w życzliwej modlitwie wypraszamy obfitość łask i błogosławieństwo. 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE: ZAPOWIEDŹ I

DAWID WOJCIECH SOBAS, rzym.-kat., wolny, par. Strzelce (Gręboszów).
KAROLINA KLUSKA, rzym.- kat., wolna, par. Przeczów (Lubska). 

II NIEDZIELA WIELKANOCNA  – 16 kwietnia 2022 – NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

Przeżywamy Niedzielę Miłosierdzia Bożego, ustanowioną dla całego Kościoła przez św. Jana Pawła II, w dniu kanonizacji siostry Faustyny.. Zadaniem Kościoła – nas wszystkich napełnionych paschalną radością - jest głosić i uobecniać miłosierdzie Boga, objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żyje pośród nas. Na zakończenie Mszy Świętych Koronka do Miłosierdzia Bożego.

1. Dziś można zyskać dar odpustu zupełnego na zwykłych warunkach za udział w pobożnych praktykach ku czci Miłosierdzia Bożego. 
Na terytorium Polski istnieje także codzienna możliwość uzyskania odpustu zupełnego za pobożne odmówienie koronki do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem wystawionym do adoracji bądź w tabernakulum.
2. Niedziela Miłosierdzia Bożego, rozpoczyna w Kościele Katolickim 79Tydzień Miłosierdzia, którego celem jest budzenie wrażliwości na potrzeby naszych bliźnich, zwłaszcza chorych i ubogich. Jego hasłem będą słowa papieża Franciszka: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”.
3. W sobotę, 22 kwietnia na zakończenie Mszy Świętej o godz. 18.00 Nabożeństwo ku czci św. Rity.
4. Przyszła,  III niedziela Wielkanocna – 23 kwietnia, z ustanowienia Episkopatu Polski obchodzona jest jako NIEDZIELA BIBLIJNA  i rozpocznie XV Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim są słowa: Czy chcecie gardzić Kościołem Boga? (1 Kor 11,22) W niedziele odbędzie się również Narodowe czytanie Pisma Świętego.
5. Kończąca się dziś Oktawa Wielkanocy jest również okazją do podziękowania za wszystkie Świąteczne Życzenia, które jako parafia otrzymaliśmy w minionych dniach od osób publicznych, prywatnych oraz instytucji.
6. Dziękuję również osobom, które zaangażowały się w demontaż dekoracji wielkanocnych, sprzątanie i przygotowanie kościoła na niedzielę. Dziękuję również paniom, które zatroszczyły się o ogród św. Rity.
7. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom: MIKITÓW i MIKITÓW.
8. Wszystkim solenizantom i jubilatom świętującym w rozpoczynającym się tygodniu życzę obfitości łask Bożych oraz opieki Matki Najświętszej i św. Patronów na każdy dzień.
********
W dniach 16 – 25 września 2023 planowana jest z naszej parafii pielgrzymka samolotowo - autokarowa do Włoch. Na trasie przewidziane są : ARBELOBELLO – MATERA – BARI – MONTE SAN ANGELO – SAN GIOVANNI ROTONDO – NEAPOL – MONTE CASSINO – RZYM – WATYKAN – CASCIA – ROCCAPORENA – ASYŻ – WENECJA – SANKTUARIUM MADONNA DELLA CORONA. Bliższe informacje i zapisy u Ks. Proboszcza.

UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 9 kwietnia 2023

W ten radosny dzień Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa przyszliśmy do naszego parafialnego kościoła, aby wyśpiewać radosne Alleluja i dziękować waz z całym stworzeniem za dzieło Odkupienia, z Chrystusowe zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Jak Apostołowie, niewiasty stajemy przy pustym grobie
i przepełnieni wydarzeniem nocy i wielkanocnego poranka zwiastować światu – „Zmartwychwstał Chrystus, Pan mój i nadzieja…”
Z okazji Zmartwychwstania Naszego Pana życzę wszystkim Parafianom i Gościom, aby te Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość. Niech Chrystusowe zwycięstwo nad grzechem i śmiercią napełni nasze serca nową nadzieją. Wielkanocna radość niech zagości w naszych domach, pośród krewnych, przyjaciół i znajomych. Niech umacnia nas w trudach codziennego życia i składania świadectwa wiary., Przede wszystkim  jednak życzmy sobie dziś POKOJU w Naszej Ojczyźnie, na Ukrainie, na świecie i w naszych sercach.

1. Dzisiejsza, najważniejsza w naszej wierze Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna ośmiodniową Oktawę Wielkanocy, co oznacza iż wszystkie jej dni obchodzi się jako jedna uroczystość ku czci Chrystusa Zmartwychwstałego.
2. W Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy Świętych jak w każdą niedzielę. Naszymi modlitwami i ofiarami złożonymi na tacę wspieramy Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne i Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Serdecznie dziękuję wszystkim ofiarodawcom.
3. Od Wielkiego Piątku trwamy na nowennie przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia. 
4. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie kościoła do przeżywania świąt: za jego posprzątanie, przygotowanie dekoracji i liturgii na czas Triduum Paschalnego, a także za czynny udział w liturgii minionych dni.
Dziękuję lektorom i ministrantom i wszystkim , którzy włączyli się w przygotowanie i przebieg liturgii. Dziękuję organistom – Pani Agnieszce i Panu Grzegorzowi za prowadzenie śpiewu. Wszystkim, którzy włączyli się w liturgię i tym, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do przeżycia tych świątecznych dni składam serdeczne Bóg zapłać. Niech sam Bóg wynagrodzi Waszą życzliwość obfitością swojej łaski.
5. Od środy Msze Święte o godz. 18.00, w Gręboszowie w czwartki o 17.00.
6. Spotkanie dzieci mających przystąpić do I komunii Świętej w piątek 14 kwietnia, po Mszy Świętej.
7. II Niedziela Wielkanocna (16 kwietnia) to Niedziela Bożego Miłosierdzia. W ten dzień można odpust zupełny na zwykłych warunkach za udział w pobożnych praktykach ku czci Miłosierdzia Bożego (w dowolnym kościele) lub przynajmniej odmówienia przed Najświętszym Sakramentem „Ojcze nasz” i „Wierzę” z dodaniem pobożnego wezwania do Pana Jezusa miłosiernego (np. „Jezu Miłosierny, ufam Tobie”).
Na terytorium Polski istnieje także codzienna możliwość uzyskania odpustu zupełnego za pobożne odmówienie koronki do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem (wystawionym lub w tabernakulum).

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ – 2 kwietnia 2023

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

1. Dziś przypada 18 rocznica śmierci św. Jana Pawła II. W związku próbami dyskredytowania dobrego imienia Ojca Świętego zrodziło się wiele inicjatyw mających na celu obronę dobrego imienia św. Jana Pawła II. Dziś w Namysłowie o godz. 21.00 odbędzie się PAPIESKI MARSZ PAMIĘCI, który przejdzie z parkingu przy cmentarzu na ul. Jana Pawła II do Rynku. W imieniu organizatorów zapraszam do udziału.
2. Rozpoczynający się Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii Triduum Sacrum.
3. Przygotowanie Kościoła do Świąt, przygotowanie ołtarza adoracji i symbolicznego Bożego Grobu w środę od godziny 16.00. Zapraszam do pomocy chętnych, którym pozwalają czas.  możliwości i chęci.
4. Odwiedziny chorych w środę od godz. 10.00.
5. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się onao godz. 19.00 (GRĘBOSZÓW, g 17.00). Po Komunii świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej „ciemnicą”. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Pana Jezusa potrwa do 22.00. W Wielki Piątek Adoracja zostanie wznowiona o godz. 15.00.
6. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 19.00 (GRĘBOSZÓW, g. 17.00). Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Ofiary złożone na tacę podczas adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie Bazylik Zmartwychwstania i Ukrzyżowania w Jerozolimie. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego; adoracja przy grobie Pańskim w Gręboszowie do godz. 21.00,  w Strzelcach do 22.00.
W Wielki Piątek o godz. 15.00 rozpoczniemy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim (od godz.9.00). Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Strzelcach o godz. 9.00 i 12.00; w Gręboszowie o g. 10.00, w Sułoszowie o g. 10.30 przy Krzyżu, w Zalesiu – bloki o godz. 11.00 i w Zalesiu – przy Krzyżu o godz.11.20.
W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego (tzw. Matkę wszystkich Wigilii) . Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 17.00 a w GRĘBOSZOWIE o godz. 20.00. Podczas liturgii Światła i przy odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnym potrzebne będą świece. Proszę o ich przyniesienie ze sobą. W Gręboszowie liturgia zakończy się procesją rezurekcyjną obwieszczającą Zmartwychwstanie Chrystusa. Procesja rezurekcyjna w Strzelcach w niedzielę wielkanocną o godz. 6.00.
Zachęcam też do pielęgnowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie sobie życzeń.
8. W Poniedziałek Wielkanocny porządek Mszy św. niedzielny. Ofiary złożone w tym dniu na tacę przeznaczone są tradycyjnie już na potrzeby Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego i  Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
9. Serdecznie dziękuję za upiększenie ternu przy kościele poprzez zakup i posadzenie azalii oraz rododendronów przy krzyżu misyjnym.
10. Rodzinom KONDRAT i PROKOP dziękuję za posprzątanie i przygotowanie kościoła oraz złożone ofiary na kwiaty. 

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 26 marca 2023

Dzisiaj w liturgii przeżywamy piątą niedzielę Wielkiego Postu (dawniej I Męki Pańskiej), która zwana jest czarną. W tym dniu w Kościołach zasłaniane są krzyże.

1. W związku z inicjatywą obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II „Dolny Śląsk z Janem Pawłem II” w naszej parafii w piątek odbędą się drogi krzyżowe z rozważaniami o św. Janie Pawle II.
2. W piątek 31 marca przypada 40. rocznica święceń kapłańskich J.E. Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego. Pamiętajmy w modlitwie o naszym Arcypasterzu.
3. W sobotę 1 kwietnia o godz. 10.00 przedświąteczna spowiedź święta.
4. Przyszła niedziela, 2 kwietnia to Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas Mszy Świętych  poświęcenia palm. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12.00 konkurs na najpiękniejszą palmę.
5. W tym tygodniu – w związku z głoszonymi przez Księdza Proboszcza Rekolekcjami  nie będzie Mszy Świętych w poniedziałek, wtorek i środę. W czwartek Msza Święta o godz. 16.00. 
6. Przez dalszą część Wielkiego Postu odprawiane będą Nabożeństwa Pasyjne: W niedziele przed  Mszą Świętą Gorzkie Żale. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej: w piątek w Gręboszowie o godz. 16.00, a w Strzelcach na zakończenie Mszy Świętej.
7. Rodzinom PUKAŁA i PUKAŁA dziękuję za posprzątanie kościoła, oraz złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy Rodzinom: PROKOP i KONDRAT.
8. W zakrystii można jeszcze zaopatrywać się w świece paschalne (20 zł). Wspieramy w ten sposób akcje dobroczynne prowadzone przez Caritas.
9. Serdecznie dziękuję osobom, które uporządkowały teren przy kontenerze na cmentarzu parafialnym. Dziękuję za każde dobro, modlitwę i wszelką pomoc, dziękuję za ofiarowane na plebanie produkty. Serdeczne „Bóg zapłać”.
10 Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia, pamiętając o Nich w modlitwie.

******

Koło Gospodyń Wiejskich w Strzelcach zaprasza dzieci i dorosłych na WARSZTATY WIELKANOCNE, które odbędą się dziś w Świetlicy Wiejskiej od godz. 15.00. W trakcie Warsztatów będzie można: dekorować babeczki, zdobić jajka barwnikami i metodą Decoupage, tworzyć wielkanocne palmy. 

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 19 marca 2023

Dzisiejsza, już czwarta niedziela Wielkiego Postu w tradycji Kościoła nazywana jest niedzielą „Laetare”, czyli niedzielą radości. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wszystkich nas do radości, abyśmy podejmując trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
1. W poniedziałek 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. (przeniesiona w związku z przypadającą dziś IV Niedzielą Wielkiego Postu) Papież Pius IX ogłosił św. Józefa patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. W tym dniu otoczmy modlitwą wszystkich mężczyzn: kawalerów, mężów, ojców, dziadków i prośmy Boga o wszelkie łaski dla nich, by codziennie na wzór św. Józefa wypełniali powołanie, do jakiego zostali wezwani. Pamiętajmy też w naszej modlitwie o solenizantach, którym patronuje ten wielki święty: szczególnie o naszym Metropolicie Wrocławskim, księdzu Arcybiskupie Józefie Kupnym.
2. W najbliższą środę – jak w każdy 22 dzień miesiąca nabożeństwo ku czci Św. Rity. Natomiast w czwartek – 23 marca nabożeństwo ku czci Św. Pio z Pietrelciny (Msza Święta o godz. 9.00). Za ich przyczyną będziemy polecać nasze osobiste intencje.
3. W niedziele przed każdą Mszą Świętą – Gorzkie Żale. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej: w Gręboszowie w piątek o godz. 16.00, a w Strzelcach po Mszy Świętej wieczornej.
4. W następną niedzielę - V Wielkiego Postu (dawniej I Męki Pańskiej) zwaną czarną w kościołach zasłaniane są krzyże. W tym dniu w naszej wspólnocie parafialnej posługę pełnił będzie Ks. Dr Hab. DOMINIK OSTROWSKI – prorektor PWT we Wrocławiu.
5. Jak każdego roku Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw ‘Pro Missio” oraz Firma Green Office Ecologic, przeprowadza zbiórkę elektrośmieci w naszej archidiecezji w ramach Akcji „ Oczyść Dom i Świat z elektrośmieci”. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczone są na wsparcie polskich misji w Zambii, Kamerunie, Kenii i dzieł prowadzonych wśród Polaków na Wschodzie (Ukraina, Białoruś , Kazachstan) przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Odbiór zebranej elektryczności w naszej parafii nastąpi 22 marca do godz. 9.00.
6. W zakrystii można jeszcze zaopatrywać się w świece paschalne (20 zł). Wspieramy w ten sposób akcje dobroczynne prowadzone przez Caritas.
7. W tym tygodniu troskę o świątynię powierzamy  Rodzinom PUKAŁA i PUKAŁA.
8. Serdecznie dziękuję za każde dobro, modlitwę i wszelką pomoc i życzliwość.
9. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia, pamiętając o Nich w modlitwie.

******
Koło Gospodyń Wiejskich w Strzelcach zaprasza dzieci i dorosłych na WARSZTATY WIELKANOCNE, które odbędą się w Świetlicy Wiejskiej w sobotę 25 marca od godz. 15.00. W trakcie Warsztatów będzie można: dekorować babeczki, zdobić jajka barwnikami i metodą Decoupage, tworzyć wielkanocne palmy. 

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 12 marca 2023

Dziś III niedziela Wielkiego Postu. Przeżywamy wspólnie czas nawrócenia i pokuty, który ma nas przygotować do przeżycia radości Zmartwychwstania Pańskiego.

1. Rozpoczynamy dziś rekolekcje wielkopostne, które zakończymy  we wtorek 14 marca. Witam O. ARSENIUSZA JURAKA OSPPE, który będzie im przewodniczyć. Msze Święte z naukami rekolekcyjnymi w poniedziałek w Strzelcach o 18.00, we wtorek o 9.00 i 18.00. W Gręboszowie w poniedziałek i wtorek o 16.30SPOWIEDŹ zaplanowana jest na 1 kwietnia.
2. W środę, czwartek i piątek nie będzie Mszy Świętych.
3. W zakrystii można zaopatrywać się w baranki z białej czekolady (10 zł) oraz świece paschalne (20 zł). Wspieramy w ten sposób akcje dobroczynne prowadzone przez Caritas: WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS oraz JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA. Na ostatnich ławkach znajdują się jeszcze małe skarbonki przeznaczone na jałmużnę.
4. Rodzinom młodzieży, która przystąpiła do bierzmowania  dziękuję za posprzątanie kościoła.
5. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania, jak i uczestniczącym w dniu wczorajszym w spotkaniu z naszym Pasterzem Arcybiskupem Józefem Kupnym w ramach WIZYTACJI KANONICZNEJ. Dziękuję za każde dobro, modlitwę i wszelką pomoc,
6. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia, pamiętając o Nich w modlitwie. 

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 5 marca 2023

Przeżywamy drugą niedzielę Wielkiego Postu. Dzisiejsza niedziela to Niedziela „Ad Gentes” – Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami pod hasłem „Z misjonarzami budujemy Kościół”. Dziękuję wszystkim, którzy składając dziś na tacę swoją ofiarę wspierają cele misyjne. Dzieło to można wesprzeć również wysyłają sms-a  MISJE pod numer 72032

1. W najbliższy piątek – 10 marca przypada 1 rocznica wyniesienia do godności biskupiej Ks. Dra Macieja Małygi, biskupa pomocniczego naszej Archidiecezji.

2. W sobotę 11 marca przeżywać będziemy w naszej parafii WIZYTACJĘ KANONICZNĄ. Gościć będziemy Metropolitę Wrocławskiego Księdza Arcybiskupa JÓZEFA KUPNEGO. Główna Msza Święta wraz z udzieleniem sakramentu bierzmowania o godz. 13.30. W Gręboszowie spotkanie z Księdzem Arcybiskupem podczas modlitwy Anioł Pański o godz. 12.00.

3. We wtorek na godz. 10.00 zapraszam osoby chętne do pomocy przy uporządkowaniu terenu przy plebanii.

4. W środę – 8 marca - obchodzimy dziś Dzień Kobiet. Pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach. Wszak kobiety odgrywają szczególną rolę w świecie, w Kościele i w rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem kobiety, żony i matki.

 

5. W czwartek o godz. 16.00 zbiórka dla ministrantów (obecność obowiązkowa), a  po Mszy Świętej spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.

6. Przez cały okres Wielkiego Postu odprawiane są Nabożeństwa Pasyjne: W niedziele przed każdą Mszą Świętą – Gorzkie Żale. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej: w Gręboszowie w piątek o godz. 16.00, a w Strzelcach po Mszy Świętej wieczornej.

7. Wzorem lat ubiegłych Caritas na czas Wielkiego Postu proponuje udział w akcjach dobroczynnych:
WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS – w zakrystii i kancelarii parafialnej można zaopatrywać się w baranki z białej czekolady (10 zł) oraz świece paschalne 20 zł.
JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA – na ławkach znajdują się jeszcze małe skarbonki, do których, w miarę możliwości przez okres Postu składać można drobne ofiary pochodzące z wyrzeczeń wielkopostnych.
W Niedzielę Bożego Miłosierdzia zebrane ofiary przynosimy do kościoła. Uzyskane środki zostaną przekazane na dzieła Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

8. Rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy w przyszłą niedzielę (12 marca), a zakończymy  we wtorek 14 marca. Przewodniczyć będzie O. ARSENIUSZ JURAK OSPPE, aktualnie posługujący na Jasnej Górze, a wcześniej do czasu wojny przez 13 lat na Ukrainie. Spowiedź wielkopostna będzie miała miejsce 1 kwietnia.

9. Rodzinie KĄCKICH i KĄCKICH dziękuję za posprzątanie kościoła, oraz złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom młodzieży przystępującej do bierzmowania.

10. Przy wyjściu z kościoła dostępny jest nowy numer diecezjalnego czasopisma NOWE ŻYCIE. Zachęcam do lektury i dziękuję za ofiary składane za prasę..

11. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia, pamiętając o Nich w modlitwie.

 I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 26 lutego 2023

Dzisiaj  w liturgii przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, oraz ostatni dzień Kwartalnych dni modlitw o ducha pokuty. Niech czas Wielkiego Postu będzie dla każdego z nas czasem zbliżania się do Boga, pracy nad sobą i wrażliwości na potrzeby innych.

KALENDARZ LITURGICZNY:
SOBOTA – św. Kazimierza, królewicza - święto

1. Rozpoczęliśmy czas przygotowania do Świąt Paschalnych. W dobrym przeżyciu Wielkiego Postu pomogą nam Nabożeństwa Pasyjne. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej: w piątki o godz.16.00 w Gręboszowie, w Strzelcach po Mszy Świętej ogodz.17.00. W niedziele przed Mszą Świętą – Gorzkie Żale. Zachęcam do udziału w rozważaniu Męki Pańskiej. Za uczestnictwo w nabożeństwach pasyjnych a także za  odmówienie w piątki modlitwy do Chrystusa Ukrzyżowanego „Oto ja dobry i najsłodszy Jezu…” po spełnieniu zwykłych warunków możemy uzyskać odpust zupełny.
2. Spotkanie kandydatów do bierzmowania wraz z rodzicami we wtorek – 28 lutego po Mszy Świętej.
3. W środę, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.
4. Przyszła, druga niedziela Wielkiego Postu (5 marca), tradycyjnie już obchodzona jest w Kościele jako dzień modlitw w intencji misji i misjonarzy, a także materialnego wsparcia dzieła Ad gentes. Ofiary złożone w tym dniu na tacę przeznaczone są na cele misyjne (w tym roku wsparcie dla misjonarzy posługujących w Afryce).
5. W niedzielę 5 marca podczas Mszy Świętej o godz. 12.00  zostaną pobłogosławione i wręczone krzyże kandydatom do bierzmowania.
Wzorem lat ubiegłych Caritas n6. a czas Wielkiego Postu proponuje udział w akcjach dobroczynnych:
WIELKANOCNE DZIEŁO CARITAS – w zakrystii i kancelarii parafialnej można zaopatrywać się w baranki z białej czekolady oraz świece paschalne.
JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA – do skarbonek, w miarę możliwości przez okres Postu składać będzie można drobne ofiary pochodzące z wyrzeczeń wielkopostnych.
Po Wielkanocy, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia zebrane ofiary przynosimy do kościoła. Uzyskane środki zostaną przekazane na dzieła Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
6. Rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy od III niedzielę Wielkiego Postu (12 marca), a zakończymy  we wtorek 14 marca. Przewodniczyć będzie O. ARSENIUSZ JURAK OSPPE, aktualnie posługujący na Jasnej Górze, a wcześniej, do czasu wojny przez 13 lat na Ukrainie. Spowiedź wielkopostna zaplanowana została na sobotę 1 kwietnia (to nie jest prima aprilis!!!)
7. Rodzinom MARSZAŁEK i CZOCHÓR dziękuję za posprzątanie kościoła oraz złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom: KĄCKICH i KĄCKICH.
8. W imieniu Ks. Prałata Tadeusza Rusnaka dziękuję wszystkim uczestniczącym we Mszy Świętej i spotkaniu urodzinowym. Za modlitwę, obecność, życzenia [ wszelką dobroć i życzliwość wobec Dostojnego Solenizanta.

VII NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU – 19 lutego 2023 

Świętujemy dziś VII niedzielę zwykłą w ciągu roku.

KALENDARZ LITURGICZNY:
PONIDZIAŁEK – św. Hiacynty i Franciszka Marto – dzieci z Fatimy.
ŚRODA  – POPIELEC.

1. W odpowiedzi na apel przewodniczącego KEP Abpa Stanisława Gądeckiego wspieramy dziś materialnie poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Syrii i  Turcji. Dziękuję wszystkim, którzy na miarę swych możliwości zechcą złożyć po Mszy Świętej swoją ofiarę do puszki.
2. Na progu Wielkiego Postu rozpoczynamy dziś 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, przeżywany pod hasłem: Ku trzeźwości z Kościołem. Zachęcam do modlitwy za osoby uzależnione oraz do podejmowania w Wielkim Poście abstynenckich i trzeźwościowych zobowiązań, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.
3. W związku z wizytacją kanoniczną w naszym dekanacie jutro Msza Święta o godzinie 16.00, natomiast w czwartek o godz. 18.00.
4. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania we wtorek 28 lutego po Mszy Świętej wieczornej.
5. Dobiega końca tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Przez symboliczny gest posypania naszych głów popiołem w czasie Liturgii, wkroczymy w okres Czterdziestodniowego Przygotowania do Wielkanocy – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Msze Święte tego dnia o godz. 16.00 w Gręboszowie i o godz.9.00 i 17.00 w Strzelcach.
6. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu.
7. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Post ścisły obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Wszystkich obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
8. W okresie Wielkiego Postu będą odprawiane Nabożeństwa Pasyjne - nabożeństwo Drogi Krzyżowej: w Gręboszowie w piątki o godz.16.00, a w Strzelcach w piątki bezpośrednio po Mszy Świętej wieczornej. W niedziele przed Mszą Świętą Gorzkie Żale. Zachęca do licznego udziału w rozważaniu Męki Pańskiej. Za uczestnictwo w nabożeństwach pasyjnych oraz odmówienie modlitwy do Chrystusa Ukrzyżowanego „Oto ja dobry i najsłodszy Jezu…” po spełnieniu zwykłych warunków możemy uzyskać odpust zupełny.
9. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię powierzamy rodzinom: MARSZAŁEK i CZOCHÓR.
10. Przeżywającym ferie zimowe - dzieciom, młodzieży, nauczycielom, rodzicom życzę dobrej pogody i odpoczynku, a na wszystkich szlakach opieki Bożej.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 12 lutego 2023

Świętujemy dziś VI niedzielę zwykłą w ciągu roku, obchodzoną jako Światowy Dzień Małżeństw. Naszą modlitwą otaczamy wszystkie małżeństwa, szczególnie te, które przeżywają kryzysy.
Dziś też pragniemy modlić się za ofiary trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji.

KALENDARZ LITURGICZNY:
WTOREK – Świętych CYRYLA, mnicha i METODEGO biskupa – Patronów Europy - święto.
Tradycja wspomina św. Walentego, kapłana rzymskiego, który poniósł śmierć męczeńską, gdyż podczas tortur nie chciał się wyrzec Chrystusa.
ŚRODA – Bł. Ks. Michała Sopoćko.

1. Dziś na zakończenie Mszy Świętych w związku z sobotnim Światowym Dniem Chorych udzielenie Sakramentu Namaszczenia Chorych.

2. W odpowiedzi na apel przewodniczącego KEP Abpa Stanisława Gądeckiego wesprzemy materialnie poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Syrii i  Turcji. Już dziś dziękuję wszystkim, którzy na miarę swych możliwości w przyszłą niedzielę – 19 lutego zechcą złożyć po Mszy Świętej swoją ofiarę do puszki.

3. Przygotowujemy się do Wizytacji Kanonicznej naszej parafii, którą przeprowadzi Metropolita Wrocławski Ks. Abp Józef Kupny. Podczas wizytacji – w sobotę 11 marca młodzież przyjmie Sakrament Bierzmowania.

4. W tym tygodniu w związku z nieobecnością Ks. Proboszcza w sprawach pilnych proszę zwracać się do Ks. Dziekana Tadeusza Strugały.

5. Jak każdego roku Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw ‘Pro Missio” oraz Firma Green Office Ecologic, przeprowadza zbiórkę elektrośmieci w naszej archidiecezji w ramach Akcji „ Oczyść Dom i Świat z elektrośmieci”. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczone są na wsparcie polskich misji w Zambii, Kamerunie, Kenii i dzieł prowadzonych wśród Polaków na Wschodzie (Ukraina, Białoruś , Kazachstan) przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Odbiór zebranej elektryczności w naszej parafii nastąpi 22 marca.

6. Wszystkim Solenizantom, Jubilatom  życzymy obfitości łask płynących od Boga, oraz opieki Matki Najświętszej i Świętych Patronów.

7. Rozpoczynającym ferie zimowe - dzieciom, młodzieży, nauczycielom, rodzicom życzę dobrej pogody i odpoczynku, a na wszystkich szlakach opieki Bożej.

*********
Wójt Gminy Domaszowice informuje, że rolnicy mogą składać zgłoszenia na usunięcie folii rolniczych w ramach programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej takich jak siatki i sznurki do owijania balotów, opakowania po nawozach i typu Big Bag”. Formularz zgłoszenia dostępny jest w Urzędzie Gminy w Domaszowicach w pok. nr 10 oraz w sekretariacie. Termin składania zgłoszeń: do 28.02.2023 r.

V NIEDZIELA ZWYKŁA – 5 lutego 2023

Świętujemy dziś V niedzielę zwykłą w ciągu roku. Dziś – w odpowiedzi na apel Ks. Abpa Józefa Kupnego -  możemy wesprzeć materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne w naszej Archidiecezji. „ Bóg zapłać” wszystkim, którzy zechcą złożyć po Mszy Świętej do puszki swoją ofiarę.

KALENDARZ LITURGICZNY:
PONIEDZIAŁEK – Świętych Męczenników Pawła Miki i Towarzyszy.
PIĄTEK – św. Scholastyki, dziewicy.
SOBOTA – NMP z Lourdes

1. Dziękuję Paniom, Panom i przedstawicielom młodzieży, którzy w piątek pracowali przy demontażu choinek oraz dekoracji Bożonarodzeniowych. Dziękuję za wszelką pomoc i okazywane dobro.

2. W sobotę 11 lutego przypada święto Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. 11 lutego 1858 roku, 4 lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce Bernadecie Soubirous w Massabielskiej Grocie. Jej orędzie to wezwanie do modlitwy i pokuty. Lourdes stało się miejscem licznych nawróceń i uzdrowień.
W liturgiczne wspomnienie NMP z Lourdes obchodzimy Światowy Dzień Chorego, naszymi modlitwami otaczamy chorych i cierpiących i za wstawiennictwem Matki Bożej z Lourdes wypraszajmy im łaskę zdrowia i Boże błogosławieństwo

3. Zachęcam do korzystania z daru, jakim w Kościele jest sakrament namaszczenia chorych. Jest to sakrament uzdrawiający: umacnia w słabości, a w przypadku osób, które nie mogą już skorzystać z sakramentu pokuty, także gładzi grzechy, jeżeli chory miał w sercu pragnienie pojednania się z Panem Bogiem. Pamiętajmy, aby w przypadku ciężkiej choroby bliskiej osoby nie zwlekać z zatroszczeniem się o udzielenie jej tego sakramentu. Udzielenie Sakramentu Chorych w przyszłą niedzielę na zakończenie Mszy Świętych. 

4. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię  powierzamy rodzinom KORDAS i SIBIŃSKICH.

5. Wszystkim Solenizantom, Jubilatom  życzymy obfitości łask płynących od Boga, oraz opieki Matki Najświętszej i Świętych Patronów. 

IV NIEDZIELA ZWYKŁA W CIĄGU ROKU – 29 stycznia 2023

Dzisiejsza IV niedziela zwykła w ciągu roku, ostatnia niedziela stycznia, tradycyjnie obchodzona w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych. Dzień ten jest okazją do modlitewnego wsparcia dzieła tych, którzy zapewniają ludziom trędowatym schronie
i ratunek w ośrodkach prowadzonych dla nich zwłaszcza w krajach misyjnych.

KALENDARZ LITURGICZNY:
WTOREK – św. Jana Bosko, prezbitera
CZWARTEK – UROCZYSTOŚĆ OFIAROWANIA PAŃSKIEGO
PIĄTEK – św. Błażeja, biskupa i męczennika (wspomnienie dowolne)

1. Zakończyła się wizyta  duszpasterska - odwiedziny kolędowe rodzin naszej parafii. Dziękuję bardzo serdecznie Tym Wszystkim Parafianom, którzy zaprosili Kapłana do swoich domów, a także tym, którzy gromadzili się na Mszach Świętych Kolędowych. Dziękuję za waszą życzliwość, za wszystkie spotkania, rozmowy. „Bóg zapałać” za złożone przy okazji kolędy ofiary. 1 lutego (środa) o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji tych wszystkich rodzin, które przyjęły kolędę w swoich domach. Zapraszam do wspólnej modlitwy.

2. W czwartek, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu – zgodnie z żydowskim prawem – poddali się Maryja i Józef. W czterdziestym dniu po narodzeniu zanieśli Dzieciątko Jezus do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Panu Bogu i złożyć ofiarę. Msze Święte: w Gręboszowie o godz. 16.00 a w Strzelcach o godz. 17.00. Tego dnia na liturgię przyniesiemy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Panu Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.

3. Święto Ofiarowania Pańskiego, z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II obchodzone jest jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Panu Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego. A w przyszłą niedzielę (5 lutego) – na prośbę Ks. Abpa Józefa Kupnego -  możemy wesprzeć materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne. „Bóg zapłać” wszystkim, którzy na miarę swoich możliwości, po Mszach Świętych zechcą wesprzeć zakony składając do puszki swoją ofiarę.

4. W sobotę, 4 lutego świętujemy 17 rocznicę konsekracji biskupiej naszego Metropolity, Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego. Pamiętajmy w modlitwie o Dostojnym Jubilacie.

5. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa; prosimy o nowe i święte powołania do pracy w winnicy Pańskiej, także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy podjąć modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. W piątek Msza Święta rano o godz. 9.00.

6. W piątek 3 lutego na godzinę 15.00 zapraszam do pomocy przy demontażu choinek i dekoracji świątecznych w naszym kościele.

7. Rodzinom HAJDUKIEWICZ i BURBAN dziękuję za posprzątanie kościoła na niedzielę, oraz za złożone ofiary.

8. Serdeczne życzenia i dar modlitwy niech towarzyszą obchodzącym w najbliższych dniach swoje urodziny i imieniny. Wszystkim życzę dobrej niedzieli i dobrego, błogosławionego tygodnia.

9. Zachęcam do czytania i nabywania prasy katolickiej. Jest kolejny Numer diecezjalnego pisma „Nowe Życie”. Bóg zapłać za ofiary składane za czasopisma.

 III NIEDZIELA ZWYKŁA – 22 stycznia 2023

Dzisiejszą III niedzielę zwykłą w ciągu roku obchodzimy jako NIEDZIELĘ SŁOWA BOŻEGO, ustanowioną przez papieża Franciszka Listem Apostolskim „APERUIT ILLIS". Niech Boże Słowo będzie światłem oświetlającym drogi naszego życia, niech oczyszcza sumienia i daje łaskę do owocnego realizowania chrześcijańskiego powołania.
Wierni, którzy bez przerwy minimum pół godziny w ciągu dnia oddadzą się lekturze Pisma Świętego, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

KALENDARZ LITURGICZNY:
WTOREK – św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła.
ŚRODA – Nawrócenie św. Pawła  - święto.
CZWARTEK – Św. Tymoteusza i Tytusa, biskupów
SOBOTA – św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, patrona uczelni katolickich.

1. Dziś, jak każdego 22 dnia miesiąca czcimy św. Ritę. Przed Mszą Świętą południową – o godz. 11.45 polecając wszystkie nasze intencje odśpiewamy litanię ku Jej , a  na zakończenie Mszy Świętej błogosławieństwo indywidualne relikwiami.

2. We wtorek, 24 stycznia przypada 77 rocznica śmierci Ks. Carla Ludwiga. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich zmarłych już kapłanach posługujących w naszej parafii.

3. Wraz z wszystkimi Kościołami chrześcijańskimi przeżywamy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Zachęcam do osobistej modlitwy o dopełnienie się słów Chrystusa: „Aby wszyscy byli jedno…” Wiodącym hasłem tegorocznego Tygodnia są słowa „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości". Zakończenie w środę 25 stycznia, w Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła.

4. Dobiega końca wizyta duszpasterska – Kolęda. Gdyby Ktoś jeszcze życzył sobie, aby kapłan pobłogosławił mu mieszkanie, proszony jest o indywidualne umówienie się. 1 lutego o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji tych wszystkich rodzin, które przyjęły kolędę w swoich domach.

5. Rodzinom GRZEŚKOWICZ I OSZAST-CMOKOWICZ  dziękuję za posprzątanie kościoła na niedzielę, oraz za złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię  powierzamy rodzinom HAJDUKIEWICZ i BURBAN.

6. Dziękuję za pomoc i wszelkie dobro, za ofiarowane na plebanię produkty. Dziękuję za wykonanie nowej tablicy na nekrologi.

6. Serdeczne życzenia i dar modlitwy niech towarzyszą obchodzącym w najbliższych dniach swoje urodziny i imieniny. Wszystkim życzę dobrej niedzieli i dobrego, błogosławionego tygodnia.

II NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 stycznia 2022

Przeżywamy dziś II Niedzielę Zwykłą w ciągu roku, jednak śpiew kolęd oraz bożonarodzeniowy wystrój świątyń będzie nam towarzyszył, aż do Ofiarowania Pańskiego (2 lutego)

KALENDARZ LITURGICZNY:
WTOREK – św. Antoniego, opata
CZWARTEK – św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa.
SOBOTA – św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy.

1. We wtorek 17 stycznia, w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, przypada Dzień Judaizmu, który stanowi zachętę do modlitwy w intencji dialogu religijnego. Natomiast od 18 stycznia do 25 stycznia, wraz z wszystkimi Kościołami chrześcijańskimi przeżywamy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Zachęcam do osobistej modlitwy o dopełnienie się słów Chrystusa: „Aby wszyscy byli jedno…” Wiodącym hasłem tegorocznego Tygodnia są słowa „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości"

2. W sobotę – 21 stycznia – przypada Dzień Babci, a w niedzielę – 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych dziadków, tych żyjących i tych, którzy odeszli już do Pana. Tak wiele im zawdzięczamy. Niech wyrazem naszej wdzięczności będzie modlitwa i serdeczna pamięć.

3. W sobotę swoje patronalne Święto obchodzi Pani Agnieszka. Z tej racji Już dziś składamy najserdeczniejsze życzenia imieninowe.

4. W niedzielę, jak każdego 22 dnia miesiąca uczcimy św. Ritę o godz. 11.45 odśpiewamy Litanię ku Jej czci a na zakończenie Mszy Świętej pobłogosławione zostaną róże i nastąpi błogosławieństwo indywidualne relikwiami Świętej Rity.  

5. Przyszła niedziela, 22 stycznia obchodzona będzie jako NIEDZIELA SŁOWA BOŻEGO – Święto Biblii, ustanowiona przez papieża Franciszka Listem Apostolskim „APERUIT ILLIS”.

6. Rodzinom KURZAC i ZARÓWNYCH dziękuję za posprzątanie kościoła na niedzielę, oraz za złożone ofiary. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię  powierzamy rodzinom: OSZAST – CMOKOWICZ i GRZEŚKOWICZ.

7. Trwa wizyta duszpasterska – Kolęda. Kto  życzy sobie, aby kapłan pobłogosławił mu mieszkanie, proszony jest o indywidualne umawianie się.

8. Wszystkim życzę błogosławionej niedzieli i całego tygodnia. Solenizantom i Jubilatom składam najserdeczniejsze życzenia i zapewniając o pamięci w modlitwie.

9. Pani Wójt Gminy Domaszowice, zaprasza do wspólnego świętowania DNIA BABCI i DZIADKA, które odbędzie się w piątek 20 stycznia o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej w Domaszowicach.

 NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO – 8 stycznia 2023

W dniu dzisiejszym przeżywamy święto chrztu Pańskiego. Objawienie Pana Jezusa jako Boga - Człowieka przez znaki nad wodami Jordanu; przypomina nam także o własnym chrzcie, poprzez który Pan Bóg ogłosił nas swoimi przybranymi dziećmi i umocnił darem Ducha Świętego. Niech to wydarzenie będzie dla nas wezwaniem do przypomnienia sobie o konsekwencjach i zobowiązaniach jakie płyną z faktu chrztu. Jest to też dla nas zachętą do dziękczynienia za dar wiary i życie sakramentalne oraz okazją do modlitwy w intencji naszych rodziców i rodziców chrzestnych. Obyśmy każdego dnia świadczyli
o naszej przynależności do Chrystusa.

1. Niedziela Chrztu Pańskiego stanowi liturgiczne zamknięcie okresu Bożego Narodzenia. Jednakże dzięki przywilejom nadanym przez świętego papieża Jana XXIII, w nastroju Bożego Narodzenia w Polsce możemy pozostać do 2 lutego – do Uroczystości Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej).

2. Serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim ofiarodawcom, którzy wsparli Krajowy Fundusz Misyjny składając w uroczystość Objawienia Pańskiego swoją ofiarę na ten cel.

3. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznych JASEŁKACH przygotowane przez dzieci (pod dyrekcją p. Agnieszki). Dziękuję za wspólne kolędowanie Nowonarodzonemu Jezusowi, za wsparcie inicjatyw parafialnych poprzez złożone ofiary. Szczególnie dziękuję osobom, które przygotowały poczęstunek.

4. We wtorek rozpoczyna się wizyta duszpasterska – Kolęda.  Przebiegać ona podobnie jak w roku  ubiegłym. Kto  życzy sobie, aby kapłan pobłogosławił mu mieszkanie, proszony jest o indywidualne umawianie się.

5. W bieżącym tygodniu troskę o świątynię  powierzamy rodzinom KURZAC i ZARÓWNYCH..

6. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Wszystkim miłej i błogosławionej niedzieli.

NIEDZIELA – 1 STYCZNIA 2023 – NOWY ROK

ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI

Dziś w pierwszy dzień Nowego 2023 Roku obchodzimy liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Przez wstawiennictwo Matki Bożej, prośmy Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla Ojczyzny i całego świata. 
Dzisiejsza uroczystość z inicjatywy papieża bł. Pawła VI jest obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Świat i ludzkość ciągle potrzebują pokoju. Nie ta intencja szczególnie dziś towarzyszy naszej modlitwie.

KALENDARZ LITURGICZNY:

PONIEDZIAŁEK – św. Bazylego Wielkiego i św. Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła (wspomnienie obowiązkowe)
PIĄTEK – OBJAWIENIE PAŃSKIE (Trzech Króli)

1. Wczoraj, 31 grudnia o godz. 9.34 w Klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie, w wieku 95 lat zmarł papież Emeryt Benedykt XVI – Joseph Ratzinger.. Pamiętajmy w modlitwie o Śp. Papieżu Seniorze. Uroczystości pogrzebowe przewidziane są na 5 stycznia na Palcu Ś. Piotra w Watykanie, pod przewodnictwem papieża Franciszka.

2. W piątek – 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli. Przypomina nam ona, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Msze Święte wg porządku niedzielnego. Na zakończenie pobłogosławione zostaną kreda i kadzidło dla oznaczenia naszych domów i mieszkań i na znak, że przyjęliśmy w nasze życie Wcielonego Boga.

3. Drzwi naszych domów oznaczamy literami C+M+B co oznacza (Christus Mansionem Benedicat) „Niech Chrystus Błogosławi temu domowi”. Niech Emmanuel – Bóg będzie obecny w naszym codziennym życiu i niech nieustannie towarzyszy nam Boże błogosławieństwo.

4. W uroczystość Objawienia Pańskiego rokrocznie obchodzimy Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary składane przy poświęceniu kadzidła i kredy przeznaczone są na Krajowy Fundusz Misyjny.

5. W tym dniu na godz. 15.00 zapraszam do Świetlicy Wiejskiej na JASEŁKA przygotowane przez dzieci (pod dyrekcją p. Agnieszki). Chciejmy w parafialnej wspólnocie spotkać się przy żłóbku i wspólnie też pokolędować Nowonarodzonemu Jezusowi.

6. W przyszłą niedzielę – 8 stycznia – święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia, choć w naszej polskiej tradycji trwa on aż do Ofiarowania Pańskiego (MB Gromnicznej).

7.Od 9 stycznia rozpocznie się wizyta duszpasterska – Kolęda. Niech będzie ona okazją do wspólnej modlitwy i rozmowy o sprawach naszej parafialnej wspólnoty. Tegoroczna wizyta duszpasterska – Kolęda podobnie jak w latach ubiegłych odbywać się będzie na zaproszenie. Kto  ma pragnienie, aby kapłan pobłogosławił mu mieszkanie, proszony jest o indywidualne umawianie się.

8. W Rodzinom PRUCZKOWSKICH dziękuję za posprzątanie kościoła na niedzielę i złożone ofiary.

Drodzy Bracia i Siostry, chwała Pana objawiła się wśród nas i będzie się objawiała zawsze, aż do Jego powtórnego przyjścia. W zmiennych kolejach naszego życia wspominamy wciąż na nowo i przeżywamy tajemnice naszego Zbawienia. Centrum całego roku liturgicznego jest Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa, które w tym roku swój szczyt osiągnie w Niedzielę Wielkanocną, 9 kwietnia. W każdą niedzielę, która jest cotygodniowym przeżywaniem Wielkanocy, Kościół uobecnia to wielkie wydarzenie, przez które Chrystus zwyciężył grzech i śmierć. Z wydarzenia Wielkanocy biorą swój początek wszystkie dni świąteczne. Środa Popielcowa, a więc początek Wielkiego Postu, wypadnie w tym roku 22 lutego. Wniebowstąpienie Pana Jezusa 21 maja, Pięćdziesiątnica czyli Zesłanie Ducha Świętego 28 maja, pierwsza niedziela Adwentu, 3 grudnia. Również w święta Matki Bożej, Apostołów i świętych, a także we Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych Kościół pielgrzymujący na ziemi ogłasza paschalne zwycięstwo Pana Jezusa.
Chrystusowi, który był, który jest i który przychodzi, Panu czasu i historii, cześć i chwała na wieki wieków. Amen.

 

Kamery Online

CZYTANIA

POLECANE STRONY